-PIŠE: Vasilije Marković
Narodi Jugoslavije, predvođeni Komunističkom partijom, pridužili se SSSR kad je Njemačka napala ovu zemlju. Borci NOP-a izdržali su nadčovječanske napore kad su se odupirali okupatoru i domaćim izdajnicima. Josip Broz Tito nije dobio od Kominterne nalog da bude generalni sekretar Komunističke partije, već je bio organizacioni sekretar KPJ.
Rasparčavanje teritorije Jugoslavije izvršeno je, prema direktivi firera, u korist Njemačke, Italije, Mađarske i Bugarske. Hrvatska je dobila status samostalne države, sa graničnim pojasom do samog Beograda. Vojno okupacionu upravu u Srbiji i za grad Beograd preuzeo je nacistički Treći rajh. Vrlo brzo su Njemci postavili đenerala Milana Nedića za svog saradnika. Bez objave rata, 6. aprila 1941.g, njemačka oružana sila počinje invaziju preko granica Kraljevine Jugoslavije, a već u šest časova ratnim nacističkim vazduhoplovstvom vrši brutalno bombardovanje otvorenog Beograda. U prvom naletu, od 234 bombardera i 120 pratećih aviona Njemačke oružane sile, dolazeći u talasima sa rumunskih aerodroma, obrušava tone razornih i zapaljivih bombi po svim djelovima Beograda. Uzaludan je bio pokušaj protivavionske armije i ponosnih pilota 102. eskadrile VI lovačkog puka jugoslovenske vojske, koji su na znak uzbune krenuli u neravnopravan okršaj iznad Beograda. Nadmoćne nacističke nemani savladale su hrabre branioce. Beograd je bio u plamenu, a oblaci prašine i dima sukljali su iz razorenih zdanja. Istog dana njemački tovari smrti izručivali su na Beograd u još tri naleta. Bombardovanje je nastavljeno i 7. i 8. aprila, a obnovljeno 11. i 12. aprila. Od neposrednog dejstva bombardovanja i mitraljiranja, kao u ruševinama i zgarištima izgubilo je život 2.370 stanovnika glavnog grada. Sinhronizovana invazija kopene armade sila osovine na jugoslovenske granice započela je istovremeno kad i bombardovanje Beograda.
Oružani ustanak u Srbiji počeo je i razvijao se pod rukovodstvom Štaba NOPO Srbije i pod neposrednim usmjeravanjem od strane Glavnog, odnosno Vrhovnog štaba NOPO Jugoslavije, kojim rukovodi Josip Broz. U oružanom ustanku, koji je 13. jula 1941 g., počeo u Crnoj Gori, prvu napadnu operaciju protiv ustaničkih snaga izvele su italijanske snage u Crnoj Gori.
Radi uspješnijeg rukovođenja borbom, PK KPJ za Crnu Goru formirao je 18. jula Privremenu vrhovnu komandu nacionalnooslobilačkih trupa Crne Gore, Boke i Sandžaka.
U Srbiji se vode oštre borbe, naročito oko Užica, gdje je žrtvovan Radnički bataljon kako bi obezbijedio prolaz Vrhovnom štabu da prođe prema Crnoj Gori. U Rudom je osnovana Prva proleterska brigada. Vrhovni štab je, poslije toga, boravio na Durmitoru. Treba imati u vidu da partizanske jedinice protežiraju gerilski sukob sa okupatorom i domaćim izdajnicima.
U toku rata su partizani odnijelu pobjedu nad Italijanima i četnicima na Neretvi, protiv Njemaca na Sutjesci, pri oslobađanju Beograda, uz pomoć Crvene armije, i na Sremskom frontu. Borci NOPO činili su junaštva u toku Drugog svjetskog rata.
Josip Broz ponudio je ostavku na mjesto Vrhovnog komandata, poslije borbe na Sutjesci. Da ne dođe do toga zaslužan je Dragiša Ivanović. Josip Broz je tvrdio da ne može biti komandant ovakvoj pljačkaškoj vojsci koja se ne libi da poloče vareniku sa posuda. Da ostane sve po starom, pobrinuli su se saborci Vrhovnog komandanta. Još prije tog događaja, Kominterna je poslala poruku preko Vrhovnog komandanta da se ne nose petokrake sa zvijezdom, zarad mira u svijetu. Josip Broz nije se obazirao na stav Kominterne. Ni na to što se potpisuje kao „Tito”, čemu se protivi Kominterna, Tito je davao protivrječne iskaze.
