U Spomen domu „Crvena komuna” u Petrovcu na Moru, u okviru svečane proslave Dana opštine Budva i u godini obilježavanja 30 godina postojanja i rada ovog Spomen doma, otvorena je izložba slika i ikona Marka Krstovog Gregovića, priređena povodom 150 godina od njegovog rođenja (1867–2017).
U ime Ustanove, publiku je pozdravio poslovni sekretar Dušan Medin, koji je i vodio program. On je ukazao na određene biografske detalje iz zanimljive, ali nedovoljno poznate biografije Marka Krstovog Gregovića.
-Rođen je u Kastel Lastvi u uglednoj i dobrostojećoj familiji Krsta Mitrova Gregovića. Otac Krsto i stric Jovo stekli su imetak u Carigradu, gdje su posjedovali kamenolome, a po povrtaku u rodni kraj sagradili su veliku i lijepu kuću, bogato opemljenu, na mjestu nekadašnjeg hotela „Sutjeska”. Bili su u dobrim privatnim odnosima sa vladarskom kućom Petrović. Osnovno obrazovanje Gregović stekao je u rodnom mjestu, a kako je pokazivao slikarski talenat, upisao je školske 1884/5. i uspješno pohađao slikarsku Akademiju u Beču. Nakon studija vraća se u zavičaj, gdje nastavlja da se bavi svojim slikarstvom. Zanimljivo je da je godine 1896. u Vuletićevoj gostioni na Cetinju imao prvu samostalnu izložbu slika koju je neki umjetnik imao u ondašnjoj Crnoj Gori – kazao je on.
Direktorica JU Muzeji i galerije Budve, mr Lucija Đurašković, podsjetila je da je ova godina za Ustanovu od posebnog značaja i da se, osim obilježavanja jubileja od rođenja Marka Gregovića i 30 godina petrovačkog Spomen doma „Crvena komuna”, slavi i 45 godina Moderne galerije u Budvi koja je tokom aktuelne godine priredila niz bogatih izložbenih i drugih programa, koji su krunisani samostalnom izložbom nedavno preminulog Jovana Jova Ivanovića.
-Stvaralaštvo Marka Krstovog Gregovića nesumljivo je uticalo na razvoj crnogorskog modernog slikarstva i ikonopisa krajem 19. i s početka 20. stoljeća. Na osnovu nevelikog broja sačuvanih djela, cjelokupan njegov opus možemo podijeliti na tri tematske cjeline: portreti, pejzaži i sakralne teme. Njegovo slikarstvo odlikuje se akademskim realizmom, gdje preovladava precizno tretiranje crteža, upotreba tamne game i duboka likovna promišljenost u stvaranju kompozicije – kazala je, između ostalog, Đurašković. Dodaje da je on radio ikonostate za pravoslavne crkve: svete Trojice u budvanskom Starom gradu, Sv. Arhiđakona Stefana na Svetom Stefanu, Sv. Trojice u manastiru Reževići, a, prema stilskim karakteristikama, moguće i ikonostase u crkvama Uspenje Bogorodice u Boretima i grobljanske crkve Sv. Arhanđela Mihaila u Budvi. Poznato je da je svojevremeno uradio i ikonostas Saborne crkve u Mostaru, koji je uništen.
Izložbu je otvorio predsjednik opštine Budva, Dragan Krapović, sljedećim riječima: „Osjećam zahvalnost i izuzetno zadovoljstvo što ove nedjelje otvaram čak tri izložbe koje je JU Muzeji i galerije Budve, povodom Dana naše opštine, uspješno priredila, bogateći kulturni prostor Budve i Petrovca djelima naših renominarnih umjetnika i stvaralaca. Kao dostojni čuvari sjećanja na lik i djelo Marka Gregovića, dužni smo da afirmišemo njegovu umjetnost i njome se naučno i stručno i bavimo, kao i da povremeno organizujemo izložbe njegovih djela i da putem njih ostvarujemo, svako na svoj način, direktan susret i doživljaj sa Gregovićevim stvaralaštvom. Smatram velikim uspjehom za naš grad, ali i šire prostore, napore ove ustanove, prije svega njene direktorice mr Lucije Đurašković, kao i stručnog tima zaduženog za organizaciju ove izložbe, da uopšte i dođe do ovakvog kulturnog događaja visokog umjetničkog nivoa, na čemu bi nam mogle pozavidjeti i mnogo veće sredine sa dužom tradicijom naklonjenosti kulturi i umjetnosti – kazao je, između ostalog, Krapović.
U muzičkom dijelu programa nastupili su violončelista Igor Novak i gitarista Aleksandar Bubanja iz Bara i izveli kompoziciju „Playera” Pabla de Sarasete.
Posjetioci će tokom trajanja ove izložbe, u dvije sale Spomen doma „Crvena komuna” moći da pogledaju postavke ikona iz budvanskih i paštrovskih crkava i manastira, dok je u trećoj sali izloženo, pored ostalog, najreprezentativnije poznato Gregovićevo dopojasno portretno slikarstvo, gdje se ističe čuveli portret mitropolita Visariona Ljubiše, ministra prosvjete u doba Knjaževine Crne Gore. Organizatori izložbe, u ime Spomen doma „Crvena komuna” su mr Milijana Istijanović i Dušan Medin, a postavku je koncipirao mr Dragan Mijač Brile. Izložbu prati reprezentativan i bogato opremljen katalog sa tekstovima istoričarke umjetnosti Dragane Ivanović.
Izložba je otvorena do 1. februara 2018. godine.
A.Ć.