Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Da odrobija godinu i plati 380.000 eura * Jačati vladavinu prava * Ne vraćam se direktno u politiku * Dvije tragedije obilježile doček * Osvojili ledom okovani Nevidio * Pomoć za ugrožene * Da odrobija godinu i plati 380.000 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Crnogorac pao s motora. Izlazi iz bolnice sav u gipsu, i dolazi mu brat u posetu.
-Pa šta je bilo brate? Šta si slomio?
-Kaže doktor da imam prelom rebra, frakturu mozga, iščašenje kuka, frakturu potkolenice i frakturu klavikule...
Kaže mu brat:
-A ne mogu ti ja to pamtit' brate. Ja ću reći majci da si umro!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2015-12-31 PAT POZICIJA U EVROPSKOJ MIGRANTSKOJ POLITICI
EU se saplela o izbjeglice Ništa ne funkcioniše kako treba: ni bezbjednosne kontrole na spoljnim granicama, ni organizacija prihvatnih centara, ni provjera identiteta izbjeglica, ni njihov put ka Evropi, ni protjerivanje odbijenih, ni borba protiv krijumčarskih bandi, komentariše Frankfurter algemajne cajtung
Dan - novi portal
U od­no­su na iz­bje­glič­ku kri­zu, Evrop­ska uni­ja i da­lje tap­ka u mje­stu. To je za­jed­nič­ki ton u me­di­ji­ma nje­mač­kog go­vor­nog pod­ruč­ja po­sli­je Sa­mi­ta EU u Bri­se­lu. U naj­bo­ljem slu­ča­ju mo­že se go­vo­ri­ti o skrom­nom me­đu­e­tap­nom na­pret­ku, „vi­dlji­vom sa­mo pod lu­pom”, ka­ko pi­še Frank­fur­ter al­ge­maj­ne caj­tung. Je­di­na pra­va no­vost je jav­na de­mon­stra­ci­ja tren­da da re­al­nost ni­je nu­žno oba­ve­zu­ju­ća či­nje­ni­ca.
Lo­ša vi­jest je da EU ni­je uspje­la da se do­go­vo­ri o je­din­stve­nom pla­nu za rje­ša­va­nje iz­bje­glič­ke kri­ze. Do­bra vi­jest je da će se pra­vi­ti da je­ste sve dok je raz­voj na te­re­nu u idu­ćoj go­di­ni ne uvje­ri u su­prot­no.
Od­mah je ja­sno da sma­nji­va­nje ra­spo­na iz­me­đu lo­še i do­bre vi­je­sti po­sta­je glav­no po­li­tič­ko na­sle­đe s ko­jim EU na­pu­šta ovu i ula­zi u idu­ću go­di­nu.
Naj­dra­stič­ni­ji pri­mjer ta­kvog raz­vo­ja ti­če se iz­bje­glič­ke sta­ti­sti­ke za de­cem­bar, gdje su Evrop­ska ko­mi­si­ja i Evrop­ski sa­vjet uče­sni­ci­ma sa­mi­ta pre­zen­to­va­li bit­no raz­li­či­te bro­je­ve.
Pred­sjed­nik Ko­mi­si­je Žan-Klod Jun­ker od­lu­čio se za ci­fre ko­je do­ka­zu­ju hit­ne, di­rekt­ne i neo­po­zi­vo bla­go­tvor­ne efek­te do­go­vo­ra po­stig­nu­tog iz­me­đu EU i An­ka­re kra­jem pro­šlog mje­se­ca.
Pre­ma tom do­go­vo­ru, broj pre­la­za­ka iz Tur­ske ka Grč­koj je u pr­voj ka­len­dar­skoj ne­dje­lji (30.11-6.12) po­sli­je sa­mi­ta s Tur­skom (29. 11) dra­stič­no re­du­ko­van sa 23.666 na 9.093. U dvi­je sed­mi­ce po­sli­je to­ga, na put pre­ko Ege­ja upu­ću­je se dvi­je hi­lja­de lju­di dnev­no.