Negdje prije prvog zasjedanja AVNOJ-a, priča mi Radovan Zogović, treba da dođe Herta Broz (Has) iz Zagreba. Tamo je na vlasti A. Pavelić. Herta sa Brozom ima Aleksandra Mišu Broza. Herta je osunčana, Radovanu je bilo namijenjeno da za večerom sjedi do Herte. Moga jada, rasteže Radovan, užimao se naveliko da ne dodirne Hertu. A, opet, znamo da Davorijanka Zdenka Paunović bila je ljubavnica Vrhovnog. Što da činimo? Tu su A. Ranković, Koča, Ivan Milutnović, Zogović... bezmalo cijeli Vrhovni štab. Dogovore se da Ranković iznese Brozu sve što treba o proleterskom poštenju i uvredama koje nanosi Broz moralu. Prije početka, Ranković se obrati Vrhovnom štabu i svim prisutnim. Računao je da će Vrhovni sjemenar sebi prosvirati metak u čelo. Saslušao je Broz sve primjedbe. Nasta tajac. Šta će Vrhovni učiniti poslije toga! Svi su pognuli glave. Čekaju pucanj. Javi se Broz nakon dužeg razmišljanja: „Drugovi, ja bez žene ne mogu da planiram!”
Snađe se Ranković: „Ako Vrhovni ne može bez žene da planira, to mu zadvoljstvo niko ne može spriječiti”. Svi se raziđoše kao popišani. Nastavak slijedi prije II zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu. Davorijanka se obraća Herti Broz: „Moja draga, u ovoj sobi nema mesta za dve žene!”
Pozovu Josipa Broza, koji se zavukao negjede. Pita ga Herta: „Koja ti je to žena? Zar ti ja nisam zakonita?”. „Pa dogovorite se”, odvraća Vrhovni sjemenar. „Nisi se, jašta, pretvarao kako se dogovorimo”, odsječe Herta, i ode u Zagreb.
Veliku smutu nanio je M. Đilas pri desantu na Drvar. Tvrdio je Đilas da je neka ruska ujdurma, iako je bilo jasno da se priprema desant na Drvar, u Nišu. Vrhovni komandant sa dijelom Vrhovnog štaba se spasio uz pomoć sovjetskog vazduhoplovstva. Prilikom tajnog Titovog dolaska u Kremlj na susret sa Staljinom (19.9.1944), generalisimus spočita maršalu niz prekora. Bez sumnje da su borci Crvene armije na Sremskom frontu „dobili teške batine”, usled maršalove nesposobnosti. Prilikom drugog susreta sa Staljinom, Josip Broz se još jednom našao na nišanu Staljinovih žaoka. Poveo se razgovor o sporazumu Tito–Šubašić, o Grolu i drugim stranačkim liderima. Tito uzvraća da se radi o nesolidnim političarima i podlačkim namjerama. Staljin će kratko i jasno: „Valter, pa za vas su svi podlaci!”
A pri susretu sa Čerčilom u Napulju 1944, Josip Broz jamči Čerčilu da nema namjeru da uvodi komunizam u Jugoslaviji! Taknuto, maknuto. „Tito jeste bitanga, ali je naša bitanga!”, navodi britanski Forin ofis. Jugoslovenski narodi izvojevali su slobodu 15.5.1945. kada su okupacione snage sa nacističkom Njemačkom potpisale kapitalaciju.
Radovan Zogović, u toku rata, napisao je pjesmu „Pjesma o biografiji druga Tita”. „Pitate o Titu: ko je?/ Mašino, mašinko moja, piši!”
Poema je prevedena na ruski jezik 1945 g. Na poleđini na ruskom izdanju Zogović navodi svoj broj telefona, kao ja ne znam taj broj.
(Nastaviće se)