Najgora situacija sa stanjem vazduha juče je bila u Pljevljima, gdje su u popodnevnim satima, koncentracije azot-dioksida, sumpor-dioksida i PM10 čestica bile višestruko iznad dozvoljenih vrijednosti. Vrijednost PM10 čestica u 17 sati bila je čak 229,6 mikrograma po metru kubnom, što ukazuje na veoma visoko zagađenje vazduha. U Bijelom Polju je koncentracija PM10 čestica u 17 časova iznosila 85,1, a u Podgorici 61,6, što je iznad granice od 50 mikrograma po metru kubnom. U ostalim gradovima zasićenost vazduha opasnim materijama bila je u granicama dozvoljenog.
Predstavnici ministarstva održivog razvoja, Agencije za zaštitu prirode, Instituta za javno zdravlje, Glavnog grada Podgorica i Zavoda za hidrometeolologiju i seizmologiju apelovali su juče na građane da pređu na alternativne vidove prevoza, odnosno javni prevoz i da smanje korišćenje automobila, dok traju trenutni vremenski uslovi koje karakteriše hladno-ledeno vrijeme sa niskim temperaturama. Upozorili su da su zbog povećenog zagađenja vazduha poslednjih dana posebno ugrožene trudnice, djeca, stari, kao i osobe sa respiratornim i ostalim oboljenjima. Građanima je savjetovano da redovno čiste dimnjake te da, ukoliko je moguće, koriste adekvatniji ogrijev.
– Takvim individualnim postupanjem svaki građanin, tj. domaćinstvo daće doprinos smanjenju zagađenja vazduha u glavnom gradu, kao i u čitavoj državi. Takođe, podstiču se građani da koriste izgrađenu biciklističku infrastrukturu i dostupna električna vozila, kako bi na taj način doprinijeli boljem kvalitetu vazduha – pozvali su iz MORT-a.
Navode da je cilj sastanka bio aktuelna problematika zagađenja vazduha u Podgorici, te su ovom prilikom kao najveći izvori zagađenja vazduha u glavnom gradu prepoznata individualna ložišta, tj. grijanje na čvrsta goriva, saobraćaj i nepovoljni meteorološki uslovi. Pozvali su građane da pažljivo prate preporuke Instituta za javno zdravlje, a naročito najosjetljivije grupe stanovništva.
Poslednja mjerenja kvaliteta vazduha u Bijelom Polju pokazala su da razloga za zabrinutost ima, zbog čega nevladine organizacije traže od lokalne uprave i Vlade da hitno preduzmu mjere kojima bi se zagađenost, ako ne iskorijenila, onda bar smanjila. To je jedan od zaključaka okruglog stola koji su organizovali NVO „Breznica“ i Bjelopoljski demokratski centar.
Jedan od razloga zagađenja vazduha u Bijelom Polju su dizel vozila, individualna ložišta, peletare, ali i nepovoljna klima i geografski položaj, kazao je
Milorad Mitrović, dodajući da je za rešavanje problema zagađenosti vazduha neophodan multisektorski pristup, odnosno saradnja Agencije za zaštitu životne sredine, Ministarstva zdravlja, lokalne uprave i NVO sektora.
– Ono što zabrinjava jeste da je vazduh u Bijelom Polju više puta bio zagađeniji od tradicionalno zagađenog vazduha u Pljevljima. Naša je dužnost da prije svega informišemo i građane o tom problemu, kako bi oni na neki način pokušali i sami sebe da zaštite, rekao je Mitrović.
Iz Nevladine organizacije Bjelopoljski demokratski centar pozivaju Vladu i Elektroprivredu da obezbijede subvencije kada je u pitanju korišćenje električne energije za područje opština Pljevlja i Bijelo Polje, kako bi se građani grijali na struju.
– Bijelo Polje je poslednjih dana oborilo sve rekorde kada je riječ o nivou zagađenosti vazduha. Pozivam Vladu da se uključi u rešavanje ovog problema – poručio je
Zdravko Janjušević.
A.O.-M.N.
Savjeti i preko društvenih mreža– Ukazano je da su sezone grijanja u znaku hladno-ledenog vremena sa niskim temperaturama u pojedinim danima, a dešavaju se uticaji visokog vazdušnog pritiska sa pojavom mraznih temperatura, dok su učestale i temperaturne inverzije sa potpunim izostankom provjetravanja u tim danima. Kako je istaknuto tokom sastanka, svi nadležni organi nastaviće da prate na dnevnom nivou stanje kvaliteta vazduha, učiniće ove podatke maksimalno pristupačnim svim građanima i svakoj ciljnoj grupi kroz postojeće kanale komunikacije, kao što su redovne vremenske prognoze sa preporukama Instituta za javno zdravlje, veb-sajtovi nadležnih organa, elektronski i štampani mediji, a naročito društvene mreže. Na taj način će precizna i blagovremena informacija o stanju zagađenja vazduha biti dostupna svakom građaninu Crne Gore na lak i jednostavan način. Posebno je istaknuta važnost praćenja isključivo zvaničnih informacija nadležnih institucija – saopšteno je iz MORT-a nakon sastanka.