Književnost Perivoja Popovića, predanog i istrajnog poslenika na polju očuvanja nacionalnog i kulturnog identiteta, markomiljanovskog i njegoševskog nasljeđa, bila je tema ovonedjeljne tribine „Riječ” Udruženja književnika Crne Gore.
– Osobena je i više nego značajna pojava Perivoja Popovića u srpskoj književnosti Crne Gore krajem 20. i početkom 21. vijeka, u trenutku najburnijeg vremena, koje je pratilo naš narod po svim presjecima i sve to našlo svoj sublimat upravo u jeziku i književnosti. Ovaj raspjevani lirik, a nerijetko i retor krajem šezdesetih, tokom sedamdesetih i gotovo čitavih osamdesetih godina, uspio je da stvori prepoznatljivo književno djelo koje su krunisale respektabilne književe nagrade i kao vrhunac jednog pjesnika – njegovi stihovi ušli su u narod – naglasio je književnik Veselin Rakčević, jedan od najboljih poznavalaca cjelokupnog Popovićevog opusa.
On je dodao da je Popovićevo književno i kritičarsko iskazivanje u potpunosti komplementarno sa njegovim poetskim, proznim i dramskim stvaralaštvom.
– Perivoje Popović ispunjava svoju vokacijsku nužnost koju je objedinio sa svojom sudbinskom mudrošću i hrabrošću koja je danas potrebnija nego ikada ranije – jasan je Rakčević, ističući da je u pitanju autentična stvaralačka riječ.
Književnik Slobodan Vučinić govoreći o novoj Popovićevoj knjizi „Otvoreni krug patnje”, poručiuje autoru: „imaš dušu, pa pati!”
– Perivoje gradi veliku piramidu patnje od svih patnji svojih milih, dragih. Meni je nekako najbliža priča o majci, koju, ma koliko da ponavljamo, ne možemo ispričati do kraja. I priču o majci nikada ne možemo ni početi ni voditi ako ne pomenemo kuću. Sve ostalo je nedopričano, neiskazano, nedorečeno, neodbolovano... Perivoje saosjeća i preživljava svaku boljku, kako svoju tako svojih dragih i milih, svojih prijatelja, ljudi uopšte. Odboluje patnjom i otpati bolom – smatra Vučinić, ističući da su priče u ovoj knjizi nastajale „iz nesanice i nepomira, iz života, iz nedorečene riječi, iz znaka trajanja”.
Književni kritičar mr Radoje Femić govorio je o knjizi „Medunske epistole”.
– Neugasli sjaj duhovnih veličina autora pjesničke zbirke „Medunske epistole” navodi na odavanje svojevrsnog pjesničkog omaža onima čije djelo predstavlja znak našeg prepoznavanja u metežu svjetske književnosti. Stoga se u finalnom dijelu pjesničke zbirke nalaze epistole Crnjanskom, Pekiću, Selimoviću, Bulatoviću... Ocrtavajući linije pjesničkog, misaonog, istorijskog i etičkog entiteta kojem ponosno pripada, autor „Medunskih epistola” je uspio da lozinku duhovnog opstanka zapečaćenu koricama knjige, pošalje dolazećim naraštajima. Valja se nadati da će kroz rafinisani senzibilitet, i odvažnost čitaoca, medunske epistole naći svoj odgovarajući odziv u vremenu – kazao je mr Radoje Femić.
Mr Aleksandar Ćuković govorio je o Popovićevom kritičarskom radu.
– Popovićeva kritičarska ozbiljnost i kompetentnost proizilazi iz njegove impozantne erudicije i savršenog poznavanja nauke o književnosti, ali i slobodi koja se ogleda u odbacivanju svih dogmi i stereotipa, što je i glavna odlika njegove najnovije knjige eseja o mladim piscima „Neopoetika sna”. Književna kritika snosi odgovornost u „komandnom lancu” za budućnost čitaoca. Ona ga, prema mišljenju nekih tumača, danas zanemaruje. Popović ne! – pojasnio je Ćuković.
Perivoje Popović, pjesnik, prozaista, književni kritičar, editor i esejista, na radost brojne publike, nadahnuto je kazivao svoje stihove i čitao prozne i dramske fragmente.S.Ć.
Zahvalnost
Akademski grafičar, slikar i likovni pedagog Radoica M. Ivanović, kao znak uzajamne pažnje i zahvalnosti za nesebičnu podršku mladim stvaraocima bez obzira na oblast kojom se bave, poklonio je Perivoju Popoviću svoju izabranu grafiku, na književnoj večeri u Duhovnom centru „Simeon Mirotočivi”, na Nemanjinoj obali.
Pjesma iznad života
– Perivoje Popović, pjesnik je čije etičko opredjeljenje pjesmu i pjevanje i stvaranje stavlja iznad života! Poslenik na polju nacionalne kulture, nacionalnog integriteta, pjesnik apsolutno predan pjesničkoj misiji! Sve ono o čemu pjeva Perivoje Popović nahodi se u zemaljsko–nebeskim koordinatama, na mapi vremena u bogotražiteljskom principu, kao konstanta trajanja, kao snaga pričešća, kao antipod perfidnom sistemu razgradnje i raščinjavanja najsvetijih tvari – smatra pjesnikinja Milica Kralj, urednica Tribine „Riječ”.