Siti park, koji je otvoren polovinom 2008. godine uz prisustvo tadašnjeg premijera Mila Đukanovića, nikada nije radio kako je planirano i zamišljeno. Iako su se u rekonstruisanom objektu i opremljenom prostoru nekadašnje vojne fabrike „Prva petoljetka“ smjestile prodavnice sve samih svjetskih brendova i luksuzni restorani, poslastičarnice, igraonica i drugi sadržaji, već poslije godinu svi su zbog slabog prometa stavili ključ u bravu.
– U početku je radilo oko 120 radnika, a onda se taj broj drastično smanjivao. Danas nema nikoga. Sve je zaraslo u korov i prepušteno je zubu vremena. Ono što zabrinjava jeste da oni koji su bili u radnom odnosu ni do danas nijesu uspjeli da ostvare svoja prava – kazao je predsjednik opštinske sindikalne organizacije Bogdan Krgović.
Prije nekoliko mjeseci se, međutim, desio obrt. Siti park je kupio Mesopromet Franca, i tu su se smjestile Carina i sva špediterska preduzeća. Uz to, otvoren je restoran, ali i hipermarket ,,Franca”.
– Kompanija „Hektas“, čiji je vlasnik slovenački biznismen Ladimir Brolih iza koga su stajali biznismeni Veselin Barović i Damjan Hosta, nije na vrijeme vratila kredite Prvoj banci i Hipo Alpe Adrija banci (Adiko), tako da je tim bankama kroz prodaju predat objekat krajem aprila 2011. godine u Privrednom sudu u Bijelom Polju. Radnike i povjerioce, koji su imali založno pravo na pokretnim stvarima, banke i Privredni sud nijesu obavijestili o danu i času prodaje da bi se u tom postupku prodaje i oni naimirili shodno čl. 149 Zakona o izvršnom postupku, nego su se banke u tom postupku same namirile – kazao je predsjednik sindikata ove firme Mile Ristanović.
On je sa nekadašnjim kolegom Mališom Konatarom i sindikalnom organizacijom, uspio svojom inicijativom da Privredni sud iz Podgorice „natjera” da donese rešenje o otvaranju stečajnog postupka protiv stečjanog dužnika „Hektas“, kome pripada PJ Tržni centar Siti park u Bijelom Polju. Rešenje o otvaranju stečaja donijeto je početkom marta 2014. godine a za stečajnog upravnika imenovana je Slobodanka Čabarkapa.
Ristanović kaže da su se za nepopularnu mjeru, da predlože stečaj, odlučili zbog zaštite ekonomskih interesa svih radnika ovog preduzeća.
– Radnicima nijesu isplaćivani lični dohoci, porezi i doprinosi na plate od januara 2009. godine – istakao je Ristanović.
On je naveo da se stečajni postupak sprovodi radi kolektivnog i srazmjernog namirenja stečajnih povjerilaca kao i neophodne zaštite preostale imovine stečajnog dužnika shodno Zakonu o stečaju.
– Uvođenje stečaja je bilo nužno zlo i jedino moguće rješenje za sve radnike koji su još u radnom odnosu i bivše radnike tog preduzeća koji nijesu naplatili svoja potraživanja iz radnog odnosa na osnovu pravosnažnih izvršnih presuda Osnovnog suda u Bijelom Polju, a koja već duže vrijeme nijesu sprovedena – naveo je Ristanović.
Jedan od radnika Dejan Hristov je kazao da su godinu dana radili bez plata, te da više nisu mogli za džabe da rade.
– Obraćali smo se na sve adrese, a suvlasnik iz Slovenije nam je obećavao da će sve biti završeno kada dobije kredit. Kako se to nije desilo, predali smo zajedničku tužbu, nas 14, preko advokata Kasima Dizdarevića. U toj tužbi smo tražili isplatu zaostalih zarada, uplate doprinosa, kao i nadoknadu za topli obrok i prevoz. Sve smo pravosnažno dobili, i čekamo da se izvrši presuda. To je iznos od oko 25.000 eura. Nakon našeg primjera, skoro svi ostali radnici su predali tužbu, i koliko znam svi su dobili spor. Ali od toga nema ništa. Naša pravosnažna rešenja kao da ne važe. Niko neće po njima da postupi. Zato očekujemo da se to konačno desi, sad kad je prodata naša nekadašnja fabrika, odnosno Siti park – kazao je Hristov i dodao da su potraživanja tražili preko institucija.
– Nijesmo izlazili na proteste kao radnici drugih preduzeća, ali ako budemo prinuđeni, protestovaćemo i to radikalno – poručio je Hristov.
M.N.
Imali najsavremeniju opremu
Krgović je kazao da je i sam nekada radio u Prvoj petoljetki gdje je izgrađen Siti park.
– Nekada je ,,Petoljetka” bila čuvena vojna fabrika, u kojoj je radilo oko 400 radnika, gdje se proizvodila najsavremenija vojna oprema i djelovi za avione. Međutim, zatvorena je iako smo imali najsavremaniju opremu u bivšoj Jugoslaviji. Nažalost 2006. godine na nju je stavljen katanac, a onda je srušena do temelja – rekao je Krgović i dodao da je i novoizgrađeni Siti park prestao sa radom i da su radnici završili na evidenciji nezaposlenih.