U Izvještaju Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) o sprovođenju akcionog plana za pregovaračko poglavlje 23 u zdravstvu ističe se da domovima zdravlja nedostaju pedijatri, a da Ministarstvo zdravlja i Fond za zdravstveno osiguranje nemaju podatke o troškovima liječenja građana u privatnim ustanovama i kontroli njihovog rada. U izvještaju navode da nije bilo prijava za korupciju u zdravstvu, niti pravosnažnih sudskih presuda, iako svaki četvrti građanin vjeruje da je korupcija najprisutnija upravo u toj oblasti.
U izvještaju koji je formiran uz podršku Evropske unije i Ambasade Velike Britanije naglašavaju da u oblasti zdravstva nije realizovano osam mjera, četiri su djelimično, a dvije u potpunosti realizovane.
– Nerealizovane mjere uključuju povećanje zarada zdravstvenim radnicima, povećanje transparentnosti finansijskih podsticaja i nagrada i uvođenje jasnih kriterijuma za njihovu dodjelu, eliminisanje listi čekanja za veći broj medicinskih procedura, smanjenje vremena čekanja na specijalističke preglede, povećanje svijesti građana o njihovim pravima u zdravstvenom sektoru, kao i izmjene Zakona o javnim nabavkama kako bi se nabavke u zdravstvu učinile efikasnijim. U Crnoj Gori ima ukupno 166 pedijatara, što je ispod evropskog prosjeka, a u pedijatrijskoj medicini najviše nedostaju logopedi, fizioterapeuti, defektolozi, alergolozi, anesteziolozi i neurolozi. Pravilnik koji se odnosi na liste čekanja, kao jedan od izvora korupcije, još nije donesen i nije omogućeno elektronsko zakazivanje pregleda. Pokrenut je postupak utvrđivanja odgovornosti protiv pet ljekara, koji su pružali zdravstvenu zaštitu u neregistrovanim ordinacijama i donesena je jedna odluka, međutim, nijedan od tih slučajeva se ne odnosi na povredu Etičkog kodeksa – navode u izvještaju.
U izvještaju MANS-a piše da su izvršene kontrole i nadzor u tri privatne zdravstvene ustanove i utvrđeno da je po osnovu dopunskog rada, bez saglasnosti ministra, u dvije ustanove angažovano sedam doktora.
– Za šest ljekara je donesena odluka o zabrani dopunskog rada. Spisak zdravstvenih radnika koji imaju zaključen ugovor o dopunskom radu, kao i spisak zdravstvenih ustanova i drugih pravnih lica u kojima se sprovodi dopunski rad nijesu javno dostupni na sajtu Ministarstva zdravlja. Na sajtu Fonda za zdravstveno osiguranje se nalazi spisak od 46 zdravstvenih ustanova i 177 stomatoloških ordinacija sa kojima je sklopljen ugovor. Nema podataka o procentualnom učešću u troškovima zdravstvene zaštite koja se ostvaruje van državnih ustanova. Takođe, nema podataka ni o broju izvršenih kontrola realizacije ugovora, broju utvrđenih nepravilnosti kao i broju i vrsti izrečenih kaznenih mjera. Ministarstvo zdravlja i Fond za zdravstveno osiguranje nijesu razvili internu proceduru sačinjavanja plana javnih nabavki sa potrebnim iznosima sredstava u skladu sa važećim materijalnim propisima i standardima iz ove oblasti. Nema podataka o uporednom iznosu sredstava za poslednje tri godine za ljekove na recept, ljekove koji se primjenjuju u zdravstvenim ustanovama, vakcine, medicinska sredstva i materijal – navode u izvještaju.
MANS-a u izvještaju iznosi i da zajednički informacioni sistem u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) i tri specijalne bolnice nije dodatno razvijan kako bi se omogućilo elektronsko zakazivanje pregleda.
– Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje nijesu sprovodili anketno ispitivanje pacijenata i zdravstvenih radnika o korupciji u zdravstvenom sistemu – dodaju u izvještaju.D.B.
Najniže plate u regionu
Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić kazala je za „Dan”da su ljekari svjedoci da Ministarstvo zdravlja nije započelo nikakvu reformu i da je veliki problem što ne postoji informacioni sistem za najveće bolnice, čime bi se kontrolisao rad medicinskih radnika i trošenje ljekova.
– Uslovi u kojima rade ljekari su loši i nedostojni naše struke. Posebno bih istakla plate ljekara koje u najniže u regionu, tako da je naš standard godinama sve lošiji, što se odražava na liječenje i cjelokupan kvalitet – upozorava Popović Samardžić.
Naknadno odgovori iz ministarstva
Iz Ministarstva zdravlja juče nijesu „Danu” odgovorili na pitanja u vezi sa izvještajem o sprovedenim reformama i borbi protiv korupcije u zdravstvenom sistemu. Iz tog resora su naveli da će naknadno odgovoriti na pitanja, zbog obima posla. Iz Fonda za zdravstveno osiguranje „Danu”, takođe, nijesu odgovorili na pitanja.
CAZAS: Negdje recepte i dalje pišu rukom
Programska menadžerka CAZAS-a Sanja Šišović kazala je za „Dan” da Ministarstvo zdravlja nije posvećeno u rješavanju mnogih nedostataka u zdravstvenom sistemu. Ona ističe da privatne ustanove ne dostavljaju podatke o broju osoba oboljelih od zaraznih bolesti, kao i da nije poznato imaju li zaštitnike prava pacijenata.
– Mi smo u našim izvještajima i istraživanjima utvrdili da su dužina i liste čekanja na preglede u ustanovama vodeći problem. Hitno treba da se izradi pravilnik o listama čekanja, jer se u slučaju kada građani nemaju pravovremenu njegu, krši njihovo pravo na zdravstvenu zaštitu. Sve bolnice nemaju informacione sisteme, pa imamo slučaj da se i dalje pišu recepti ručno. Osobama sa hendikepom nedostupna je stomatološka njega, dok bolnice nijesu izgradile infrastukturu za osobe sa invaliditetom – ističe Šišovićeva.