Publikacija „Dobrotske pjesmarice” Aleksandre Tomović promovisana je u prepunoj sali Kina „Boka” u Kotoru. Cilj izdavanja publikacije je skretanje pažnje na značaj dobrotskih pjesmarica koje, iako još uvijek u rukopisu, ne zaslužuju da budu zaboravljene. Ove pjesmarice, dodala je viša bibliotekarka Jasmina Bajo, razvijale su se paralelno sa umjetničkom baroknom literaturom u Boki Kotorskoj.
– Iako nemaju izraženu umjetničku vrijednost koju posjeduje visoka barokna literatura, one imaju izuzetnu kulturno–istorijsku vrijednost. Dobrotske pjesmarice oslikavaju duh Dobrote i njenih građana u periodu kada ona postaje i razvija se kao građanska sredina sa svojim osobenostima, kulturološki umnogome drugačijim od ostalih djelova Boke Kotorske – kazala je Bajo.
Doskorašnja upravnica Biblioteke Pomorskog fakulteta u Kotoru Ruža Danilović publikaciju je doživjela kao proizvod želje autorke i izdavača, kolektiva Kulturnog centra „Nikola Đurković”, da se ukaže na važnost novog, aktuelnog stručnog iščitavanja, analize i vrijednovanja lokalnog pisanog kulturnog nasleđa, u ovom konkretnom slučaju dobrotskih pjesmarica 17., 18. i početka 20. vijeka.
– Novo čitanje Dobrotskih pjesmarica, koje nam je autorka ponudila svojom knjigom, potvrđuje, po mom sudu, blagotvornost i korisnost stručnog bavljenja kulturnim nasleđem. Književno-teorijske analize autorke podstiču čitaoca da kroz jedno drugo vrijeme, vrijeme baroka u Boki, i kroz potpuno drugačiju poeziju, poeziju lokalnih pomoraca-pjesnika, promišlja, otkriva i uspostavlja istorijske, ekonomske i kulturne paralele – rekla je ona zaključivši da iscrpna i svestrana poetska analiza dobrotskih pjesmarica, koju je autorka izložila u svojoj knjizi, nedvosmisleno potvrđuje autorkina početnu tezu o dobrotska pjesmaricama kao tipično građanskoj lirici epohe baroka, čija vrijednost uglavnom počiva u kulturološkoj ravni.
Danilovićeva je pohvalila autorkin metodološki pristup jer je tezu o dobrotskim pjesmaricama kao građanskoj lirici, obrazložila kroz prikaz sinergije političkih, ekonomskih, socioloških i kulturnih prilika 17. i 18. vijeka što je, ocjenjuje, preduslov uspješne književno-teorijske analize. Osim o načinu na koji je knjiga nastala i zašto se odlučila za proučavanje dobrotskih pjesmarica, autorka se osvrnula na život pomoraca u 18. i 19. vijeku, žena i majki pomoraca, kao i na kulturni i ekonomski uspon Dobrote toga doba, istakavši da se i danas u Dobroti njeguje kult pomorstva, ljubavi prema moru, ali i ljubav prema Dobroti.
– Vjerujem da su se mnogi pronašli u ovim stihovima barokne Dobrote i time dokazali da su teme i atmosfera dobrotskih pjesmarica i dalje aktuelne, poručila je Tomovićeva.
Prisutnima se obratila i sekretarka za kulturu, sport i društvene djelatnosti u Opštini Kotor Jelena Vukasović, a veče je oplemenio nastup članovi Folklornog ansambla „Nikola Đurković” iz Kotora. Organizator promocije, održane povodom proslave 21. novembra – Dana Opštine Kotor, bio je Kulturni centar „Nikola Đurković”- Gradska biblioteka i čitaonica, uz podršku Ministarstva kulture.
B.M.