Zaposleni u Dnevnom centru za djecu i omladinu sa smetnjama i poteškoćama u razvoju kvalitetom usluga i profesionalnim odnosom prema korisnicima pokušavaju da nadomjeste problem neadekvatnih prostorija u kojima rade i privremena rješenja za objekte u kojima borave. Takva situacija ih prati od osnivanja centra, punih šest godina.
Dnevni centar osnovan je 2011.godine i bio je smješten u zadužbinskom objektu Nikole Nina Ukropine u Igalu, koji pripada JPU „Naša radost” koja je objekat ustupila Opštini kao prelazno rješenje do izgradnje i otvaranja savremenog centra u Sutorini.
Nažalost, zbog zatvaranja vrtića na Savini, nakon pokretanja klizišta, djeca iz ovog objekta su dijelom premještena u zadužbinski objekat u Igalu, a korisnici Dnevnog centra su morali da se isele sredinom jula 2016. godine. Tada nastupa i prekid u radu ustanove. Dodatna otežavajuća okolnost bila je odluka Zorice Kovačević, tadašnje ministarke rada i socijalnog staranja, da je potrebno djecu iz Dnevog centra premjestiti u Dječji dom ,,Mladost” u Bijeloj.I zaista dječji dom je adaptirao prostor, ali po zakonu mogu da zbrinu samo djecu do 18 godina, što su i uradili na veoma profesionalan način. No, takvih korisnika je svega četiri od 15 koliko je koristilo usluge Dnevnog centra u Igalu.
Na ovakav način, omladina sa smetnjama i poteškoćama u razvoju, praktično je otpisana, a pauza u radu ustanove odrazila se i na njihovo zdravstveno stanje, na šta su roditelji i osoblje centra u više navrata upozoravali.
Najzad, adaptiranjem prostora veličine 150 m2 u prizemlju zgrade u naselju Topla 2, nakon devetomjesečne pauze u radu Dnevnog centra, 4.aprila ove godine stvoreni su uslovi za nastavak rada i boravak 14 korisnika sa smetnjama i poteškoćama u razvoju. Nažalost, i ovo rješenje je privremenog karaktera.
Naime, omladina u tom prostoru može boraviti dvije godine, koliko i važi ugovor o zakupu prostora između Vladimira Stanišića, vlasnika zgrade, NVO ,,Meritum’’ i Opštine Herceg Novi.
Obaveza pomenute NVO je opremanje prostora i plaćenje mjesečne zakupnine, dok je Opština preuzela na sebe plaćanje režija.
Dragica Kosić, direktorka Dnevnog centra, kazala je da u ustanovi trenutno boravi 14 djece, od kojih je četvoro do 18 godina, a desetoro su starosti od 18 do 27 godina.
-Osim pronalaženja trajnog rješenja za ovu ustanovu, otvoren je problem i kako institucionalno obezbijediti osobe starije od 27 godina. Raduje me da je Opština ponovo pokrenula pitanje izgradnje Dnevnog centra u Sutorini i da je konkurisala za sredstva iz kapitalnog budžeta države za njegovu izgradnju. Zaista je potrebno da se nađe konačno rješenje za osobe sa invaliditetom u Herceg Novom. Mora postojati dobra volja svih da se taj problem počne rješavati, kazala je Kosićeva.
Ona je podsjetila da za Sutorinu imaju gotov projekat i dobijene UT uslove, te da su potrebna velika sredstva za izgradnju jednog velikog i modernog objekta, ali da bi se moglo raditi etapno.
-Takav objekat mogao bi da servisira i djecu, kao i starije osobe sa invaliditetom, poručila je Kosićeva.
Vesna Samardžić, sekretar Sekretarijata za društvene djelatnosti i sport Opštine Herceg Novi, potvrdila je informaciju da je Opština delegirala Direkciji za javne radove da izgradnja Dnevnog centra uđe u kapitalni budžet za narednu godinu. Zasad jedina povratna informacija koju imaju je da će budžet biti kreiran krajem godine.
-Lokacija, za koju je urađen projekat, prethodno je određena u Sutorini. Ukoliko uspijemo da obezbijedimo dio sredstava, brzo bismo počeli s gradnjom. Ustanova ovakvog profila podrazumijeva i korišćenje usluga lica starijih od 27 godina. Projekat je urađen po evropskim standardima. Bio bi to mješoviti centar sa svim pratećim sadržajima i savremenom opremom, pa bi kao takav mogao da pruža kompletne usluge licima sa smetnjama i poteškoćama u razvoju. Biće od velikog značaja ako država, iz kapitanog budžeta, opredijeli određena sredstva, kazala je Samardžićeva. Ona je napomenula da je za prvu fazu potrebno oko 700.000 eura.
K.Matović
Privremeni objekat jedini na primorju
Dr Sanja Kosać je podsjetila da je još 2004. godine Ministarstvo rada i socijalnog staranja dalo sebi u zadatak da do 2010.godine, u saradnji sa lokalnim samoupravama i NVO sektorom, otvori deset dnevnih centara. Sociološkim fenomenom je ocijenila da primorje nema nijedan dnevni centar, osim u Herceg Novom, koji je privremen. Poručila je takođe da je Dnevni centar bazičan servis, i da se na njemu ne smije stati, već je neophodno ići na inkluziju djece i omladine sa smetnjam i poteškoćama u razvoju u društvenu zajednicu.