Srpsko prosvjetno-kulturno društvo „Prosvjeta” u Beču ugostilo je Vladimira Pištala i Borisa Malagurskog, koji su Srbima u glavnom gradu Austrije predstavili svoje nove projekte. Pištalo je promovisao knjigu „Sunce ovog dana”, a publika je imala priliku da vidi i film „Kosovo: Momenat u civilizaciji” Borisa Malagurskog.
Knjiga „Sunce ovog dana” predstavljena je u okviru tribine „Susreti i razgovori”, a premijerno prikazivanje u Beču filma o Kosovu i Metohiji organizovano je u saradnji sa „Spoji” iz Inzbruka i Savezom Srba iz Linca. Oba događaja su izazvala veliko interesovanje bečke publike i bila su izvanredno posjećena. Pred mnogobrojnom publikom Pištalo je predstavio svoje novo književno ostvarenje, istakavši da je Andrića čitao cio život.
– Andrić je za mene najveći junak interpretacije svijeta. Knjiga je zamišljeni dijalog sa njim iz današnje perspektive. Učinio je dobročinstvo što nam je donio Nobelovu nagradu. Imao je veliko razumijevanje za ljude, a posebno za ljubav žene. Andrić je strastan pisac, a sunce je njegova najveća strast. Pred čitaočevim očima je Andrić lično. Ova knjiga se bavi tradicijom na inovativan način – objasnio je Pištalo.
On je strpljivo odgovarao na brojna pitanja radoznalih posjetilaca potpisao veliki broj knjiga, a književno druženje se nastavilo do kasnih sati.
U bioskopu „Holivud-Megapleks” održana je bečka premijera dokumentarnog filma „Kosovo: Momenat u civilizaciji”. Zbog velikog interesovanja, organizovana je dodatna projekcija, a sala je bila prepuna u oba termina. Dan prije je održana premijera u Inzbruku, a film je prikazan i u Lincu. Gledaoce u filmu kroz priču vodi australijski voditelj srpskog porijekla Stefan Popović, koji je odrastao u Prizrenu. Scenario je napisao diplomirani teolog Miloš Ninković, a direktor fotografije je Mladen Janković. Film je posvećen vjekovnom srpskom prisustvu i svetinjama na Kosovu i Metohiji. Iako su pod zaštitom Uneska, na području Kosova i Metohije od 1999. godine do danas uništeno je više od 150 crkava i manastira. Zato je cilj ovog filma da svjetskoj javnosti predstavi srpsko i Uneskovo nasleđe na KiM, da objasni ko je ugrožava i zašto ona mora da ostane baština Srbije. S.Ć.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.