A
NDRIJEVICA – U okviru manifestacije „Dani sjećanja na srpske junake i dobrovoljce”, koju je organizovalo Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca, u selu Cecuni kod Andrijevice otkriveno je spomen-obilježje posvećeno Karađorđevim ustanicima, koji su se nakon veličanstvene pobjede nad turskom vojskom na Suvodolu, 27. marta 1809. godine, ulogorili na uzvišenju Previja i tu razvili srpske barjake i podigli šančeve. Skup je blagoslovio andrijevički paroh, protojerej Boro Vrhovac, koji je kazao da sveto zdanje Karađorđevim junacima, podignuto u porti cecunske crkve, treba da bude putokaz kako i kuda treba da ide narod sa ovih prostora.
U ime domaćina prisutne je pozdravio pjesnik David Lalić, podsjećajući da su na prostoru Vasojevića ponikli brojni junaci i prvaci čije su ruke uvijek bile široko raširene za srpsku braću koja je hrlila da da doprinos oslobađanju ovih prostora od brojnih zavojevača. On je zahvalio svim dobrotvorima koji su dali doprinos prilikom podizanja spomen-obilježja, koje je, kako je kazao, zasijalo punim sjajem ispod komskih visina.
– Kad nas je sve manje na ovim prostorima, evo dočekasmo i ovaj dan kad smo bogatiji za jedno umjetničko obilježje i novo nadahnuće liku i djelu nenadmašnog vožda Karađorđa i njegovih ustanika. Na ovaj način je uljepšano cecunsko epsko polje slave i približeno Komovima i Bogu. Ovo je ovjera Karađorđeve besmrtnosti i poruka pokoljenjima da čuvaju vrijednosti bez kojih se ne može naprijed – kazao je Lalić.
Spomen-obilježje je otkrio Branko Savić, predsjednik Regionalnog odbora Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca iz vojvođanskog mjesta Vojvoda Stepa, rekavši da ovaj čin ukazuje da slavni Karađorđe podjednako pripada i Srbiji i Crnoj Gori.
– Posebno sam počastvovan što mi je ukazana čast da otkrijem ovu spomen-ploču. Dolazim iz jednog malog mjesta na sjeveru Banata koje su utemeljili srpski junaci i dobrovoljci koji su se nalazili u sastavu Druge armije kojom je komandovao proslavljeni vojskovođa vojvoda Stepa Stepanović. Moja radost je tim veća jer i ovo obilježje stavlja do znanja da ne postoji nikakva sila koja može pokidati neraskidive veze Srbije i Crne Gore – naglasio je Savić.
U ime andrijevičkog Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca, prigodnu besjedu održao je Mikan Perović. On je rekao da Karađorđevi šančevi iznad sela Bojoviće, Đuliće i Cecuni, skriveni u srcu vasojevićkih gora, i danas sjaje istorijskim sjajem i veličinom hrabrih vojnika koji su uzidali svoje kosti u slobodu koju uživamo.
– Karađorđevi šančevi na Previji ukazuju da je narod Vasojevića uvijek rado primao i prihvatao svoju srpsku braću, znajući da su im to iskreni dobrotvori i najsvetiji gosti. Zato smo odlučili da podignemo ovo spomen-obilježje kako bismo od zaborava sačuvali taj slavni događaj koji se zbio prije više od 200 godina. Uradili smo to kako bismo stavili do znanja da nas još uvijek ima i da smo jači od tvoraca mračnih ideologija koji žele da zatru sve što je srpsko i ljudsko na ovim prostorima. Sa ovog svetog mjesta poručujemo im da su istorija i Bog na našoj strani i da na prostoru Potkomovlja srpski korijen i zublju slobode niko neće ugasiti, kao što vjekovi za nama nijesu ugasili veličinu slavne Nemanjine loze, značaj Dušanovog amaneta, poruku Lazareve kletve i sjaj Karađorđevih barjaka, koji se i danas vijore iznad Zeletina i naših glava, moleći se da se zalutali i odbjegli vrate u svoje jato, u kolijevku u koju nas je Sveti Sava davno zaljuljao. Nadam se da će nas ovaj sveti znamen, zaogrnut toplinom Vasove zemlje i plemena i veličinom Karađorđevog srca i njegovih junaka, okupljati svake godine, da će nas duhovno jačati i brojčano umnožavati, jer mi nemamo pravo da izdamo naše slavne pretke i prepustimo ove prostore onima koji nijesu vrijedni pomena – naglasio je Perović.
Presjednik Udruženja srpskih pisaca u otadžbini i rasejanju Branislav Otašević naglasio je da će spomen-obilježje u Cecunima trajno podsjećati na velikog srpskog sina Vasojevića.
– Srbi su ovdje svoji na svome. Ovdje su se uvijek rađali Srbi, ljudi i junaci od Nemanjića do današnjih dana. Nažalost, bilo je i onih drugih, ali znatno manje, koji su se izdajom hvalili. Ali, njih je sud istorije svrstao u tamnice, tamo gdje im je i mjesto, kao što će i današnje izdajnike smjestiti na sramnim istorijskim stranicama. Zato shvatimo da je ovo srpska zemlja, da je ovdje slavni vožd i gost i domaćim i da u ovim teškim vremenima nemamo pravo na izdaju. A ko se stidi srpskog imena i znamenja nije mu mjesto na svetim vodama Lima – poručio je Otašević.
U programu su učestvovali pjesnici Miladin Joksimović, Darko Jovović i Mišo Kuburović, guslar Slobodan Femić. Na kraju, u ime domaćina, okupljenima je zahvalio Golub Novović
D. Jovović
Podrška iz Beograda
Na svečanosti u Cecunima govorio je i predsjednik SO Berane Goran Kiković, počasni predsjednik beranskog Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca. On je pročitao telegram čestitki koji je povodom podizanja spomenika u Cecunima uputio general Luka Kastratović, predsjednik Udruženja Vasojevića iz Beograda.
– Čestitam vam podizanje spomen-obilježja Karađorđevim ustancima i šančevima, u želji da, kao i do sada, uspješno istrajavate u njegovanju i razvijanju slobodarskih ideja i revolucionarnih tradicija srpskog naroda Vasojevića, Srbije i Crne Gore. Ovo spomen-obilježje podsjeća na srpsku revoluciju iz 1804. godine i treba da bude podstrek današnjim i budućim generacijama da bez bratske sloge, jedinstva i slobode nama napretka i opstanka – prenio je Kiković poruke koje je uputio general Kastratović.