Svečanim otvaranjem za publiku galerije „Zvono” u Podgorici trend novih izložbenih prostora nastavio se ove pozne jeseni u glavnom gradu. Tako je Podgorica, koja je gotovo tri decenija imala samo jednu aktivnu privatnu galeriju od septembra dobila čak dvije – posljednja u nizu je galerija „Zvono”, smještena u dijelu grada poznatom kao Preko Morače, u zgradi, kako bi narod rekao „iza Maše”.
Ova nevelika galerija otvorena vrata publici izložbom grafičara Dejana Mirkovića, koji se predstavio postavkom „Tvrđave i barke” – višebojnim otiscima u formatu minijatura urađenih tehnikom monotipija. Poznati umjetnici su došli da daju vjetar u leđa galeriji Ane Tomović, koja je kako je nedavno rekla za „Dan”, iz ljubavi prema likovnoj umjetnosti otvorila ovaj izložbeni prostor. Među gostima primjećeni su poznati umjetnici, poput vajara Rista Radmilovića, slikarki Ivanke Vane Prelević, Slobodanke Rićko Mićunović, Milene Jovović, pa gostiju iz svijeta književnosti, poznavaoca i ljubitelji slikarstva.
– Višebojnim otiskom monotipije bavim se već trudesetak godina. Interesovanje za ovaj žanr počelo je još dok sam bio na akademiji. Kroz neku vrstu takmičenja minijaturama sa kolegama sa klase, među kojima su bili i Mito Komatina, i Katarina Zarić, Dragan Momirov, i ja i jpš nekolko njih, često su moji radovi bili zapaženi. Monotipija nije laka, ali ja 30 godina nešto maštam i stvaram, štampam, nije jednostavno – objasnio je umjetnik.
Ovaj grafičar smatra da grafika kao umjetnički likovni izraz gubi korak i smisao zbog kompjutera. Kaže on, nove kompjuterske tehnike „kvare sadržaj i gubi se smisao”. Sjeća se neke izložbe u Beogradi prije dvadesetak godina kada je među radovima grafičara izložena i kompjuterska grafija jedne naše slikarke koja je tada živjela u parizu.
– Komjuter banalizuje umjetnost. Ovo što ovdje vidite je prava štampa, prava grafika. Drugo je komjuterska grafika. To je interesantno do jednog momenta, od 0 do 24 sata smao pet minuta. Tako to radi kompjuter – istakao je Mirković.
On je naglasio da galerije poput „Zvona” zahtijevaju dobro napravljen izbor radova koji će činiti postavku. Zbog malog prostora, kaže Mirković, sa velikim formatima nema se što tražiti u ovakvoj galeriji. Ipak, sa ovakvim izložbenim prostorima umjetnici dobijaju alternartivu.
–Danas možeš da se nazoveš umjetnikom, doneseš neku dasku, metal... svašta, izložiš to u državnu galeriju. Sve je dozvoljeno, zato se i zove umjetnost. No, ja nisam za to, više sam vezan za klasiku, to mi je izvorište. Vezan sam za ono šrto sam studirao. No, male galerije imaju šansu. To je pristupačnije umjetnicima. Meni se sviđa. Po mom je ukusu – prokomentarisoa je Mirković. Postavka „Tvrđave i barke” otvorena je do 3. decembra.S.Ć.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.