Ne, ne­go dvo­stru­ko vi­še, če­ti­ri hi­lja­de dnev­no, tvr­di se u iz­vje­šta­ju Evrop­skog sa­vje­ta, ko­ji do kra­ja de­cem­bra sto­ji pod ro­ti­ra­ju­ćim pred­sjed­ni­štvom Luk­sem­bur­ga. Re­duk­ci­ja bro­je­va bi po­sli­je do­go­vo­ra s Tur­skom bi­la mi­ni­mal­na.
Pre­ma pi­sa­nju Špi­ge­la, Jun­ker je od stra­ne vi­so­ko­po­zi­ci­o­ni­ra­nih evrop­skih funk­ci­o­ne­ra opo­me­nut da se na upra­vo za­vr­še­nom sa­stan­ku še­fo­va dr­ža­va ili vla­da u Bri­se­lu uz­dr­ži od neo­zbilj­nih gra­fi­ka, ali „Ko­mi­si­ja je oči­to osta­la opu­šte­na”.
„Osim be­zna­čaj­nih va­ri­ja­ci­ja, trend se po­kla­pa sa po­da­ci­ma UN­HCR-a”, pre­no­si Špi­gel Jun­ke­ro­vu iz­ja­vu.
Osta­je ne­ja­sno na ko­je se to po­dat­ke UN Jun­ker po­zi­va. Po­sled­nje sta­ti­sti­ke Agen­ci­je za iz­bje­gli­ce go­vo­re o 2.852 ile­gal­na pre­la­ska dnev­no iz Tur­ske u Grč­ku (19.11-25.11); 3.436 (26.11-2.12); 3.629 (3.12-9.12); i 2.774 (10.12-18.12). Po da­ni­ma to iz­gle­da još di­fe­ren­ci­ra­ni­je: 15. de­cem­bra je do­šlo 5.000, 18. ma­nje od 1.500.
UN­HCR da­je i tač­ne po­dat­ke ko­li­ko se iz­bje­gli­ca iz Grč­ke upu­ću­je bal­kan­skom ru­tom pre­ma Austri­ji i Nje­mač­koj – na pri­mjer, 3.852 po­sled­njeg pet­ka, što bi pri­je po­tvr­đi­va­lo sta­ti­sti­ku luk­sem­bu­r­škog pred­sjed­ni­štva, a ne Ko­mi­si­je.
Ko­mi­si­ja i Sa­vjet dru­ga­či­je de­fi­ni­šu raz­mje­re iz­bje­glič­ke kri­ze, či­me je stvo­ren po­li­tič­ki pre­se­dan. „Eks­per­ti upo­zo­ra­va­ju da je štet­no ka­da se po­li­ti­ka pra­vi i vo­di po­mo­ću bro­je­va. Ovog tre­nut­ka je pot­pu­no ne­iz­vje­sno da li sma­nje­nje bro­ja iz­bje­gli­ca tre­ba ob­ja­šnja­va­ti vre­me­nom ili oštri­jom po­li­ti­kom Tur­ske”, pi­še Špi­gel.
I da­lje: „Fa­sa­da li­je­pih bro­je­va osi­gu­ra­la je Jun­ke­ru ba­rem jed­nog obo­ža­va­o­ca – nje­mač­ku kan­ce­lar­ku Mer­kel. Već mje­se­ci­ma se Mer­ke­lo­va tru­di da po­ni­šti uti­sak ka­ko je do dra­ma­tič­nog po­ra­sta iz­bje­gli­ca do­šlo tek na­kon što je po­čet­kom sep­tem­bra do­pu­sti­la slo­bo­dan ula­zak iz­bje­gli­ca, ko­je su do ta­da sje­dje­le blo­ki­ra­ne u Ma­đar­skoj, ili na­kon sel­fi­ja sa nji­ma”.
