Nevladina organizacija (NVO) „Župa u srcu“ iz Nikšića podnijela je prijavu Ekološkoj isnpekciji protiv kompanije Uniprom metali koja eksploatiše rudu boksita sa nekoliko kopova u Župi nikšićkoj. Kako se navodi u prijavi, u koju je „Dan“ imao uvid, traži se hitan inspekcijski nadzor i obustava proizvodnje dok se ne utvrde razmjere ekološke štete koja se svakodnevno nanosi kako Župljanima, tako i ekosistemu rijeke Gračanice i njenih pritoka. Iz te NVO naglašavaju u prijavi da Uniprom metali, čiji je vlasnik Veselin Pejović, i njihovi partneri „Bumeks Crna Gora”, „Milović kompani“ i „Rudkop Montenegro“ proizvodnju boksita u Župi obavljaju bez procjene uticaja na životnu sredinu, zbog čega je „Župa u srcu“ i prošle godine tražila inspekcijski nadzor.
– Od tog zahtjeva do sada je iz rudokopa odvezeno preko milion tona rude, a stanje životne sredine je svakim danom sve gore. Sa otvaranjem kopa Štitovo nije poznato da li bi moglo doći i do zagađenja vode iz Zabrana kojom se snabdijeva veći dio Župe. O svim problemima upoznali smo i druge državne organe koji većinom dižu ruke od načina eksploatacije i svega što je država propustila dosadašnjom eksploatacijom – navedeno je u prijavi koja je upućena glavnoj ekološkoj inspektorki Vesni Zarubici.
Proizvodnja se odvija u tri smjene, a osim što transportni kamioni stvaraju nesnosnu buku, ruda se nemilice prosipa po glavnoj saobraćajnici od Župe do Nikšića, gdje se vrši istovar. Taj problem bio je posebno izražen minulog vikenda kada je padala kiša, pa su cestom u dužini od preko 30 kilometara bile bujice crvene vode, ali i rasutog boksita. Sav taj otpad, naglašeno je u prijavi, sliva se u tok Gračanice, zatim i u okolne njive žitelja Župe, a zbog začepljena rigola i tumbina na samom putu predstavljaju i opasnost za učesnike u saobraćaju.
– Sadašnji eksploatatori nikada nijesu dobili saobraćajnu dozvolu za prevoz rude bez koje, po Zakonu o rudarstvu, nijesu ni mogli da obavljaju eksploataciju, pa kamioni koji su u 100 odsto slučajeva pretovareni nanose znatnu štetu asfaltu na pravcu prevoza rude – naglasili su iz NVO „Župa u srcu“ koja je uz prijavu inspekciji dostavila i foto i video-materijal stanja u pomenutom mjestu.
Zbog ekološkog incidenta prošlog vikenda reagovao je i Savjet mjesne zajednice Župa koji je od Opštine Nikšić i Uniproma zatražio da se problem hitno riješi. Predsjednik Savjeta Dragoljub Radulović istakao je da svi kamioni kompanije ne stavljaju zaštitne cerade koje su obavezne s obzirom na to da se transport vrši kroz naseljena mjesta. Savjet je zatražio da se Opština i Uniprom usaglase i da na cesti kojom se vrši transport rude, a koja je za Župu jedina prema Nikšiću, angažuju dva radnika koji bi radili na održavanju puta.
– Problem je veći time što je prošlog vikenda usled eksploatacije rude u Seocima začepljen izvor Crni Oštak sa kojeg se vodom trenutno snabdijeva dvadesetak domaćinstava župskog sela Kuta. Isto se desilo i prije desetak godina, a tadašnji vlasnik Rudnika boksita, ruska kompanija CEAK, uradila je projekat, vrijedan oko 80 hiljada eura, za taj vodovod, ali zbog neodgovorne lokalne uprave grada do danas nije realizovan. Prema našim saznanjima, Uniprom je taj isti projekat predao nadležnima u Opštini, a mi zahtijevamo da se, zbog potencijalne opasnosti po zdravlje onih koji koriste pomenuti izvor, odmah pristupi njegovoj realizaciji – naglasio je Radulović.
B.Brašnjo
Katastrofa i u naselju Gračanica
Sektor transporta rude, gdje se vrši istovar boksita, takođe je smješten u naseljenom mjestu. Na svega pedesetak metara je naselje Gračanica gdje živi oko 600 stanovnika, uglavnom Roma i Egipćana. Cesta koja prolazi kroz naselje u potpunosti je neobilježena bilo kakvom saobraćajnom signalizacijom, pa stanovnici svakodnevno strahuju od kamiona koji njom prolaze. Jedan od mještana Ernest Špatolaj ispričao je da se vozi uglavnom neprilagođenom brzinom, a kamioni su nerijetko i pretovareni rudom koja se rasipa i po tom dijelu ceste. Crvene bujice vode, kazao je on, ni u tom naselju nijesu rijedak slučaj.
– Naše kuće, cesta i samo naselje konstantno su crveni od boksita koji pada sa kamiona, i kod nas je situacija ista bez obzira da li pada kiša ili ne. Strahujemo za djecu, a ni nama nije sigurno ne samo od kamiona sa kojih stalno pada ili ruda ili boksitna prašina, već od otrova kojima smo okruženi. Zato po ko zna koji put apelujemo na nadležne u Opštini da problem što prije riješe jer je neizdrživo – naglasio je Špatolaj.
Uniprom bez odgovora
Iz kompanije Uniprom metali nijesu odgovorili na pitanja „Dana“ koja se odnose na optužbe da ugrožavaju životnu sredinu i navode iz prijave Ekološkoj inspeciji. Ta firma od oktobra 2015. godine raspolaže imovinom Rudnika boksita koji je u stečaju, a za koji je, prema tadašnjem oglasu, Privrednom sudu trebalo da plate 5,39 miliona eura. Sredstva su, prema našim informacijama, isplaćivali u ratama, ali cjelokupan iznos još nije izmiren, o čemu objašnjenje od stečajnog upravnika Boksita Mladena Markovića nijesmo mogli dobiti. Proizvodnju su pokrenuli početkom 2016. godine i od tada, navedeno je na sajtu, do sredine ove godine ukupno su proizveli 1,066 miliona tona rude i 1,37 miliona kubika jalovine.
I u rudokopima kritično?
Boksitna voda i prašina inače posjeduju supstance opasne po zdravlje ljudi, biljni i životinjski svijet. Većina od oko četiri hiljade stanovnika Župe bavi se poljoprivredom, a svoje proizvode plasiraju na tržište širom Crne Gore. U prijavi inspekciji iz NVO „Župa u srcu“ istakli su i da treba provjeriti stanje u samim rudokopima i jami Biočki stan koje je, prema njihovoj ocjeni, katastrofalno.
– Jama ima problema sa otpadnim vodama, a ventilacija je u katastrofalnom stanju, pa su i radnici počeli da obolijevaju od plućnih bolesti. Isto tako, površinske i jamske vode prijete da naprave ekološku katastrofu glavnoj pritoci Gračanice, Mačku, čime bi došlo do uništenja kompletnog biljnog i životiljskog svijeta u Gračanici i dalje – jezeru Liverovići, a naročito bi bio ugrožen opstanak zakonom zaštićene vrste potočne pastrmke koja svoje mrestilište nalazi u ugroženom dijelu rijeke – naglasili su iz župske NVO.