Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) donijela je odluku kojom je utvrdila da je direktor Direkcije za izgradnju i investicije Pljevlja
Nenad Rubežić prekršio Zakon o sprečavanju korupcije jer je tokom 2018. prihodovao 2.062 eura za dopunski radni angažman u firmi „Tim kompani”, čija je djelatnost izgradnja puteva i autoputeva. ASK je utvrdila da je institucija na čijem je čelu Rubežić imala poslovne ugovore sa pomenutom kompanijom koja je, prema ranijem pisanju medija, povezana sa mrežom firmi bliskih
Darku i
Dušku Šariću. Opština Pljevlja je dopisom obavijestila ASK da je Rubežić dio mandata bio na bolovanju, poslije kojeg se vratio na funkciju.
Rubežić navodi da je zbog odluke Agencije već platio kaznu od 230 eura, ali i da je podnio tužbu protiv ASK jer smatra da je ona neosnovana i da je donesena „samo da bi pokazali da nešto rade”. On je istakao da nije tačno da je u isto vrijeme radio u privatnoj firmi i lokalnom organu vlasti, jer je prije angažmana firmi „Tim kompani” podnio ostavku.
– Podnio sam Upravnom sudu tužbu da oni vide da li je ispravna odluka koja je donijeta protiv mene. Ako sud utvrdi da sam kriv – u redu, svakako ne gubim ništa jer sam kažnjen i platio sam. Tačno je da sam radio u „Tim kompani”, a nije mi jasno zašto ja sad zavređujem pažnju medija jer to je mala para koju sam dobio, a imate ljude koji imaju milione i neće da prijave ništa. Kazne plaćaju samo pošteni ljudi kao što sam ja, a kaznili su me za nešto iz perioda kad ja nijesam bio ni funkcioner – navodi Rubežić.
On smatra da je ASK trebalo da ga oslobodi, ali ne vidi da im je bio meta iz nekog posebnog razloga.
– Nema tu nikakvog posebnog razloga, samo su donijeli odluku da se vidi da nešto rade. Što bi mene teretili, ja nemam neprijatelja – naveo je Rubežić.
Rubežić je izjašnjenju pred ASK takođe naveo da je ugovor o dopunskom radu sa „Tim kompani” potpisao nakon ostavke koju je podnio u maju 2016. godine. Kazao je i da je za direktora ponovo imenovan u septembru 2019. i da je u izvještaju naveo i dodatna primanja koja je imao.
Ipak, ASK je utvrdila da je Rubežić tokom obavljanja funkcije direktora bio na bolovanju, pa je tadašnji predsjednik Opštine Pljevlja imenovao vršioca dužnosti do okončanja njegovog bolovanja. Utvrdili su da je postojao i dogovor, sa čim ih je upoznala Opština slanjem dopisa, da Rubežić nastavi sa radom nakon bolovanja, te da nije donošeno rješenje o razrješenju.
– Zakonom o sprečavanju korupcije propisano je da javni funkcioner ne može da zaključi ugovor o pružanju usluga javnom preduzeću. Javni funkcioner ne može da zaključi ugovor o pružanju usluga sa organom vlasti ili privrednim društvom koje je u ugovornom odnosu, odnosno vrši poslove za organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši funkciju, osim ako je vrijednost tih ugovora manja od 1.000 eura na godišnjem nivou. Imenovani funkcioner je suprotno zakonu tokom 2018. primao naknade zarada od preduzeća „Tim kompani” u iznosu većem od 1.000 eura. Uvidom u bazu podataka Poreske uprave utvrđeno je i da je Rubežić tokom 2018. godine istovremeno primao plate od Opštine Pljevlja i za dopunski rad u firmi „Tim kompani” – navodi se, između ostalog, u dokumentaciji ASK.
M.S.
Sklopili milionski posaoASK je utvrdila i da je u julu 2018. godine „Tim kompani” sa Opštinom Pljevlja potpisala ugovor za izgradnju gradske toplane, iz čega se utvrđuje da je navedeno privredno društvo u ugovornom odnosu sa organom vlasti u kojem Rubežić vrši javnu funkciju.
Podsjetimo, 10. jula 2018. potpisan je ugovor za izgradnju prve faze Gradske toplane u opštini Pljevlja. Tada je saopšteno da će gradnja obuhvatiti izgradnju dijela toplane sa ugradnjom dva kotla ukupne snage 6.5 Mv sa pratećim elektro instalacijama jake i slabe struje. Opština Pljevlja je naručilac glavnog projekta toplane i magistralnog cjevovoda toplifikacije grada sa podstanicom. Tada je saopšteno da je ugovorena vrijednost radova 3.596.004 eura.