Uprava policije je u poslednjih pet godina registrovala osam slučajeva u kojima su maloljetna lica izvršila samoubistvo, dok je institucija Zaštitnik ljudskih prava i sloboda u izvještaju upozorila da je lani među maloljetnicima zabilježeno 14 slučajeva samopovređivanja.
Prema ocjeni stručnjaka, pojava suicida među najmlađom populacijom je zabrinjavajuća i upozorava da se djeci mora posvetiti dužna pažnja i da eventualne najave samoubistva ne treba nikada olako shvatiti.
Psiholog iz NVO Asocijacija za demokratski prosperitet Zid Vesna Kraljević kaže za „Dan” da najčešća upozorenja kod mladih koja upućuju na suicid mogu biti ekstremne promjene u ponašanju, pređašnji pokušaji samoubistva, suicidne prijetnje, znakovi depresije, zloupotreba droga, alkohola ili kockanja, samopovređivanje, gubitak interesa, povlačenje od ljudi, promjene bioritma, nisko samopoštovanje i samopouzdanje.
– Kada govorimo o suicidu kod maloljetnika, moramo biti svjesni da su oni samim životnim razdobljem u kojem se nalaze u nekoj fazi krize, kada nastaju brojne tjelesne, mentalne, kognitivne i psihološke promjene. Razvija se slika o sebi, identitet, učvršćuju se odnosi sa drugima. Zbog velikog broja promjena koje doživljavaju i nedovoljne zrelosti i razvijenosti procesa mišljenja, neka djeca ne uspijevaju da se na realan i konstruktivan način suoče sa teškoćama u kojima se nađu, predimenzioniraju neuspjehe ili situacije u kojima se nalaze, trpe strah, tugu, uznemirenost, ljutnju ili bijes, što djetetu postaje nepodnošljivo i ono rješenje problema pronalazi u oduzimanju svog života – kaže Kraljevićeva.
Ona objašnjava da je nekada djecu i previše stid da priznaju osjećanja, misli ili djela.
– Iza tog stida se krije strah od neprihvatanja i odbacivanja, naročito od roditelja. Osoba ima iskrivljenu sliku o sebi i stvarnosti, koja postaje njen realni svijet. Zato je veoma bitno djeci pružati bezuslovnu ljubav i podršku i dati im dozvolu za nesavršenost i grešku – savjetuje Kraljevićeva.
Ona ukazuje da istraživanja pokazuju da su suicidne misli učestale u adolescenciji. Zato je, kako ističe, važno da roditelji znaju kako bi se moglo uspješno pomoći djetetu sa takvim sklonostima.
–Važno je informisati javnost, naročito mlade ljude, da na vrijeme potraže pomoć, da se obrate stručnjacima koji će im pružiti potrebnu pomoć i da ih ne bude strah i sramota da priznaju problem, koji je moguće tretirati i liječiti – naglašava Kraljevićeva.
M.S.
Spriječiti tragedije
Predsjednica Udruženja Roditelji Kristina Mihailović kaže da se kroz jačanje podrške porodici mogu spriječiti mnoge tragedije. Ona ističe da je i jedno samoubistvo maloljetnika previše.
– Nekada je bio tabu otići kod psihologa na savjetovanje ili konsultacije. Srećom, vremena se mijenjaju. Zato samo treba stvarati te servise da roditelji imaju gdje da odu i zatraže stručnu pomoć ako primijete zabrinjavajuće promjene kod djeteta. Kroz jedan razgovor može se riješiti mnogo toga i spriječiti eventualna tragedija – izjavila je Mihailovićeva za „Dan”.
Procedura
Iz policije „Danu” nijesu dostavili podatak o zabilježenom broju slučajeva pokušaja samoubistva.
– Kada policija dobije obavještenje, najčešće od zdravstvene ustanove, da je radi ukazivanja ljekarske pomoći primljeno maloljetno lice zbog pokušaja samoubistva, policijski službenik odlazi u tu zdravstvenu ustanovu, gdje obavlja razgovor sa ljekarom koji je ukazao pomoć maloljetnom licu. Zatim se u prisustvu predstavnika centra za socijalni rad ili psihologa, bilo da se maloljetnik i dalje nalazi u zdravstvenoj ustanovi ili van nje, obavi razgovor sa maloljetnikom na okolnosti pokušaja samoubistva, kao i sa članovima porodice. Spisi proistekli iz tog postupanja dostavljaju se nadležnom tužiocu na ocjenu i mišljenje, a dalji tretman maloljetnika određuje zdravstvena ustanova, kao i centar za socijalni rad – objašnjavaju iz Uprave policije.