Autorsko veče Borivoja Ćetkovića, održano u Matici srpskoj u Danilovgradu, na kojoj su promovisana dva naslova iz trilogije ovog publiciste „Crna Gora iznutra prošlost u sadašnjosti”, privuklo je brojnu publiku. Veliko interesovanje danilovgradska publika je pokazala kako za prvu knjigu koju je ovaj publicista posvetio socijalnim temama, tako i za drugu u kojoj je iznio svoje istraživanje o podaništvu Crnogoraca, kao i ulozi plemena u njegovom stvaranju. Ćetković pokušava da razjasni kako je došlo do razaranja plemenske organizacije Crne Gore.
- Cilj mi je bio da iznutra pogledam ne samo sadašnjost nego i prošlost Crne Gore. Ona je značajno doprinijela podaništvu Crnogoraca, ali utemeljila je i domaći separatizam. Iako nijesam istoričar na istorijska istraživanja me je natjerala knjiga Šerba Rastodera „Crna Gora u egzilu”. Ne prihvatam stavove crnogorskih separatista o nekakvoj dukljansko-zetskoj-crnogorskoj hiljadugodišnjoj državi i naciji. Tragao sam za odgovorom zašto su se Crnogorci, čiji su preci bili Srbi, na početku 21. vijeka našli van srpskog korpusa i sa svojom autohtonom etnogenezom i prošlosti, crnogorskim jezikom i svojom „pravoslavnom crkvom”. Na pisanje me je natjerala laž o nekakvom milenijumskom kontiniuitetu crnogorske države. Zbog toga me ne bi začudilo da neko od savremenih crnogorskih etnogenetičara ustanovi da je neandertalac iz peleolita i Crvene stijene bio Crnogorac, jer se ta pećina nalazi na teritoriji današnje Crne Gore – rekao je Ćetković.
On se pita zašto je zvanična današnja Crna Gora priznala Kosovo kao nezavisnu državu, a velom zaborava ogrće kosovski mit i kult Obilića. Ćetković se pita i zašto današnji Gospodar i njegov klan potiskuju najznačajnije periode istorije koji nedvosmisleno pokazuju na zajedničku sudbinu Srbije i Crne Gore.
- Jedan od izvora moći današnjeg Gospodara koji Crnom Gorom upravlja kao svojim feudom 27 godina je u prošlosti i u periodu svirepog razaranja plemena. To vrijeme poznato je po tiraniji knjaza Danila i samovlasti kralja Nikole. Cilj mi je da ostavim trag svoje pobune protiv nepravednog, neslobodnog, pljačkaškog kapitalizma i da predstavim ljevičarski pogled na istoriju crnogorskog separatizma i podaništva – kazao je Ćetković.
O knjigama je govorio književnik Jovo Pejović, koji je istakao da su knjige Ćetkovića značajan doprinos savremenoj istoriografiji, ali i genezi nametnutog separatizma savremenih Crnogoraca. Autor je precizno odredio gdje se nalaze korijeni crnogorskog podaništva i da nas takav odnos prema vlasti prati i danas i predstavlja naše prokletstvo, kazao je on.
- Autor podsjeća na stavove Milorada Medakovića o Crnogorcima `koji su junaci u boju, ali i kukavice pred strogom vlašću`. Slažem se sa profesorom Ćetkovićem da ovako dalje ne može i da je došlo vrijeme da Gospodar požanje ono što je posijao. Autor o kojem večeras govorimo je pokazao da ni pred kim ne saginje glavu i on je jasno rekao istinu o nama. Dok god postoji makar jedan intelektualac poput Ćetkovića vjerujem da neće propasti Crna Gora i da će joj u tome pomoći knjige o kojima danas govorimo – zaključio je Pejović.
I.M.
Bogata pedagoška karijera
Borivoje Ćetković je bio profesor podgoričke gimnazije, radio je u nekadašnjem Republičkom zavodu za školstvo, a dugo je bio odgovorni urednik časopisa „Vaspitanje i obrazovanje”. Ćetkovićeva interesovanja su raznolika, ali su većenom povezana sa vladavimom kralja Nikole. Pored istorijskih, Ćetković istražuje pedagoške, sociološke, a posebno filozofske aspetke crnogorske istorije. Njegova zapažanja o ulozi crkve u stvaranju crnogorske države, kao i o Komunističkoj partiji ocijenjeni su kao značajni doprinos domaćoj istoriografiji i publicistici.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.