Promocija knjige priča Mirka Rakočevića „Voz” održana je u knjižari „Obodsko slovo” u podgoričkom Atlas kapital centru, u prisustvu poklonika njegovog dosadašnjeg opusa kao i onih koji vole kratku priču. Knjiga je, svojevrstan omaž Bijelom Polju Rakočevićevog djetinjstva, onom gradu i vremenu kojeg više nema, za kojim se nostalgično osvrćemo sukobljeni sa surovom realnošću. Ujedno, to je i zapis o stvarnim ljudima, kako je naveo Rakočević, koji su bili ili još uvijek jesu, oni koji tvore i utiču na kreiranje duha ovog grada, bez kojeg on ne bi bio prepoznatljiv niti zanimljiv. Sve naravno, radi dodatnog potcrtavanja, prožeto lokalnim govorom, i njihovim punim imenom i prezimenom. Zato ne čudi što je Rakočeviću o njegovoj knjizi pored kritičarke mr Aleksandre Vuković i Radomira Uljarevića, izdavača, govorio i Velibor Čović, koji je i sam akter priče ,,Radio”. Gosti na promociji bili su i članovi benda „Mikrokozma” Nikola Tomić (vokal) i Enes Zejnilović (gitara).
Najavljujući predstavljanje nove knjige Rakočevića, podsjećajući da je on autor i dva romana ,,Bedem” i ,,Neđmeđer”, Radomir Uljarević, ispred ,,Obodskog slova” koje je i objavilo ,,Voz”, ističe da su kratke priče kraljica vještine kada je u pitanju književnost.
Čović pak, kao čovjek iz medija, ističe posebno zadovoljstvo što su i štampani i elektronski mediji učinili da ovaj ,,Voz” krene ka čitaocima na vrijeme. Po njemu, ključ za čitanje ove knjige treba tražiti u priči ,,Fotograf” koja govori o prvoborcu Batriću Baću Rakočeviću, koji je pušku nakon Drugog svjetskog rata zamijenio foto-aparatom, s kojim je narednih 50 godina bilježio sve i svja u Bijelom Polju, Mojkovcu i Kolašinu.
-Snimao je Baćo Rakočević poznate i nepoznate i napravio galeriju od nekoliko desetina hiljada foto-portreta. Mirko Rakočević, kao sasvim mali, gledao je u bore, oči, u dušu ovih portreta. Ono što je Baćo radio foto-aparatom danas Mirko radi riječima. Ova uzročno-posljedična priča o umjetničkom iskazu Mirka Rakočevića, čini mi se, da postoji u svakoj priči knjige ,,Voz” – rekao je Čović.
Aleksandra Vuković istakla je na početku, da iako je Rakočevića prepoznala književna kritika, nema isti tretman i na savremenoj crnogorskoj književnoj sceni. Razlog tome, dodaje ona, možda se može naći u specifičnosti Rakočevićeve tematike i jezika kojim se služi, a koji kao da je kreiran u stalnom čitanju Ive Andrića, Rista Ratkovića, Miodraga Bulatovića, Ćamila Sijarića.
- Jezik kojim se autor služi u ovih 18 pripovjedaka je sofisticiran, raznježen, melanholičan, nostalgičan, i čini se da kao jedan glas priozlazi iz pukotina dvaju svjetova. Svijeta u kome je pripovjedač, glavni junak odrastao, obrazovao, u kome se formirao, i onog svijeta u koji je hrupio u novi vijek na koji se teško privikava. Zbog toga, kao u Andrićevoj ,,Na Drini ćuprija”, kao da uvijek imamo neku završnicu koja karakteriše savremeno doba, savremeni vijek, i jeste kritika savremenih socijalnih, političkih i kulturnih okolnosti društva u kome živi sada i u kome je glavni junak – rekla je Vukovićeva, dodajući da su sve priče međusobno povezane i da im je zajednička crta potentnost, životnost likova i okolnosti o kojima Rakočević piše.
Preporučujući knjigu za čitanje mr Vuković kaže:
-Ove priče imaju narativnu i jezičku punoću, i mislim da ćemo ovoj knjizi dugovati kad prođe izvjesno vrijeme izuzetnu zahvalnost, jer ukazuje na magistralne tokove razvoja našeg mentaliteta i identiteta, kako jezičkog i nacionalnog, tako i ovog savremenog, ali ukazati i na osnovne narative savremenog identiteta u Crnoj Gori, i kako razumjeti to sve novo što se nudi, a što je glavnom junaku neprihvatljivo – rekla je Vukovićeva, dodajući da se već sada djelo Rakočevića može opisati kao klasika jer ne oskudijeva izuzetnošću.
Ž.J.
Kako je došao ,,Voz”
Zahvaljujući gostima, izdavaču, kao i distributeru Jumediamontu, jer se knjiga „Voz” može kupiti uz dnevne novine „Dan”, Rakočević se posebno osvrnuo i na činjenicu da je knjigu ilustrovao naš poznati slikar Pero Nikčević, a što je uticalo da ovako i naslovi knjigu.
- Svaku priču je Nikčević, čini mi se, a što je interesantno, doživio na isti način kao i ja. Knjiga nije imala ime, i kao kad čovjek dobije dijete, pa ne zna kako dam u da ime, već razmišlja 15 dana, tako sam i ja, listajući, pokušavajući da dođem do pogodnog imena, na crtežima Pera Nikčevića vidim voz uvijek. Na svakom crtežu, negdje u ćošku. I tako se ime i nametnulo, pogotovo što je i prva priča ,,Voz”, a tada u Bijelom Polju još nije bio prošao voz. I tako se i nametnulo, da počne neko putovanje unazad, u neki obračun uslovno rečeno, našeg vremena odrastanja i poimanja stvarnosti danas, ta dva svijeta – rekao je Rakočević.