Elaborat premjera izvedenog stanja nelegalno izgrađenog objekta, koji će vlasnicima takvih zdanja raditi licencirane geodetske organizacije, a koji je neophodno podnijeti uz zahtjev za legalizaciju, košta najmanje 200 eura i zavisi od veličine objekta i složenosti posla. Građani koji imaju nelegalno sagrađene objekte moraće da ih legalizuju do sredine jula naredne godine, a vlasnici kuća sagrađenih bez dozvola tvrde da će to biti težak udarac na standard većeg dijela građana.
Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, „Dan“ su kazali da građani mogu podnijeti zahtjev za legalizaciju bespravnog objekta nadležnim organima lokalne uprave – sekretarijatima.
– Uz zahtjev, građani podnose elaborat premjera izvedenog stanja izgrađenog objekta, izrađenog od strane licencirane geodetske organizacije koji ovjerava katastar kao i dokaz o zabilježbi postojanja objekta u katastarskoj evidenciji, odnosno izvoda iz katastra nepokretnosti ili druge odgovarajuće evidencije nepokretnosti. Ovaj korak podrazumijeva da se bespravni objekti koji nijesu upisani u katastar nepokretnosti moraju upisati u evidenciju nepokretnosti – pojasnili su iz MORT-a.
Da bi se objekat legalizovao, kako dodaju, on mora biti izgrađen u skladu sa važećim planskim dokumentom donesenim do stupanja na snagu Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, u skladu sa planom generalne regulacije, koji će se donijeti u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovog zakona, odnosno planskim dokumentom donesenim u međuvremenu.
– To praktično znači da će se u prvoj fazi postupak voditi samo za objekte koji su izgrađeni u skladu sa normativima važećih planskih dokumenata, dok će se za objekte koji nijesu uklopljeni u važeće planove postupak prekinuti do donošenja plana generalne regulacije – naglasili su iz tog resora.
Geodetski inženjer Uroš Koprivica iz „Geoerc“ organizacije pojasnio je da geodetske organizacije koje imaju licence Uprave za nekretnine nijesu ograničene da obavljaju poslove iz svoje nadležnosti samo u opštinama u kojima im se nalazi sjedište. On je za „Dan“ kazao da su njihove obaveze da izađu na teren, snime faktičko stanje na terenu, izrade elaborat u tri ili više primjeraka, predaju ga Upravi za nekretnine na tehničku ovjeru, i plate sve administrativne takse.
– Tako ovjeren elaborat predajemo vlasniku objekta odnosno naručiocu posla. Obično tada vršimo i naplatu. Ovjeren jedan primjerak elaborata vlasnik ili punomoćnik predaje Upravi za nekretnine na sprovođenje u katastarski operat, odnosno u zabilježbu u „G“ listu lista nepokretnosti. Nakon što Uprava za nekretnine izvrši zabilježbu bespravnog objekta, vlasnik ili punomoćnik sa listom nepokretnosti i jednim primjerkom elaborata podnosti zahtjev za legalizaciju u lokalnom sekretarijatu za urbanizam i građevinarstvo ili ministarstvu u zavisnosti od objekta. Ova procedura u prosjeku traje nekih dvadesetak dana, u zavisnosti od ažurnosti geodetske organizacije i područne jedinice Uprave za nekretnine – kazao je Koprivica.
On je naglasio da geodetske organizacije nemaju utvrđen cjenovnik za svoje usluge.
– Cijena usluga nije fiksno definisana i određuje se u zavisnosti od mnogo faktora. Svaki objekat ili parcela je zasebna cjelina u pogledu zakona. Svaka usluga koju pružamo je karakteristična i zahtjevna na svoj način pa se tako formiraju cijene. Cijena takođe zavisi i od veličine objekta. Cijene se kreću od 200 eura pa naviše po elaboratu – precizirao je on.
Radovan Jeremić, stanovnik Park šume Zagorič, smatra da je poslednji plan legalizacije urađen „prema interesima moćnih i bogatih ljudi“. Smatra da je ovaj zakon donesen u interesu moćnika, kako ne bi platili ništa.
– Siromašni građani će da plate. Ja još nijesam sreo nijednog građanina u Crnoj Gori koji će prihvatiti to da plati. Ovo je najskuplja legalizacija na Balkanu. Jedan građanin koji je napravio kuću u Sremčici u Srbiji, legalizovao ju je za 100 eura. Ovdje građaninu treba od 10.000 do 20.000 eura da bi završio proces legalizacije. Siguran sam da građani ovo neće prihvatiti i pozivam ih da to ne urade. Da hoće preciznu legalizaciju, trebalo bi tačno da kažu gdje je bila potrebna građevinska dozvola, po oblastima, mjestima i kojih godina – naglasio je on.
Jeremić ukazuje na primjer prema kojem, kako tvrdi, ako u posjedovnom listu, za objekat izgrađen 2008. godine, ne piše da je potrebna građevinska dozvola, za njega i ne treba takva dozvola, dok je potrebna za objekat iz 1968. za koji u listu nepokrenosti piše da nema građevinsku dozvolu.
– Znam čovjeka sa Mareze koji je kuću sagradio 1968. kada nije bila potrebna građevinska dozvola. U listu nepokretnosti mu piše da nema građevinsku dozvolu zbog čega će morati da plati legalizaciju. Ovaj koji je 2008. bliže gradu napravio kuću, on neće morati da je plati – ukazuje Jeremić.
A.O.
Mještani u čudu
Goran Marković iz NVO Park šuma Zagorič kaže da je on platio zemlju na kojoj je sagradio kuću. On poručuje da mu nije jasno kakvu legalizaciju treba da plaćaju ako su mještani tog naselja doveli struju, vodu i napravili put.
– Zemlju sam platio 70 eura po kvadratu, kad se sve sabere – troškovi banke, krediti, sudski troškovi i sve ostalo. Ja ne znam kako misle da sprovedu legalizaciju. Ja sam sada kreditno zadužen i tako će biti narednih 10 godina. Traže legalizaciju kuća koje su sagrađene prije 20 godina – dodaje on.