Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dedović i Stamatović ubijeni pred djecom * Pregovora nema dok se zakon ne povuče * Izbori treba da budu slobodni ili ih ne smije biti * Milione plaćamo zbog kršenja prava na pravično suđenje * Zagrijavanje za Italijane * Institucije osloboditi političkog uticaja * Dodik: Zakon ukinuti, Dedeić bolje da je otišao na psihijatriju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-01-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Šoć, advokat:
Kriminalna grupa može biti samo Demokratska partija socijalista, a ne oni koji su dijelili novac za njih.

Vic Dana :)

Tek što su krenuli na odmor, žena se lupi rukom po čelu i kaže mužu:
- Gospode, sad sam se sjetila da nisam isključila šporet.
- Šta bi ti radila bez mene? - reče muž.
- Kakve veze ima to sa šporetom? - upita žena.
- Ja sam zaboravio zavrnuti česmu u kupatilu, inače bi nam zbog tebe cijeli stan izgorio - reče muž.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo GLAVNI INSPEKTOR ZA TURIZAM SVETLANA ŠLJIVANČANIN U RAZGOVORU ZA „DAN“
Svetlana Šljivančanin Zbog kršenja zakona o duvanu izrečene kazne od 60.000 Veliki broj ugostitelja zabranio konzumiranje duvanskih proizvoda u njihovim objektima, ali je mali broj obezbijedio prostoriju za konzumiranje duvanskih proizvoda, tako da gosti izlaze na otvorenu terasu ili ispred objekta, kazala je Šljivančanin
Dan - novi portal
Od primjene novog zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, u periodu od 14. avgusta do 23. decembra 2019. godine, Turistička inspekcija je obavila 3.100 inspekcijskih nadzora, u kojima je utvrdila 202 nepravilnosti i po osnovu njih izdala 225 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 60.120 eura, kazala je u razgovoru za „Dan” glavni inspektor za turizam Svetlana Šljivančanin. Ona je naglasila da se zakon mnogo bolje poštuje u odnosu na 2011. godinu, ali da i sada imamo ugostitelje na koje se ne može uticati ni novčanim kaznama.

– Pored izdatih prekršajnih naloga podnijeli smo i 29 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, protiv ugostitelja kod kojih smo utvrdili nepravilnosti više puta – kazala je Šljivančanin za „Dan”.

Objašnjava da je veliki broj ugostitelja zabranio konzumiranje duvanskih proizvoda u njihovim objektima, ali je mali broj obezbijedio prostoriju za konzumiranje duvanskih proizvoda, tako da gosti izlaze na otvorenu terasu ili ispred objekta.

– Tokom 2019. u dijelu poštovanja zakonskih odredbi, kojima se propisuje zabrana konzumiranja duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, inspektori su izdali ukupno 607 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 160.700 eura – precizirala je ona.

Šljivančanin je naglasila da Turistička inspekcija kontroliše samo turističko-ugostiteljskih objekata, dok nadzor u državnim i institucijama lokalne uprave, odnosno u njihovom radnom prostoru, sprovodi zdravstveno-sanitarna inspekcija.

Na pitanje da li inspekcija ima dovoljne kapacitete da adekvatno isprati primjenu ovog zakona, Šljivančanin je odgovorila da Turistička inspekcija ima ukupno 23 inspektora – devet na Primorju, po sedam u Podgorici i u sjevernim opštinama.

– Imajući u vidu široki spektar naših nadležnosti i ovlašćenja, s jedne strane, i broj ugostiteljskih objekata – 3.228, sa druge strane, sigurno da je ovaj broj inspektora mali. Međutim, smatram da ugostitelji, poučeni primjerom iz okruženja shvataju neophodnost primjene ovih zakonskih odredbi i nadam se da novčane kazne neće biti jedino sredstvo kojim se postiže svrha inspekcijskog nadzora. Kada je u pitanju nepoštovanje odredbi ovog zakona, u velikoj mjeri nam pomažu i građani, koji su nam dosad dostavili 117 žalbi na objekte u kojima se konzumiraju duvanski proizvodi – kazala je ona.

Govoreći o rezultatima inspekcijskih kontrola koje je Turistička inspekcija ostvarila u 2019. godini, glavna turistička inspektorka ističe da su do kraja decembra obavili 9.215 inspekcijskih pregleda, u kojima je utvrđeno 4.263 nepravilnosti.