Sa­da joj Jun­ker da­je za pra­vo. „`To mo­že­mo da po­di­je­li­mo bez napora`, re­kla je u Bri­se­lu svom gla­sno­go­vor­ni­ku gle­da­ju­ći u Jun­ke­ro­vu gra­fi­ku”, pre­no­si Špi­gel.
Ide­o­lo­ška sin­hro­ni­za­ci­ja iz­me­đu pred­sjed­ni­ka Ko­mi­si­je Jun­ke­ra i nje­mač­ke kan­ce­lar­ke Mer­kel pred­sta­vlja po­ku­šaj kre­a­ci­je mo­der­ne po­li­tič­ke sho­la­sti­ke, gdje su za­ključ­ci lo­gič­ki is­prav­ni, sa­mo su pre­mi­se na osno­vu ko­jih se do­no­se po­gre­šne.
Ze­mlje duž bal­kan­ske ru­te će bi­ti pr­ve ko­je će pro­cje­nji­va­ti odvo­je­ne sta­ti­stič­ke do­me­te bri­sel­ske ad­mi­ni­stra­ci­je i luk­sem­bur­škog pred­sjed­ni­štva. Pro­stor za in­ter­pre­ta­ci­ju im je ma­li, što ni­je nji­ho­va kri­vi­ca.
Bal­kan tu mu­če dva pro­ble­ma, či­je ga­ba­ri­te i Bri­sel i Ber­lin na­mjer­no dr­že za­ma­glje­ni­ma.
Naj­pri­je, iz­gle­da da je Ko­mi­si­ja od­lu­či­la da se u idu­ću go­di­nu ula­zi sa op­ti­mi­stič­nom pred­sta­vom ka­ko fi­nan­sij­sko-po­li­tič­ki aran­žman sa Tur­skom u sa­moj osno­vi rje­ša­va iz­bje­glič­ku kri­zu, ba­rem što se Evro­pe ti­če. Sta­vo­ve su­prot­ne to­me Bri­sel bi bez mno­go gri­že sa­vje­sti bio u sta­nju da pro­gla­si pri­zi­va­njem apo­ka­lip­se.
Dru­gi pro­blem je u Ber­li­nu. Kan­ce­lar­ka Mer­kel je tek ne­ko­li­ko sa­ti uoči par­tij­skog kon­gre­sa CDU pri­sta­la da u go­vor uklju­či ter­min „znat­na re­duk­ci­ja”, či­me je oko se­be na­krat­ko oku­pi­la po­sva­đa­ne de­le­ga­te. Sa­da pod hit­no mo­ra po­ka­za­ti da je u pra­vu, „ina­če je taj tri­jumf već pro­šlost”, pi­še Špi­gel.
Njen slu­žbe­ni adut je po­u­zda­nost Tur­ske kao part­ne­ra. Ako se Tur­ska ipak po­ka­že ne­po­u­zda­nom, ne­slu­žbe­ni adut kan­ce­lar­ke Mer­kel su ze­mlje duž bal­kan­ske ru­te, od Ma­ke­do­ni­je do Austri­je. Kroz uspo­ra­va­nje, ote­ža­va­nje, one­mo­gu­ća­va­nje pro­la­za, kroz me­đu­sob­ne sva­đe i br­ze re­su­r­se na sta­re ra­ču­ne, one bi tre­ba­lo da „znat­no re­du­ku­ju” broj iz­bje­gli­ca ko­je že­le u Nje­mač­ku.
Dru­ge mo­guć­no­sti za „ured­nu re­gi­stra­ci­ju” mi­li­o­na iz­bje­gli­ca i azi­la­na­ta bal­kan­ske ze­mlje, i po­red naj­bo­lje vo­lje, ne­ma­ju. Ono što lo­mi nji­ho­ve ka­pa­ci­te­te ured­ne ad­mi­ni­stra­ci­je ni­je sam fe­no­men, već broj iz­bje­gli­ca.
