Visoki parafiskaliteti, odnosno razni nameti na državnom i lokalnom nivou, utiču na poslovanje privrednih subjekata i mogu natjerati privrednike da određeni dio poslova obavljaju u sivoj zoni. To je jedan od zaključaka izvještaja o parafiskalitetima u Crnoj Gori Unije poslodavaca (UPCG) koji je juče predstavljen na konferenciji u Podgorici. Kako su naveli, pored povećanja PDV-a, akciza, carina i drugih fiskaliteta, poslodavcima rad dodatno otežava nesistemsko uvođenje širokog spektra parafiskaliteta kao dodatnih nameta.
Šef sektora za međunarodne odnose i projekte UPCG Mirza Mulešković kazao je da privrednici i dalje pokazuju nezadovoljstvo njihovom uključenošću u proces donošenja odluka, te smatraju da taj proces nije dovoljno transparentan.
– Da su parafiskaliteti barijera na lokalnom nivou smatra tri četvrtine poslodavaca, dok je samo jedna četvrtina preduzeća navela da ima listu parafiskaliteta koje treba da plati. Čak 60 odsto ispitanika je navelo da nije uključeno u donošenje odluka o parafiskalitetima na lokalnom nivou, dok 35,3 odsto smatra da parafiskaliteti nijesu vrijedni cijene koja se plaća za njih. Privrednici su prepoznali rast parafiskaliteta u poslednje dvije godine i imaju strah od daljih povećanja nameta – kazao je Mulešković na jučerašnjoj konferenciji „Jaka privreda – uspješna Crna Gora”.
Veliki broj privrednika, kako je istakao, smatra da upravo visoki parafiskaliteti tjeraju privrednike da određeni dio poslovanja obavljaju u sivoj zoni.
Profesor Đorđe Blažić koji je bio angažovan na istraživanju kao ekspert ukazao je da pravni sistem obiluje velikim brojem naknada koje se nerijetko preklapaju i uvode nekontrolisano što opterećuje poslovanje preduzeća.
– Parafiskaliteti se uvode i njihova visina se određuje ne samo zakonom nego i podzakonskim aktima, što je sporno sa ustavno-pravnog aspekta. Postavlja se pitanje da li neki parafiskaliteti treba da postoje. Istraživanje je pokazalo i da nije jasno definisano šta je naknada, što uvodi veliku zabunu u samoj legislativi – rekao je Blažić.
Istakao je da su tokom istraživanja analizirali 4,32 hiljade zakona i podzakonskih akata.
– Kada je u pitanju osobenost parafiskaliteta došli smo do zaključka da se oni uređuju različitim pravnim aktima. Među njima, pravilnici ministarstava, naredbe, uredbe i ostali akti su vrlo diskutabilni – istakao je Blažić.
Naglasio je da je evidentirano da postoje grupisane naknade, ali da u okviru njih postoji mnogo skrivenih naknada.
– Na primjer ekološke naknade, imate ih tri, a zapravo ih je devet. Naknade se uvode nekontrolisano, kako ne treba. Za razliku od naknada, takse su mnogo bolje uređene. Tačnije, uređuju se zakonom – zaključio je Blažić.
Konferenciju su otvorili predsjednica UPCG Svetlana Vuksanović i direktor regionalne kancelarije Međunarodne organizacije rada (ILO) Markus Pilgrim, dok je na skupu govorio i viši specijalni savjetnik ILO za poslodavačka pitanja Dragan Radić. On je ukazao na problem socijalnog dijaloga i ukazao da bi voljeli da vide smanjenje parafiskaliteta.D.M.