CETINjE – Donatorsko veče na kojem su prikupljana sredstva za uređenje dvorišta Osnovne škole „Njegoš”, a koje je organizovala nevladina organizacija ,,Građanski kreativni centar”, u partnerstvu sa NVO ,,Lovćen” i u saradnji sa prestonicom Cetinje, održano je preksinoć u dvorani Ministarstva kulture na Cetinju.
Izvršna direktorica ,,Građanskog kreativnog centra” Dejana Dizdar kazala je da je donatorsko veče dio projekta ,,Svako dvorište priča priču”, čiji je cilj promocija filantropije na lokalnom nivou i pokretanje inicijative za uređenje dvorišta OŠ „Njegoš”, jedne od najstarijih škola u Crnoj Gori.
– ,,Svako dvorište priča priču” je projekat čiji je cilj poboljšanje uslova rada u ovoj školi. Svjedoci smo da škola „Njegoš” njeguje tradiciju i da zaslužuje prostor dostojan onoga što ona predstavlja. Za potrebe sanacije školskog dvorišta potrebno je oko osam hiljada eura koji će biti iskorišćeni za nabavku mobilijara za igralište, zemlje, sadnica, klupa, kanti za smeće, pijeska i rasvjete – kazala je Dizdar, dodavši da su sredstva za sprovođenje donatorske akcije obezbijeđena kroz konkurs „De fakto aktivni” koji realizuje Fond za aktivno građanstvo, a finansira Evropska unija.
Predstavnica Fonda za aktivno građanstvo Nada Dragović podsjetila je da filantropija, koja se prevodi kao čovjekoljublje i dobročinstvo, iako najčešće asocira na spremnost velikodušnih novčanih davanja u dobre humanitarne svrhe, nije određena samo materijalnim davanjima već se, kako je rekla, izražava i poklanjanjem, davanjem vlastitog rada, vremena, znanja i vještina.
– Mnogi izazovi u istoriji društva su izgledali beznadežni, ali su u većini slučajeva do značajnih promjena doveli gotovo nevidljivi, ali uporni postupci pojedinaca ili grupa, koji nijesu samo vjerovali da je promjenu moguće ostvariti, nego su to i pokušali da urade. Potvrda tome je i program „De fakto aktivni”, u okviru kojeg je i projekat ,,Građanskog kreativnog centra” pod nazivom ,,Svako dvorište priča priču”, dobio podršku od Fonda za aktivno građanstvo. Šesnaest podržanih projekata u okviru tog programa uspjelo je iz deset lokalnih zajednica da sakupi oko 24.000 eura. Kada govorimo o Cetinju i dva podržana projekta kroz istoimeni program, onda je taj iznos premašio 3.000 eura prikupljenih sredstava iz lokalne zajednice – kazala je Dragovićeva.
Na donatorskoj večeri premijerno je prikazan spot za donatorsku akciju, u kojem su učestvovali učenici OŠ „Njegoš”, a u programu su učestovale i druge cetinjske škole, kao i civilni sektor sa teritorije prestonice. Donacije za uređenje dvorišta OŠ „Njegoš” mogu se uplatiti na žiro-račun 530-441-48 s naznakom „donacija za dvorište škole”.
Z.P.