Međunarodni festival umjetnosti „Stepska lira” koji se održava na Kubani, u Novopokrovskoj stanici Krasnodarske oblasti, otvoren je u prisustvu uglednih gostiju i zvaničnika iz zemlje i inostranstva. U programu učestvuju pjesnici iz 28 zemalja, a pjesnik Radomir Uljarević je prvi učesnik iz Crne Gore na ovom velikom festivalu svjetske umjetnosti.
U programu otvaranja na gradskom trgu kojem je prisustvovalo više hiljada građana nastupili su pjesnici, muzičari i glumci. Književni programi se narednih dana nastavljaju u Centru za kulturu, u Biblioteci Novopokrovske stanice, u školama i ustanovama kulture u susjednim stanicama Krasnodarskog kraja.
- Dolazim iz zemlje čija je ratnička slava uporediva sa najvećim ratničkim podvizima na svijetu - slava vašeg kozačkog oružja, i slava crnogorskog oružja, jednako svjedoče o našim precima, i o zavjetu slobode koji je bio iznad svega. I sve je to pretočeno u literaturu koja najbolje govori o nama. Dolazim iz male zemlje sa velikom kulturnom tradicijom koja, osim u prekidima tokom ratnih događanja, gotovo da se može pratiti čitav milenijum - nedavno smo u Crnoj Gori proslavili 1000 godina Svetog Jovana Vladimira – kazao je Uljarević.
Slavni tekst o ljubavi Vladimira i Kosare, podsjetio je on, poznat kao „Barski ljetopis” sačuvan je u vatikanskom prepisu, i to književno djelo je veličanstveno svjedočanstvo o tome kakva je kultura cvjetala u ranom srednjem vijeku na ovim prostorima. „Barski ljetopis” dolazi nam iz tame vjekova, sačuvano, tek u nekim, ne sasvim pouzdanim prepisima, slično kao starorusko „Slovo o polku Igoreve”.
-U Crnoj Gori, u manastirskoj štampariji, u Rijeci Crnojevića, prije više od pola milenijuma, štampan je „Oktoih prvoglasnik” - prva štampana knjiga u Južnih Slovena. Već su djela ravnoapostolnih Ćirila i Metodija, i njihovih učenika, davala velike plodove kroz crkvenu pismenost i izuzetno znanje i obrazovanje kaluđera, štampara, prepisivača, slikara, freskopisaca i ikonopisaca. Crna Gora se doima kao veličanstveni muzej srednjevjekovne umjetnosti i kulture, i samo ono što je sačuvano, i što nije uništeno u gotovo neprekidnim ratovima, a uglavnom je sačuvano u crkvama i manastirima, dovoljno govori o visokoj kulturi koja je morala poroditi takvog genijalnog pjesnika kakav je bio vladika Petar Drugi Petrović Njegoš. A državotvorna crkva u Crnoj Gori je porodila čitavu svetorodnu dinastiju Petrović Njegoš. I ništa više da nije dala čovječanstvu nego tu svetorodnu lozu, za koju se kaže da je - sedam Petrovića kao sedam Vlašića na nebesima, Crna Gora je zavrijedila počasno mjesto među narodima. I da bi očuvala to visoko mjesto danas je na istorijskim ispitu - posebni izraz samopoštovanja jeste briga o ćiriličnom pismu koje stoji u osnovi svih crnogorskih vrijednosti. I svih crnogoraca jednako: Crnogoraca, Srba, Albanaca, Bošnjaka, Hrvata - jer svi oni baštine temeljna kulturna dobra kao dio zajedničke prošlosti – kazao je Uljarević.
A.Ć.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.