-PIŠE: Vasilije Marković
Pitali čeličnog Staljina sa kojim osjećanjima upravlja svijetom. Zamisli se Džugašvili, dobro se zamisli, i odgovori: “Ljubav je efemerna, samo je strah vječan!” Najviše Staljinu smeta što mu odjednom sve to smeta.
Na Staljinovu inicitijvu, osniva se Komunistički informacioni biro 27. IX 1947. Očito, Staljin nije bio zadovoljan djelovanjem Kominterne tokom Drugog svjetskog rata. Odlučeno je da sjedište Informaciog biroa (Kominforma) bude u Beogradu. Po Brozovoj odluci, određeno je da KPJ zastupaju M. Đilas i E. Kardelj. M. Đilas je i dotad imao mnogo putera na glavi zbog „lijevih skretanja“ u toku NOB-a. Gazio je kroz pustaru lažnog moralisanja „sumnjivi marksista sa Balkana“. Žustro je plasirao neistine kako su borci Crvene armije prilikom oslobađanja Jugoslavije silovali 1.219 žena, uz 359 pokušaja silovanja, 111 silovanja sa ubistvom i 1.204 pljačke s fizičkim povredama. Patološka luda!
Sovjetsko-jugoslovensko neslaganje rađalo se znatno ranije u glavama jugoslovenske vrhuške. Treba samo naći povoda „za principijelna razmimoilaženja“.
Uslijedio je brzi opoziv sovjetskih vojnih savjetnika i civilnih stručnjaka. Proslijeđen demarš CK SKP (bolješivika) CK KP Jugoslavije. A narodski rečeno – pukla je tikva. Prvo su razmjenjivana pisma J.B.Tita i ministra spoljnih poslova SSSR V.M. Molotova (mart 1948). Staljin je optužio jugoslovensku vrhušku da u razvlašćenju domaće buržoazije oklijeva, da suviše toleriše privatnu svojinu, da forsira utapanje u Narodni front, da ne pristupa održavanju kongresa KPJ, dakle odstupa od markizma-lenjinizma. Ali, oni su „pretjerano uobraženi“, uzvrtjelo im se u glavi, misle da im je „more do koljena!“
U „Beloj knjizi“ objavljeni su zvanični i drugi dokumenti o agresivnim postupcima vlada SSSR i zemalja Istočne Evrope. Tih četristo i četrdeset strana su dokument vremena.
Poslije oslobođenja, Piperi riješe da Staljinu poklone crnogorsku robu. Zapelo je kod opanaka. Javi se Jelica: “Ja Jelica, Tole i Sekica, –pozdrav Staljinu. Ništa više, ništa manje.”
Generali koji su bili Piperi, njih osamananest, predali su poklon Staljinu.
U Moskvi je bio B. Mićunović, u zvanju ambasadora, za taj period. Staljin pozva ambasadora. Cijelo prijepodne Staljin nema vremena da primi ambasadora Mićunovića. Staljin hoće da provjeri vijest iz Jugoslavije da je Arso Jovanović likvidiran od strane Udbe. Tada je Arso bio načelnik Vrhovne komande. Potiče iz Pipera.
– Što Piperi danas čine – pita ambasadora Staljin, i dodaje: Kam im u dom!
Ništa više. Staljin je preminuo 1953.god.
Loza piperskih
Markovića
Mani Krkelju Pavićeva iz Lutova i pozive na Vukića Simova iz Zavale, mani Krkelju i Vukića, drži se stanja fakata.
Nepobitno je utvrđeno kako rimski imperator Iraklije poziva (620.god.) slovenska plemena da masovnije naseljavaju područje Ilirika, zbog kuge, suše i ostalih nepogoda. Anonimni doklejski hroničar, kojeg mnogi smatraju popom, premda nije to određenje tačno, navodi u svom spisu „Kraljevstvo Slovena“ (Regnum Sclavorum) za prvog vladara kako je izabran čovjek slovenskog roda, tj. to je bio Prelimir, koji je imao titulu velikog župana. Vladao je u provinciji Prevalitani, Dioklitji. Ovaj prvi vladalac slovenskog roda imao je četiri sina, kojima podijeli teretoriju kojom vladaše. Hvalimiru dade predjel Zetu sa gradovima, Pelisavu (Bolslavu!) dade Tribuniju, Dragoslavu pripade predjel Herenijanski, Prevladu (Spelenhu!) pripade predjel koji se zove Podgorija, a na latinskom Submontana. Sasvim je izvesno da su na području današnjih Pipera naseljavali Lužani, koji su se miješali sa drugim stanovništvom.
