U registru planskih dokumenata Ministarstva održivog razvoja nema DUP-a Nova varoš 2 - izmjene i dopune što znači da u centru Podgorice ne može legalno da se gradi i rekonstruiše. Da se u problemu urbanističkog haosa našla vlast Glavnog grada na čelu sa gradonačelnikom Slavoljubom Stijepovićem „Dan” je objavio još u julu prošle godine kada je Ustavni sud donio odluku da se preko 140 planskih dokumenata zbog spornih rokova stavlja van pravne snage. Prva „žrtva” neustavnih planova je Ministrastvo pravde koje, zasad, neće moći da zgradu građenu za Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti (CANU) rekonstruiše za potrebe pravosuđa.
Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine odbio je da Ministarstvu pravde izda urbanističko-tehničke uslove za urbanističku parcelu broj 63 u zahvatu DUP-a Nova varoš 2 - izmjene i dopune jer se ovaj planski dokument ne nalazi i registru planskih dokumenata Ministarstva održivog razvoja u turizma. U pitanju je parcela u blizini mosta Milenijum na Bulevaru Ivana Crnojevića, na kojoj se duži niz godina gradi zgrada koja je prvobitno bila planirana za CANU, a u kojoj će, prema poslednjim najavama, biti useljen dio pravosuđa.
U obavještenju koje je potpisao Oliver Marković, v.d. sekretara za planiranje i uređenje prostora, piše da im je Ministarstvo održivog razvoja i turizma dostavilo zahtjev Ministarstva pravde kojim traže urbanističko-tehničke uslove za parcelu.
– Provjerom planske dokumentacije utvrđeno je da se urbanistička parcela broj 63 nalazi u zahvatu DUP-a Nova varoš 2-izmjene i dopune (Službeni list -opštinski propisi, broj 11/08). Obrazloženjem odluke Ustavnog suda od 25. jula 2017. godine navodi se između ostalog da su određeni planski dokumenti kojima je pojedinačno određeno vrijeme važenja na pet godina, prestali da važe istekom vremena za koji su donijeti. Članom 11 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata propisano je da se „planski dokumenti evidentiraju i objavljuju u registru planskih dokumenata”. Registar vodi ministarstvo, uvid u njega je slobodan i bez naknade. Kako se DUP Nova varoš 2 - izmjene i dopune ne nalaze u registru planske dokumentacije Ministarstva održivog razvoja i turizma to Sekretarijat ne može izdati tražene urbanističko-tehničke uslove – piše u Markovićevom obavještenju.
Ustavni sud je inače, odlučivao na inicijativu Ministarstva održivog razvoja i turizma koja je podnijeta u vrijeme kada je taj resor vodio Branimir Gvozdenović. Iz ovog resora, koji sada vodi Pavle Radulović, početkom novembra prošle godine „Danu” je u usmenom razgovoru saopšteno da su svi planovi koje je tretirao Ustavni sud izbrisani, a u pisanom odgovoru da predmet odlučivanja Ustavnog suda nije bilo važenje planske dokumentacije, nego da je odluka sudskog organa tretirala rokove. Iz ministarstva je tada saopšteno da je prema Centralnom registru planske dokumentacije ovog organa Podgorica trenutno pokrivena sa 99 planskih dokumenata a među njima ima i nekoliko planova koje je osporio Ustavni sud.
Da će se grad naći u problemu zbog osporavanja planova, Sekretarijat za urbanizam je tvrdio u izjašnjenju Ustavnom sudu.
- Dosljedno sprovođenje ovakvog pravnog stanovišta dovelo bi do situacije u kojoj nije moguće izdavati dokumenta, urbanističko-tehničke uslove, građevinske dozvole na teritoriji Glavnog grada čime se u potpunosti zaustavlja svaka investiciona aktivnost i naročito realizacija većeg broja kapitalnih projekata od nemjerljivog značaja za sve građane Podgorice. – saopštili su ranije iz Sekretarijata.
Pokazalo se da su bili u pravu.
Odbornik Demokrata Zdenka Popović saopštila je da Sekretarijat nema zakonskog osnova da izdaje urbanističko-tehničke uslove, građevinske i upotrebne dozvole jer je odlukom Ustavnog suda povučeno preko 140 planskih dokumenata.
– Kada je klub odbornika Demokrata tražio objašnjenje čak i otvorenim pismom od gradonačelnika i predsjednika Skupštine Glavnog grada kako riješiti razvojnu blokadu zbog povlačenja planske dokumentacije naišli smo na zid ćutnje. Sada se najavljuje dinamični razvoj Glavnog grada i izgradnja značajnih kapitalnih projekata i to baš u izbornoj godini i pored činjenice što nema zakonskog osnova za izgradnju i rekonstrukciju bilo kog projekta jer su DUP-ovi stavljeni van pravne snage. I to je nesporna činjenica. Sporno je to što gradonačelnik i predstavnici izvršne vlasti obmanjuju građane Podgorice najavljujući izgradnju značajnih kapitalnih projekata i pored činjenice da nadležni sekreterijat ne može izdati građevinske dozvole jer nema ni važećih DUP-ova. Dakle, u većini slučajeva, gdje je postavljen kamen temeljac ili započeta izgradnja nekog objekta, to je urađeno nelegalno. Zaključak je da su gradonačelnik i predstavnici izvršne vlasti, a koji bi morali da poštuju zakone i odluke Ustavnog suda, divlji graditelji – navodi Popović.
N.S.
Gradonačelnik postaje najveći divlji graditelj
Zdenka Popović navodi da i pored činjenice da ne postoji važeća planska dokumentacija, najavljuje se izgradnja kapitalnih projekata, podižu se krediti i zadužuju građani, postavljaju se kameni temeljci i presijecaju crvene vrpce.
–Pozivam građane da prate aktivnosti gradonačelnika i njegovih saradnika u periodu koji je pred nama jer će,kako je najavio, gradonačelnik postati najveći nelegalni ili divlji graditelj u Podgorici. Kakva se poruka šalje građanima Podgorice, valjda je svima jasno – poručuje Popović.
Građevinska dozvola izdata prije osam godina
Zgrada na Bulevaru Ivana Crnojevića u grubo je završena. Na gradilišnoj tabli je naznačeno da je u pitanju poslovni objekat za potrebe Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, za koji je građevinska dozvola izdata 16. decembra 2010. godine. Objekat se, kako piše na tabli, nalazi na urbanističkoj parceli broj 63 u zahvatu DUP-a Nova varoš-izmjene i dopune, predviđena njegova spratnost je Po+P+6, a rok završetka radova je 15 mjeseci. Dakle umjesto godinu i par mjeseci gradi se sedam godina, a sad joj se neće ni u rekontrukciju.