Ili Tur­ska, ili Bal­kan – tre­ću mo­guć­nost za „znat­nu re­duk­ci­ju” Ber­lin ne­ma, osim ako ne od­lu­či da sam is­pr­lja svo­je hu­ma­ni­stič­ke ru­ke, što za kan­ce­lar­ku Mer­kel ni­je op­ci­ja.
Za­to je sa­mit EU sa­mo ku­po­va­nje vre­me­na u tr­go­vi­ni pje­šča­nih sa­to­va. „Ni­šta ne funk­ci­o­ni­še ka­ko tre­ba: ni bez­bjed­no­sne kon­tro­le na spolj­nim gra­ni­ca­ma, ni or­ga­ni­za­ci­ja pri­hvat­nih cen­ta­ra, ni pro­vje­ra iden­ti­te­ta iz­bje­gli­ca, ni nji­hov put ka Evro­pi, ni pro­tje­ri­va­nje od­bi­je­nih, ni bor­ba pro­tiv kri­jum­čar­skih ban­di”, ko­men­ta­ri­še Frank­fur­ter al­ge­maj­ne caj­tung.
Još jed­na ova­kva go­di­na je ne­mo­gu­ća, za­klju­ču­je frank­furt­ski list. Ne za Austri­ju, ze­mlju ko­ja se teh­nič­ki na­la­zi na bal­kan­skoj ru­ti. Po­zi­va­ju­ći se na kru­go­ve oko kan­ce­la­ra Faj­ma­na, dnev­nik Pre­se pi­še o pred­sto­je­ćim pro­mje­na­ma u vla­di, pri če­mu bi Faj­ma­no­ve so­ci­jal­de­mo­kra­te pre­u­ze­le sek­tor unu­tra­šnjih po­slo­va od kon­zer­va­ti­va­ca.
„In­spi­ra­ci­ju su kan­ce­la­ru da­li beč­ki so­ci­jal­de­mo­kra­ti, ko­ji od – po nji­ho­vom mi­šlje­nju – po­bje­de na lo­kal­nim iz­bo­ri­ma sto­je na sta­no­vi­štu da bi sa­da i re­pu­blič­ki so­ci­jal­de­mo­kra­ti tre­ba­lo da se pro­fi­li­ra­ju kroz po­ja­ča­nu 'iz­bje­gli­ce, do­bro do­šli' po­li­ti­ku An­ge­le Mer­kel. Zbog to­ga bi na mje­sto stro­ge Jo­ha­ne Mikl Lajt­ner tre­ba­lo do­ve­sti ne­kog so­ci­jal­de­mo­kra­tu ko­ji će se za­la­ga­ti za 'hu­ma­ni­ju iz­bje­glič­ku po­li­ti­ku'”, ob­ja­šnja­va taj list Faj­ma­no­ve pla­no­ve za idu­ću go­di­nu.
Oni bi mo­gli bi­ti ostva­re­ni vr­lo br­zo, sa pri­bli­ža­va­njem pred­sjed­nič­kih iz­bo­ra u Austri­ji u ra­no pro­lje­će, ko­je bi so­ci­jal­de­mo­kra­te is­ko­ri­sti­le kao po­vod za ne­u­pa­dlji­vo pre­u­re­đi­va­nje vla­de.
Kan­ce­lar Faj­man je iz­gle­da pre­šao Ru­bi­kon i od­lu­čio da svoj po­li­tič­ki op­sta­nak u pot­pu­no­sti ve­že za sud­bi­nu An­ge­le Mer­kel. Pri­vre­me­nu ne­u­tra­li­za­ci­ju pro­tiv­ni­ka kan­ce­lar­ke Mer­kel na par­tij­skom kon­gre­su Uni­je on je shva­tio, kao i beč­ki gra­do­na­čel­nik Hojpl svo­je lo­kal­ne iz­bo­re, u ter­mi­ni­ma du­go­roč­ne po­li­tič­ke sta­bil­no­sti.
Raz­lo­ga za op­ti­mi­zam ipak ima iako oni ne do­la­ze di­rekt­no iz po­li­ti­ke, već vi­še iz kul­tur­ne ge­o­gra­fi­je Evro­pe.