– Najveći broj utvrđenih nepravilnosti se odnosio na otpočinjanje djelatnosti bez neophodne dokumentacije, odnosno nelegalan rad ugostiteljskih objekata, brodara i zakupaca kupališta (inspektori sankcionisali sa 360 prekršajnih naloga u iznosu od 186.500 eura), zatim neisticanje cijena usluga, naplaćivanje veće cijene usluge u odnosu na zvaničnu cijenu u cjenovniku (178 prekršajnih naloga u iznosu od 90.200 eura), neposjedovanje normativa o utrošku namirnica (153 prekršajna naloga u iznosu od 79.500), neizdavanje fiskalnih računa korisniku usluga (112 prekršajnih naloga u iznosu od 61.000), neposjedovanje knjige prigovora (86 prekršajnih naloga u iznosu od 28.700), oglašavanje turističko-ugostiteljskih subjekata suprotno propisanoj vrsti i kategoriji objekta, odnosno oglašavanje nelegalne djelatnosti (97 prekršajnih naloga u iznosu od 58.000) i dr. Nakon utvrđenog činjeničnog stanja inspektori su izdali 233 rješenja o otklanjanju nepravilnosti, 235 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti, 2.435 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 1.113.420 eura, zapečatili 66 ugostiteljskih objekata, podnijeli 117 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i dvije krivične prijave zbog povrede službenog pečata – kazala je Šljivančanin.

Ona ističe da je poslednje ljetnje sezone, bez obzira na veliki broj utvrđenih nepravilnosti na terenu, jedan broj subjekata nadzora podigao kvalitet usluge na mnogo veći nivo, a među njima su hotelijeri i zakupci kupališta.

– Mi sada imamo 459 hotela, od čega se 56 odsto odnosi na hotele sa kategorijom četiri i pet zvjezdica. Kada su u pitanju zakupci kupališta, svjedoci smo da ove godine imamo 30 kupališta na kojima se vijorila „Plava zastavica”, kao potvrda poštovanja standarda kvaliteta – rekla je Šljivančanin.

Kako dodaje, u dijelu nadzora koji ima Turistička inspekcija, „siva ekonomija” je bila najzastupljenija, u oblasti nautičkog turizma.

– Najveći problem su predstavljali plovni objekti, odnosno brodari, u Virpazaru i Perastu, koji su prevozili goste bez neophodne dokumentacije. Inspektori su po ovom osnovu, evidentirali 138 nelegalnih brodara i izdali 94 prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 52.800 eura i podnijeli 48 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Kao rezultat naših aktivnosti, prema podacima Sekretarijata za privredu opštine Kotor, ove godine je izdato 40 odobrenja za rad, odnosno legalizovano je 78 brodova, a prošle godine je bilo samo 25 odobrenja – precizirala je ona.

A.O.




Izdali 220 rešenja o zabrani rada
Šljivančanin naglašava da je otpočinjanje rada bez odobrenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti još prisutna navika jednog broja ugostitelja, pa su inspektori izdali 220 rješenja o zabrani rada, u sezoni, što je za 35 odsto više u odnosu na prethodnu sezonu.

– Problem poštovanja pravila u dijelu oslobođenosti pola plaže od plažnog mobilijara je bio i ove godine zastupljen, posebno u špicu sezone, pa su inspektori izdali 51 prekršajni nalog u ukupnom iznosu od 20.700 eura. Pored toga, jedan broj zakupaca nije organizovao spasilačku službu shodno zakonskim pravilima, pa su inspektori izdali 171 prekršajni nalog u ukupnom iznosu od 87.600 eura – kazala je glavna turistička inspektorka.

Šljivančanin dodaje da su tokom sezone primili 630 žalbi korisnika turističko-ugostiteljskih usluga, što je za 24 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, a najviše ih je bilo na rad ugostitelja – 306 žalbi (neizdavanje fisklanih računa, više napalćeni iznos cijene usluge, neljubazno osoblje, neuredne ugostiteljske objekte i dr.), rad zakupaca kupališta – 169 žalbi, rad brodara i dr, a najviše ih je bilo za opštine Bar i Budva.


​Bezbjednost skijaša na prvom mjestu
Govoreći o zimskoj turističkoj sezoni, Šljivančanin je kazala da će tokom januara po jedan turistički inspektor biti stalno prisutan na svakom skijalištu, gdje će pratiti rad poslodavaca, pružanje usluga gostima i biti na licu mjesta u slučaju primjedbi korisnika usluga.

– Pored skijališta, vršićemo i nadzor ski-liftova na Ivanovim koritima i Veruši. Bezbjednost skijaša je na prvom mjestu, pa će inspektori vršiti i nadzor kretanja vozila na motorni pogon, tzv. motornih sanki i slično, koja se često koriste na prostoru koji obuhvata skijalište. U cilju zaštite bezbjednosti i zdravlja korisnika ski usluga, posebnu pažnju ćemo pokloniti poštovanju zakonske obaveze nošenja kacige prilikom skijanja – kazala je ona, dodajući da će pritužbe gostiju predstavljati prioritet u radu inspektora, koje se mogu primati preko Kol centra Uprave – dežurnog turističkog telefona 080 555 555, ili neposredno saopštiti inspektoru, a u svakom ski centru biće vidno istaknut plakat sa natpisom: „Turistička inspekcija u funkciji ski gosta” sa brojem telefona dežurnog inspektora.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"