Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tužio Sudski savjet zbog Vesnine protekcije * To je kao da Lidija zove da rušimo Mila * Limom pluta mrtva riba * Opozicija da kontroliše birački spisak * Nemaju dokumentaciju za imovinu od 40 miliona eura * Robijaš pokušao da pobjegne iz bolnice * Crveni mogu i moraju puno bolje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Veselin Radulović, ADVOKAT MANS-a:
Čak i ako se izborno zakonodavstvo uspije izmijeniti, ostaje problem njegove primjene, jer je kontrolu nad tim čelnim institucijama DPS, čini se, već obezbijedio.

Vic Dana :)

Mujo i Haso sjede na terasi birtije i ocjenjuju komade u prolazu, a svaka treća zastane i popriča s Mujom.
Nakon nekog vremena Haso ljubomorno ispali:
- Bolan, Mujo, ti s’ pravi ženskaroš...
Mujo odmahne glavom:
- Jok, bolan, moja Fata je veći!
Haso se zbuni:
- Kako to misliš, Fata?!
Mujo se nasmije:
- Jednostavno... ona se okreće za svakom ženskom koju ja pogledam!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-31 PROZNO STVARALAŠTVO CRNOGORSKIH KNJIŽEVNICA 3
DR SOFIJA KALEZIĆ I književna kritika konstituiše kulturu Zahvaljujući umjetnosti, umjesto da vidimo jedan jedini svijet – ovaj naš, mi vidimo kako se on umnožava, koliko ima originalnih umjetnika; toliko svjetova nam stoje na raspolaganju, različiti jedni od drugih – Marsel Prust
Dan - novi portal
-PIŠE: DR SOFIJA KALEZIĆ

„Svako djelo pokazuje jednu unutrašnju konzistenciju, osobenu strukturu, individualnost, niz obilježja koja sadrže izvjesna uputstva za način njegove recepcije, njegovog djelovanja, pa i njegovoga vrednovanja… Baš zato što je određeno za recepciju, djelo još uvijek nije stvarno završeno onoga časa kad je proizvedeno. Ono nije samo namijenjeno čitaocu – njemu je čitalac neophodan da bi postalo stvarnim djelom.”

Legendarni japanski film „Rašomon” stvorio je brojne nedoumice kod gledalaca, budući da su jednu tragičnu scenu očevici vidjeli na različite načine od kojih nijedan nije međusobno bio ni približno podudaran. Razloge treba tražiti u tome što je svako spomenutu scenu sagledao u enigmatskoj ravni. Često se nešto slično dešava i sa tumačenjima književnog teksta, odnosno mnoštvom pitanja vezanih za njegove literarne kvalitete i nedostatke.

Kritička recepcija literature koju pišu žene u Crnoj Gori ipak postoji, i pored toga što se sva djela ne mogu na adekvatan način propratiti (najčešće nije u pitanju dublji istraživački pristup, već novinska kritika ili prikaz na djelo), a druga kvalitetna ostvarenja lagano padaju u zaborav ukoliko nijesu doštampavana. Vidovi istraživačkog pristupa teorijski su neiscrpni, ne samo kod djela složene strukture i bogate sadržine, nego i kod onih jednostavnije strukture i manjeg obima. Jedna pjesma, primjera radi, omogućava stalno nove pristupe: ispitivanje eufonije, ritma, versifikacije, značenja, ideje i poruke. Čak i ukoliko je neko davno izrekao svoj precizan sud o djelu (pisanje predgovora, pogovora ili novinskog komentara), ne znači da se ono ponovo ne može naći pod kritičkom lupom novih ispitivanja i valorizovanja u kontekstu „umreženja” u tokove modernih istraživačkih pristupa.

Takođe, djelo se može ispitivati u okviru konteksta u kojem je nastalo, situirati ili locirati kao ostvarenje u konkretnom ciklusu, zbirci, opusu ili okvirima književne tradicije. Ako pjesma pruža neograničene mogućnosti za kritičku recepciju, onda se može pretpostaviti šta sve roman može da pruži jednom istraživaču književnosti i jezika. Ukoliko kritičareve emocije uzrokuje postepeni razvoj radnje jednog romana, on mu lako može privući pažnju na njegove bitne strukturne tačke. U slučaju književnosti, emocije nam mogu pomoći da razumijemo ne samo umjetnička djela, već i sam život. Najiskrenije i najbolje književne kritike, eseji i ogledi teško mogu biti napisani ukoliko autora sama knjiga emotivno ne dodirne i ne pobudi u njemu osjećanja.

Simpatetički odgovor na reagovanja književnih likova, produbljeni razumijevanjem situacija kroz koje oni prolaze, na različite načine pomažu nam pri shvatanju ljudi, njihovih motiva i postupaka u stvarnom životu. I obrnuto – modeli, odnosno psihofizički portreti osoba iz realnog svijeta piscu često služe kao prototip na čijim osnovama „vaja” likove svojih junaka ili takvu literarnu uvjerljivost postiže međusobnim kombinovanjem nekoliko tipova ličnosti iz realnog života. Imaginativna aktivnost prilikom recepcije književnih djela proširuje čitalačke horizonte, a jedan od osnovnih kriterijuma njihovog vrednovanja često je stvaralačka maštovitost i kreativnost.

Mjesto i značaj književne umjetnosti i književnokritičke misli o njoj osnovni su konstituenti svake nacionalne kulture. Širina namjene književnih djela, raznovrsnost i mnogostrukost njihovog uticaja, proširivanje vlastitih vizura u nepreglednoj skali istorijskih, antropoloških i duhovnih iskustava – predstavljaju razloge realizovanja i uvažavanja književne kritike. Mada nije neposredno angažovana na planu promjene čitateljskih doživljaja i pogleda na određeno ostvarenje, kritika jeste osnovnim smislom usmjerena na uspostavljanje mostova ka razumijevanju, pravilnoj percepciji i vrednovanju književnih djela. Nijedan kritički sud (pozitivan ili negativan) istovremeno ne može da pretenduje na neporecivu istinu o ostvarenju jer mu se opire sagledavanje vrijednosti djela kroz ponovnu vremensku perspektivu.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"