Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za ubice iznajmili stanove * Bojkot do novih izbora * Tužilaštvo ohrabruje političku korupciju * Milo otima milione, dok Katnić prevodi * Pretvorio noć u dan * Umjetnici zavičaju * „Žena” protiv predrasuda
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VULIN, MINISTAR RADA I SOCIJALNOG STARANjA:
Teško je naći ružniji primjer mržnje prema jednom narodu od reakcije hrvatske predsjednice na srpsku čokoladicu.

Vic Dana :)

Kaže zeka zmiji:
- Izvini što sam te zafrkavao što nemaš noge.
- Ma nema veze, bilo pa prošlo.
- Dobro, evo ruka!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-12-09 AKADEMIK MIHAILO VOJVODIĆ: STOJAN NOVAKOVIĆ NA SVOM PUTU (11) Demokratija na riječima upravljača Uz odobrenje akademika Vojvodića, feljton smo uradili po njegovoj knjizi, „Samo svojim putem”, koju je izdao beogradski „Filip Višnjić”, 2015.
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Vlast ni­je, po ri­je­či­ma Sto­ja­na No­va­ko­vi­ća, do­šla u ru­ke na­ro­da ne­go na­rod­nih pred­stav­ni­ka, od­no­sno u ru­ke onih po­sla­ni­ka ko­ji pred­sta­vlja­ju par­la­men­tar­nu ve­ći­nu. Me­đu­tim, nad­moć ve­ći­ne se u prak­si, i to na či­ta­voj te­ri­to­ri­ji, ogle­da­la kao „osvo­je­nje”, dok nje­ni pro­tiv­ni­ci ili lju­di su­prot­nog mi­šlje­nja, če­sto iz­gle­da­ju kao da su li­še­ni svih pra­va. Je­di­ni li­jek No­va­ko­vić je vi­dio u us­po­sta­vlja­nju „vla­sti” za­ko­na tj. u po­dje­li za­ko­no­dav­ne i iz­vr­šne vla­sti i u ne­za­vi­sno­sti sud­stva, a to­ga u Sr­bi­ji, pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, ne­ma jer iz­vr­šna vlast ni­je ne­za­vi­sna, ne­go u ru­ka­ma one ve­ći­ne ko­ja u par­la­men­tu iz­gla­sa­va za­ko­ne, dok je s dru­ge stra­ne, sud­stvo ne­po­u­zda­no. De­mo­kra­ti­ja u Sr­bi­ji je sa­mo na ri­je­či­ma nje­nih upra­vlja­ča.
No­va­ko­vi­će­va kri­ti­ka po­li­tič­kih od­no­sa u Sr­bi­ji to­kom po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na pro­iz­i­la­zi­la je iz nje­go­vog du­bo­kog ne­sla­ga­nja sa po­sto­je­ćom or­ga­ni­za­ci­jom vla­sti. On je to­kom svog do­ta­da­šnjeg du­go­go­di­šnjeg po­li­tič­kog ra­da, i kao stra­nač­ki vo­đa, imao svo­ju vi­zi­ju unu­tra­šnjeg ure­đe­nja ze­mlje, i ni­je bio ras­po­lo­žen da od to­ga od­stu­pa, ma­da je kao prak­tič­ni po­li­ti­čar znao da se za ne­što iz­bo­ri, ali i da pra­vi kom­pro­mi­se. To­kom svo­je po­li­tič­ke ka­ri­je­re, ba­vio se i ustav­nim pi­ta­nji­ma. O to­me svje­do­če mno­go­broj­ne bi­lje­ške, ali i ustav­ni pro­jek­ti ko­je je sa­či­nio. Bio je i kon­zer­va­ti­vac, ali vi­še u smi­slu stro­gog po­što­va­nja re­da i za­ko­ni­to­sti. Uvi­jek se po­zi­vao na ri­je­či kne­za Mi­ha­i­la, „za­kon je naj­vi­ša vo­lja u Sr­bi­ji”. Ni­je bio pro­tiv­nik de­mo­kra­ti­je, ali je ni­je pri­hva­tio kao do­mi­na­ci­ju ve­ći­ne nad ma­nji­nom. Još kao pred­sjed­nik vla­de 1896. go­di­ne, sa­či­nio je kon­cept Usta­va u ko­me je po­ka­zao ka­ko za­mi­šlja od­no­se či­ni­la­ca vla­sti. Ni­je uspio da bu­de pri­hva­ćen, ali je uti­cao 1901. go­di­ne na to da kralj Alek­san­dar u Usta­vu, ko­ji je ta­da pro­gla­šen, pred­vi­di da po­red na­rod­ne skup­šti­ne bu­de i Se­nat. Ni­je za­to opro­stio ra­di­ka­li­ma što u Usta­vu do­ne­se­nom po­sli­je Maj­skog pre­vra­ta 1903. go­di­nem ni­je­su osta­vi­li mje­sto za Se­nat. Bio je na sta­no­vi­štu da iz­me­đu ustav­nog vla­da­ra mo­ra da po­sto­ji Se­nat, od­no­sno Gor­nji dom. Sma­trao je da mu je funk­ci­o­ni­sa­nje vla­sti po­sled­njih go­di­na da­lo za pra­vo. U pi­smu ko­je je na­pi­sao svom par­tij­skom dru­gu Ži­vo­ji­nu Pe­jo­vi­ću u no­vem­bru 1907. go­di­ne, a ovaj ga ob­ja­vio kao pred­go­vor u knji­zi svo­jih čla­na­ka o po­li­tič­kim pi­ta­nji­ma, iz­nio je sa­že­to, ali cje­lo­vi­to, svo­je po­gle­de na od­no­se u struk­tu­ra­ma vla­sti u no­vo­vje­kov­noj Sr­bi­ji, a kao pot­po­ru svom uka­zi­va­nju na neo­p­hod­nost da se spro­ve­du ustav­ne pro­mje­ne. Či­ta­va isto­ri­ja no­vo­vje­kov­ne Sr­bi­je od Ka­ra­đor­đe­vog vre­me­na pa na­da­lje, obi­lje­že­na je, po nje­go­vim ri­je­či­ma, bor­bom s jed­ne stra­ne, za oču­va­nje auto­ri­tar­ne vla­sti, a s dru­ge stra­ne, za nje­no ogra­ni­če­nje. To­kom 19. vi­je­ka lič­na vlast je kat­kad ogra­ni­ča­va­na usta­no­va­ma oli­gar­hi­je, a u no­vi­je tzv. ustav­no vri­je­me par­tij­skom ve­ći­nom, ko­ja je jed­na­ko te­ži­la pot­pu­noj pre­vla­sti. No­va­ko­vić je na­su­prot to­me, bio pri­sta­li­ca „urav­no­te­že­ne” ustav­ne vla­da­vi­ne, od­no­sno ustav­ne mo­nar­hi­je u ko­joj će po­sto­ja­ti rav­no­te­ža svih „vr­hov­nih vla­sti” u ze­mlji.
