Srpski član Predsjedništva BiH
Milorad Dodik ocijenio je neprihvatljivim crnogorski Zakon o slobodi vjeroispovijesti, jer je njime učinjena diskriminacija prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi i njenoj imovini, istakavši da treba podržati zahtjeve za njegovo ukidanje.
Dodik je naveo da se tim zakonom SPC i njena imovina pokušavaju staviti u nejasan status.
On smatra da treba podržati zahtjeve da taj zakon u Crnoj Gori bude ukinut i da SPC bude sigurna da može imati isti status kao što ga imaju i druge vjerske zajednice u toj državi.
-Diskriminacija, koja je učinjena, stvorila je situaciju da su druge vjerske zajednice povlaštene, a SPC je ostala da se s njom obračunava - rekao je Dodik, koji je juče učestvovao u litiji ulicama Banjaluke u znak podrške srpskom narodu i SPC u Crnoj Gori.
On je dodao da su katolička crkva, jevrejska zajednica i Islamska zajednica napravili posebne ugovore sa crnogorskom državom, dok je jedino status SPC ostao nedefinisan.
-Drago mi je što se srpski narod okuplja oko SPC u danima kada se obilježavaju važni datumi, kao ovaj današnji. Želim reći da smo Božić proslavili, što je vidljivo, u najmasovnijem okupljanju. I danas je Banjaluka pokazala da ima odgovornost prema ukupnom državnom i nacionalnom pitanju i zato je danas ovdje bio impozantan broj ljudi - naglasio je Dodik.
On je istakao da samozvani crnogorski mitropolit
Miraš Dedeić ne zaslužuje nikakvu pažnju i da bi bilo bolje „da je išao na psihijatriju nego na televiziju”.
-On nije nikakav mitropolit, niti ga iko kao takvog priznaje. On je samoproglašeni, a na Balkanu ima mnogo samoproglašenih raznih tipova, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci povodom navoda Dedeića izrečenih na HRT-u da je Republika Srpska kriva za rat i da ne treba da postoji.
Dodik je podsjetio da vaseljenski patrijarh nije priznao tog „mitropolita”, te da je svojim pismom ukazao da Crna Gora ne može da se prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi odnosi na način kako to sada čini.
-To što mu Hrvati daju značaj, to je iz njihovih razloga. Sve što se dešava je da bi se Srbi mogli okarakterisati kao loši i da se po njima pljuje ili šire laži. To nije ništa novo. Takvo nešto uvijek ima visoko mjesto u njihovim informativnim emisijama i zato se i taj potpuno marginalan tip tamo i našao - rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, tu, nazovi vjersku veličinu, silom zakona u Crnoj Gori moraju uvoditi u neku njegovu funkciju.
-On prvo treba da ima podršku naroda, kao što to danas ima SPC u Crnoj Gori, pa da onda bude relevantan da se o njemu bilo šta govori - naglasio je Dodik.
Prema njegovim rječima, litija u Banjaluci bila je posvećena podršci srpskom narodu i Crkvi u Crnoj Gori u nastojanjima da se pokaže jedinstvo kada je riječ o odbrani srpskih svetinja, ma gdje da se nalaze.
David Komljenović pobjednik je plivanja za Časni krst na rijeci Vrbas u Banjaluci.
Komljenović je rekao novinarima da je neizmjerno srećan zbog pobjede i da smatra da je sveimalo poseban značaj, jer je prethodno bio u litiji u znak podrške braći u Crnoj Gori u odbrani svetinja.
Plivanju za Časni krst prethodila je litija kroz Banjaluku u kojoj je nekoliko hiljada građana pružilo podršku Srbima u Crnoj Gori u odbrani svetinja.
Litije i plivanja za Krst časni organizovana su širom Srpske, kao i u mjestima u Federaciji BiH gdje živi pravoslavno stanovništvo.
(RTRS)
Čubrilović: Podrška braći u pravednoj borbiPredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske
Nedeljko Čubrilović izrazio je zadovoljstvo učešćem u bogojavljenskoj litiji u Banjaluci, kojom je data podrška srpskom narodu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori.
-Na Bogojavljenje je bila prilika da podržimo SPC i srpski narod u Crnoj Gori u njihovoj pravednoj borbi, a istovremeno da obilježimo današnji dan kako se to od nas pravoslavaca i očekuje - rekao je Čubrilović novinarima.
On je zahvalio Njeogovm preosveštenstvu episkopu banjalučkom
Jefremu što je objedinio proslavu praznika sa podrškom narodu i crkvi u Crnoj Gori i što su građani Banjaluke imali priliku da u tome učestvuju.Radojičić: Banjaluka uz SPC u Crnoj Gori
Gradonačelnik Banjaluke
Igor Radojičić izrazio je zadovoljstvo što je Banjaluka litijom i plivanjem za Časni krst na dostojanstven i masovan način poslala poruku podrške srpskom narodu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori.
-To je jasan pozdrav i poruka iz našeg grada i drago mi je da je to učinjeno na dostojanstven i masovan način - rekao je Radojičić, koji je učestvovao u litiji.
On je dodao da je bogojavljenska litija već tradicija u Banjaluci, koju organizuje Eparhija banjalučka uz podršku grada, a da je jučerašnja najveća do sada.”