HERCEG NOVI – Nevladine organizacije Ekološko društvo Boke kotorske, Društvo prijatelja Herceg Novog, Sekretarijat za komunalne djelatnosti i ekologiju Opštine Herceg Novi koncipirali su zaključke s javne tribine održane 26. oktobra o zaštiti palmi od invazivnog djelovanja insekta, palminog surlaša Zaključke su proslijedili Opštini Herceg Novi, u cilju sazivanja vanredne sjednice SO koja bi sadržala jednu tačku dnevnog reda – zaštita palmi od invazivnog djelovanja Rhynchophorus ferrugineus. U saopštenju Ekološkog društva Boke kotorske navedeno je da je zadatak tribine bio upoznavanje javnosti s aktivnostima na suzbijanju djelovanja insekta, kao i s metodologijom i mjerama koje se primjenjuju za uništavanje palminog surlaša i u zaštiti palmi. Gost na tribini bio je francuski građanin, stručnjak za više tehničko-tehnoloških oblasti Vincent Kremin, koji je govorio o aktivnostima u Francuskoj, gdje se primjenjuje državni, strateški program za zaštitu palmi. Upoznao je prisutne, takođe, sa stepenom ozbiljnosti problema, programom i organizacijom za sprovođenje mjera zaštite palmi, kao i s finansijskim štetama.
– Zbog očigledno slabe ili nedovoljno snažne organizacije u borbi sa palminim surlašem kod nas, prepuštenosti samo i jedino lokalnim preduzećima i malom broju licenciranih firmi da se bore s problemom, brojnih neusklađenosti i sporog djelovanja na terenu fitosanitarnih inspektora, bez uspostavljene hijerarhije mjera i odgovornosti između državnih i opštinskih institucija i preduzeća, bez procjena šteta od gubitka palmi, a bez plana i programa za zaštitu palmi, kao i neusklađenih cijena za tretman i rezanje, te da se trajno mijenja ambijentalna slika, sa štetnim posledicama po turističke vrijednosti Herceg Novog, donosimo zaključke: metod i mjere, koje se tretnutno sprovode u Crnoj Gori, na tretmanu palmi uz korišćenje hemijskih preparata nisu efikasne, imaju malu vjerovatnoću oporavka palmi. Primijenjena hemijska sredstva su otrovna za djecu i životinje ( u blizini tretiranih palmi), a orezana – tretirana stabla, bez grana su potencijalna opasnost po ljude i objekte, u slučaju pada. Pitanje borbe za zaštitu palmi mora se podići na najveći državni nivo, s nosiocem aktivnosti u Vladi Crne Gore, koja bi bila garant za traženje finansijskih sredstava iz fondova Evropske unije, za urgentne situacije – navodi se u zaključcima.
Ističe se da hitno treba raditi na povezivanju svih opština u regionu, koje su zahvaćene ovim problemom, i imati permanentnu razmjenu informacija i iskustava.
– Na nivou opštine treba oformiti stručni tim, sastavljen od lica iz privrede, opštine i NVO sektora, koji će napraviti lokalni strateški program sa planom djelovanja i finansijskim planom aktivnosti. Sekretarijat za komunalne djelatnosti i ekologiju Opštine Herceg Novi treba da pripremi izvještaj o sprovedenim aktivnostima i mjerama za zaštitu palmi sa rezultatima i analizom stepena uspješnosti. Hitno sazvati vanrednu sjednicu Skupštine opštine Herceg Novi sa jednom temom: zaštita palmi od invazivnog djelovanja Rhynchophorus ferrugineus, sa materijalom iz prethodne dvije tačke. Stručni tim da bude zadužen za monitoring svih aktivnosti na zaštiti palmi – navodi se u saopštenju, koje kao organizatori tribine potpisuju Olivera Doklestić, predsjednica Ekološkog društva Boka i Vinsent Kremin.
K.M.
Napraviti katastar zelenih površina
U zaključcima se navodi da treba hitno započeti rad na katastru zelenih površina u Opštini Herceg Novi, s popisom svih vrsta palmi, na javnim, hotelskim i privatnim površinama (privatne površine dosad nijesu valjano razmatrane) da bismo znali s koliko palmi smo raspolagali, koliko je zaraženo i uništeno, a koliko nam ostaje za tretman i zaštitu.
– Tarifna politika za tretman palmi treba da bude jedinstvena, uz državne i opštinske subvencije – navodi se u zaključcima.