Tim Baj­helt, pro­fe­sor evrop­skih stu­di­ja na Uni­ver­zi­te­tu Vi­ja­dri­na u Frank­fur­tu na Od­ri, sma­tra da su pred­ska­za­nja o „kra­ju EU” dra­ma­tič­no pre­tje­ri­va­nje.
„Za­i­sta, kon­ti­nent iz­gle­da po­di­je­ljen u od­no­su na na­či­ne rje­ša­va­nja iz­bje­glič­ke kri­ze, ali sva­đa je bo­lja od ću­ta­nja”, ka­že Baj­helt u in­te­r­vjuu za Špi­gel i do­da­je da har­mo­ni­ja ni­je naj­sta­bil­ni­ja osno­vi­ca za stva­ra­nje grup­nog iden­ti­te­ta.
„Sva­đa je za Evro­pu ko­ri­sni­ja od var­lji­ve pred­sta­ve mi­ra, ra­do­sti i ve­se­le ča­ši­ce. Iden­ti­tet na­sta­je kroz raz­go­vor i su­če­lja­va­nje. Kad se ta­ko raz­li­či­te ze­mlje kao Ho­lan­di­ja i Grč­ka ne bi sva­đa­le, tek bi to bio znak za za­bri­nu­tost”, sma­tra Baj­helt.
Ukrat­ko, ni­je Evro­pa ho­tel gdje se go­sti spa­ku­ju i odu ku­ći zbog lo­šeg vre­me­na. Svi osta­ju tu gdje je­su, čak ni Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja ne pa­ti od vi­ška al­ter­na­ti­va.
Ak­tu­el­na sva­đa oko iz­bje­gli­ca ni­je kraj EU, već bit­ka za de­fi­ni­cij­sku moć unu­tar EU, bor­ba za sju­tra­šnju po­li­ti­ku i iden­ti­tet Evro­pe. A za to se is­pla­ti po­tru­di­ti.
Gor­nji op­ti­mi­zam va­ži na du­gi rok. Krat­ko­roč­no je stvar pro­ble­ma­tič­ni­ja. Ak­tu­el­na pat-po­zi­ci­ja unu­tar evrop­ske iz­bje­glič­ke po­li­ti­ke mo­že da Evro­pi u cje­li­ni na­ne­se još mno­go šte­te jer, ka­ko pi­še frank­furt­ski list, „mi­gran­ti je shva­ta­ju kao di­rekt­ni pod­sti­caj da hit­no kre­nu na put, pri­je ne­go što po­sta­ne ka­sno”.
(RTS)


Go­di­na kao iz pa­kla za Uniju
Pre­ma svim pa­ra­me­tri­ma, go­di­na na iz­ma­ku bi­la je „kao iz pa­kla” za EU, ali bi sle­de­ća mo­gla da bu­de još go­ra ako Bri­tan­ci bu­du gla­sa­li za iz­la­zak iz Uni­je, na­vo­di se u ana­li­zi agen­ci­je Roj­ters. Zbog ovo­go­di­šnjih „po­li­tič­kih i eko­nom­skih šo­ko­va” usled pri­li­va iz­bje­gli­ca, grč­kog du­ga, na­si­lja isla­mi­sta i ru­ske voj­ne ak­ci­je do­ve­li su do po­nov­nog uvo­đe­nja gra­nič­nih kon­tro­la u mno­gim mje­sti­ma, ja­ča­nja de­sni­čar­skih i an­ti­e­vrop­skih po­li­tič­kih sna­ga.
Ge­o­po­li­tič­ki te­me­lji Sta­rog kon­ti­nen­ta ni­su bi­li ova­ko uz­dr­ma­ni još od pa­da Ber­lin­skog zi­da i op­šteg kra­ha ko­mu­ni­zma ši­rom is­toč­ne Evro­pe 1989. go­di­ne, na­vo­di bri­tan­ska agen­ci­ja.