Legendu o rodoslovu, koje potiče od bana Strahinje, čiji je sin bio ban Zdrnoje, unuk Gojko, praunuk Nikola, pa tek dolazi i vojvoda Pipo, ali izvjesnijim postaje ako je ban Strahinja službeno nazivao Đurđe II Stratimović – Balšić, uz sve jezičke transkripcije koje odatle idu. To je ta piperska saga!
Pavel A. Rovinski u svojoj studiji „Černordiя“ (objavljenoj 1888, Sankt Peterburg), pišući o Piperima, izričito navodi da Pipa kao rodonačelnika plemena nije bilo, nego kad su pridošli novi doseljenici zatekli gotovi naziv mjesta Piperi. Ne spori da se Milutin (valjda sin Pipov) doselio kroz Bratonožiće i Lutovo, na Stijenu. Od njegovog sina vojvode Liješa proistikao je rod Liješevića, ili Goričani.
Jovan Erdeljanović svodi „lutovsku“ varijantu sledećim riječima: „... da oni nemaju pravo sebe nazivati pravim Piperima imamo jasan dokaz u tome što je njihov predak Pipo Nikolin živeo pre otprilike 350 god. (13–14 pasova po 25 god.), dakle oko sredine 16. veka, a mi imamo sasvim pouzdan pisani podatak da se pleme Piperi zvalo tim svojim imenom još u sredini 15. veka“. (Srpski etnografski zbornik SKA, 1907. g.)
Rodoslov počinje od bana Strahinje, čiji je sin bio ban Zdrinoje, unuk Gojko, praunuk Nikola, pa tek dolazi vojvoda Pipo. Vojvoda Pipo bio oženjen Kovinom, a drugi je neki hromi Pipo, koji je hramao, krivao i dotao, i čija je žena bila Mara.
Nema sumnje da je vojvoda Pipo, čiji je otac bio Nikola, pati od nepouzdanosti. Potomci Pipovi bili Mijalj, Gojislav, Lazar i Marko, od kojeg potiču svi piperski Markovići. Ovaj Marko Lazarov živio je na Živi, pored planine Brotnjik. Za mladosti se spustio u Stijenu Pipersku, kod svog ujaka. Predanje kaže da je imao osam sinova. Izdizali su na Lovćen.
Kasniji potomci zovu se Prentaš, Đurivoj, Miloš i Rašo.
U kružnom vijencu uzdignutih brda oko Zetske ravnice, nad ogledalom Skadarskog blata, a sjeverno od antičke Duklje, koja se naziva i Vjerogrod, usječena je Stijena Piperska. U njoj se bijeli pećina Ilije Rašova, ili opjevana Kula Markovića. Tu pećinu ozidao je serdar Ilija Rašov Marković, negdje oko osamdestih godina osamnaestog stoljeća. Podstrek za podizanje ove utvrde zaplamtio u njegovom srcu kao zavjetna opomena na svoje pretke izgorele od Turaka u Kuli Petrovića 1743. god. U Kuli Petrovića u živome ognju spaljeno je šezdeset piperskih junaka, uključujući sedamnaest Markovića. Tu je izgorio i Rašo.
Čekalo se dugo na osvetu. Vojska Kara Mahmuta vezira odmorila se u Spužu i pošla je uz piperska brda, preko sela Crnaca. Stigla je na Stijenu, spali selo i crkvu na Stijeni. Vjerovatno da bi Turci u drugom jurišu uspjeli da spale i ovaj kraj, ali u međuvremenu Stojan Saveljić sa svojih šezdeset pandura priteče u pomoć, Savić Radojev i Bajovići sa Piperima udariše na glavninu turske vojske. U zgodnom času iz Pećine otvara se Ilija Rašov sa družinom i dočeka vezirovu vojsku, te je zajednički natjeraše na Orlujak, gdje se ova turska ordija spasavala skokom sa šmrdike u ambis.
(NASTAVLjA SE)