„Vr­še­nje vla­sti tre­ba da bu­de op­šta prav­da, isti­na i jed­na­kost”, bi­le su nje­go­ve ri­je­či. Vje­ro­vao je da bi na taj na­čin bi­li naj­bo­lje za­šti­će­ni in­te­re­si na­ro­da.
No­va­ko­vić je po svom po­vrat­ku u Sr­bi­ju, bio i ne­po­sred­ni svje­dok zna­čaj­ni­jih spolj­no­po­li­tič­kih pro­ble­ma sa ko­ji­ma se ze­mlja su­o­ča­va­la. Po­gor­ša­nje od­no­sa sa su­sjed­nom Austro­u­gar­skom, pri­je­ti­lo je ozbilj­nim po­sle­di­ca­ma. Vla­da­ju­ći ra­di­ka­li su 1904. i 1905. go­di­ne, u že­lji za eko­nom­skim i po­li­tič­kim osa­mo­sta­lji­va­njem ze­mlje od Austro­u­gar­ske, na­pra­vi­li je­dan ši­ro­ki pro­gram na­ci­o­nal­nih za­da­ta­ka, ko­ji su pod­ra­zu­mi­je­va­li eko­nom­sko i voj­no ja­ča­nje, pri­bli­ža­va­nje ze­mlja­ma An­tan­te, po­ve­zi­va­nje sa osta­lim bal­kan­skim dr­ža­va­ma, kao i po­dr­ža­va­nje Sr­ba u neo­slo­bo­đe­nim bal­kan­skim obla­sti­ma. Po­što se za ostva­ri­va­nje ta­kve po­li­ti­ke sma­tra­lo neo­p­hod­nim ima­ti do­bre ma­te­ri­jal­ne uslo­ve, bi­lo je u pla­nu da se što pri­je pri­stu­pi sre­đi­va­nju fi­nan­si­ja, na­bav­ka­ma na­o­ru­ža­nja i iz­grad­nji že­lje­znič­kih pu­te­va u ze­mlji. Naj­pri­je je spro­ve­de­no kroz Skup­šti­nu vi­še fi­skal­nih ure­da­ba, ka­ko bi se po­ve­ća­li pri­ho­di. Sle­de­ći ko­ra­ci uči­nje­ni su u ci­lju za­klju­če­nja po­volj­nog zaj­ma, s ob­zi­rom na to da je tre­ba­lo pri­ba­vi­ti sred­stva za na­o­ru­ža­nje i že­lje­zni­cu. Pre­go­vo­ri o zaj­mu za­po­če­li su u pro­lje­će 1904. go­di­ne u Pa­ri­zu i to na ini­ci­ja­ti­vu ta­da­šnje srp­ske vla­de Sa­ve Gru­ji­ća. Po­sli­je iz­vje­snih po­te­ško­ća i za­sto­ja, spo­ra­zum je bio za­klju­čen tek u de­cem­bru i to sa jed­nom gru­pom fran­cu­skih i nje­mač­kih ba­na­ka. Usli­je­di­lo je na to upo­zo­ra­va­ju­će re­a­go­va­nje Austro­u­gar­ske. U že­lji da uma­nje po­sle­di­ce ula­ska kon­ku­rent­skog ka­pi­ta­la u Sr­bi­ju, beč­ki vla­da­ju­ći kru­go­vi zah­ti­je­va­li su još u lje­to 1904. go­di­ne – po­što ni­je­su mo­gli da one­mo­gu­će spo­ra­zu­mi­je­va­nje o zaj­mu – da se po­rudž­bi­na br­zo­met­nih to­po­va za srp­sku voj­sku iz­vr­ši u Austro­u­gar­skoj, i već ta­da na­go­vi­je­sti­li da će uspjeh bu­du­ćih pre­go­vo­ra za za­klju­če­nje no­vog tr­go­vin­skog ugo­vo­ra za­vi­si­ti od srp­skih kom­pen­za­ci­ja ko­je „ne bi, stro­go uzev, ula­zi­le u tr­go­vin­ski ugo­vor”.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"