Ali, za raz­li­ku od te 1989. go­di­ne, ka­da su po­tre­si išli u ko­rist Evrop­skoj uni­ji i oja­ča­li je kao ta­kvu, kri­ze 2015. go­di­ne pri­je­te da uči­ne upra­vo su­prot­no – raz­o­re Uni­ju i osta­ve je u mo­dri­ca­ma, utu­če­nu i pre­pu­nu no­vih ba­ri­je­ra, uka­zu­je se u ana­li­zi Roj­ter­sa.
Pad gvo­zde­ne za­vje­se do­veo je u ro­ku od dvi­je go­di­ne do stva­ra­nja je­din­stve­ne evrop­ske va­lu­te, a po­sli­je 15 go­di­na i do ši­re­nja Uni­je na is­tok i NA­TO-a sve do gra­ni­ca Ru­si­je, Ukra­ji­ne i Bje­lo­ru­si­je.
Ti­me se na ne­ki na­čin po­tvr­di­lo pred­vi­đa­nje Ža­na Mo­nea, pr­vog pred­sjed­ni­ka Evrop­ske za­jed­ni­ce za ugalj i če­lik, ko­ji je re­kao da će se uje­di­nje­na Evro­pa iz­ro­di­ti iz kri­za.
Zbog ovo­go­di­šnjih „po­li­tič­kih i eko­nom­skih šo­ko­va” usled pri­li­va iz­bje­gli­ca, grč­kog du­ga, na­si­lja isla­mi­sta i ru­ske voj­ne ak­ci­je do­ve­li su do po­nov­nog uvo­đe­nja gra­nič­nih kon­tro­la u mno­gim mje­sti­ma, ja­ča­nja de­sni­čar­skih i an­ti­e­vrop­skih po­li­tič­kih sna­ga.
Žan-Klod Jun­ker, pred­sjed­nik Evrop­ske ko­mi­si­je, upo­zo­rio je da je šen­gen­ska zo­na ugro­že­na i da euro naj­vje­ro­vat­ni­je ne bi pre­ži­vio ako bi se unu­tra­šnje gra­ni­ce za­tvo­ri­le.
Raz­dor u EU osli­ka­va se i u pr­ko­su pre­ma An­ge­li Mer­kel, ne­kru­ni­sa­noj kra­lji­ci Uni­je. Mer­kel ni­je na­šla na ve­li­ku po­dr­šku svo­jih EU part­ne­ra po pi­ta­nju po­dje­le te­re­ta oko pri­je­ma iz­bje­gli­ca. Ve­ći­na je in­si­sti­ra­la da je pri­o­ri­tet da se „za­pe­ča­te” spolj­ne evrop­ske gra­ni­ce, a ne pri­hvat iz­bje­gli­ca.
Ne­ki part­ne­ri su Ber­lin op­tu­ži­li i za li­ce­mjer­stvo zbog ener­get­skih ve­za sa Ru­si­jom, dok su pri­ja­te­lji kao što je Fran­cu­ska, Ho­lan­di­ja i Dan­ska jed­no­stav­no ska­me­nje­ni po­ra­stom de­sni­čar­skih an­ti­i­mi­gra­ci­o­nih sna­ga.
Je­dan od pro­ble­ma ko­ji će se naj­vje­ro­vat­ni­je po­gor­ša­ti u sle­de­ćoj go­di­ni je­ste taj što su glav­ni evrop­ski li­de­ri po­li­tič­ki sla­bi i to­li­ko pre­o­ku­pi­ra­ni pro­ble­mi­ma u svo­jim ze­mlja­ma da ni­su u sta­nju da po­kre­nu po­treb­nu ko­lek­tiv­nu ak­ci­ju, na­vo­di Roj­ters.
Ipak, te­ško da bi Evrop­skoj uni­ji kao ta­kvoj išlo bo­lje bez „Mu­ti” (ma­mi­ca), ka­ko An­ge­lu Mer­kel zo­vu kod ku­će.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"