Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog ljubomore djevojci pucao u glavu * Pripremaju autobuse za glasače iz dijaspore * Adaptacija stana plaćena sa službenog računa * Kola na plin se ne mogu registrovati * Zbog ljubomore djevojci pucao u glavu * Ispraviti nepravdu prema šampionu * Narod, vjera, nacija, država
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-11-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
VLADIMIR PEŠIĆ, član UO Univerziteta Crne Gore:
– Kolege znaju da su srećni robovi najljući protivnici slobode.

Vic Dana :)

Pitali cigu:
-Cigo koji sok najviše voliš?
Cigo:
-Onaj od dva litra!


Kaže ciga tati.
-Tata,tata kupi mi bijelu čokoladu.
-Što sine?
-Hoću i ja da budem musav..


Dosla ciganka u banku i traži joj radnik lične podatke i pita je:
- Gdje si rođena?
A ciganka će na to:
-Đe si rođeni?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Narod, vjera, nacija, država Mi smo, zapisao je Sv. Sava, izgradili kuću nasred tog vrlo frekventnog puta koji spaja ili razdvaja Istok i Zapad. Pa smo pomalo i Istok na Zapadu i Zapad na Istoku. Niti jedno, niti drugo. Ili i jedno, i drugo
Dan - novi portal
-Pi­še: aka­de­mik Zo­ran LA­KIĆ

Te­ri­to­ri­ja da­na­šnje Cr­ne Go­re i njen na­rod odi­sta su ima­li bur­nu i bo­ga­tu isto­rij­sku pro­šlost. Nju je ka­rak­te­ri­sa­la ne­spor­na isto­rij­ska či­nje­ni­ca da je Cr­na Go­ra uvi­jek bi­la (i osta­la) ta­ko ma­la, a da su nje­ni pr­vi su­sje­di bi­li ta­ko ve­li­ki – na uvi­jek ne­mir­nom bal­kan­skom pro­sto­ru, ko­ji je če­sto tre­ti­ran i „ne­či­jom ze­mljom” – valj­da za­to da bi ve­li­ki su­sje­di ima­li „pra­vo pr­ven­stva” – u osva­ja­nju to­ga za­ni­mlji­vog me­di­te­ran­skog pro­sto­ra. To je Nje­goš iz­ra­zio sti­ho­vi­ma: „ma­le­na i sna­ga”, pa on­da još te­žim – Cr­na Go­ra „bez iđe iko­ga”, a „ara­vij­sko mo­re sve po­to­pi!”.
Da bi se od­bra­ni­la od opa­snih su­sje­da ko­ji su je ugro­ža­va­li, Cr­na Go­ra je za­i­sta pro­la­zi­la kroz broj­na is­ku­še­nja. Naj­o­pa­sni­ji su­sjed je bi­la Oto­man­ska im­pe­ri­ja, ko­ja je po­če­la svoj osva­jač­ki po­hod – pro­vje­re­nom isla­mi­za­ci­jom. Vje­ra je bi­la te­melj i oslo­nac ču­va­nja sva­ko­ja­kog iden­ti­te­ta na­ro­da. Pre­vje­ra­va­nje hri­šćan­skog na­ro­da Cr­ne Go­re bi­la je pr­va i glav­na opa­snost. Opet se osla­nja­mo na Nje­go­še­ve sti­ho­ve: ,,Pre­vje­ri se pla­hi i la­ko­mi”. Ti­me je mno­go to­ga re­če­no i ka­sni­je po­tvr­đe­no na­uč­nim stu­di­ja­ma po­zna­tih isto­ri­ča­ra.
Iako je isla­mi­za­ci­ja zna­či­la sa­mo pro­mje­nu vje­re, što se da­nas če­sto či­ni do­bro­volj­no i iz lju­ba­vi, pri­ka­zi­va­na je kao na­sil­no od­na­ro­đe­nje na­ro­da, pa je ozna­ča­va­la po­tur­če­nje, što je zna­či­lo i gu­blje­nje na­rod­nog in­di­vi­du­e­li­te­ta. Ne­vo­lja je bi­la u to­me što su na uda­ru bi­le sve do­ta­da­šnje na­rod­ne vri­jed­no­sti, po­go­to­vo one ko­je su ima­le, ili mo­gle ima­ti – an­ti­i­slam­ski ka­rak­ter. Bi­la je to ogrom­na opa­snost za gu­blje­nje sva­ko­ja­kog iden­ti­te­ta na­ro­da.
Na dru­goj, za­pad­noj stra­ni Cr­ne Go­re opet su bi­li moć­ni su­sje­di istih-opa­snih pre­ten­zi­ja po bu­duć­nost nje­ne re­li­gi­je i na­ro­či­to nje­nog na­ro­da, ko­ji je od vjer­skog ras­ko­la 1054. go­di­ne pro­gla­šen – ši­zma­ti­ci­ma – ot­pad­ni­ci­ma.
Po­ka­to­li­če­nje „ši­zma­ti­ka” bi­la je no­va, još ve­ća opa­snost za ne­sta­nak slo­bod­nog ži­vo­ta tog ma­log slo­bo­dar­skog na­ro­da. Zna­lo se da po­je­di­nač­ni pro­dor u „svi­jet Za­pa­da” – mo­že ima­ti šan­su na uspjeh je­di­no pre­vje­ra­va­njem, ali ovog pu­ta – ne na­si­ljem, već pre­vje­rom od pra­vo­sla­vlja u ka­to­li­ci­zam; i da­lje se osta­je u hri­šćan­stvu. Otud su mno­gi pra­vo­slav­ci kao vr­hun­ski in­te­lek­tu­al­ci svog vre­me­na – pre­la­zi­li u ka­to­li­čan­stvo ra­di na­uč­ne ka­ri­je­re. Sma­tra­li su to ma­njim gri­je­hom, jer su i da­lje osta­ja­li hri­šća­ni, kao što su i do­tad bi­li.
Jed­na le­gen­da ka­že da je naj­ra­ni­ja Cr­na Go­ra bi­la ze­mlja bo­go­va. Iz te mi­to­lo­gi­je u stvar­no­sti je osta­lo da su sta­nov­ni­ci Cr­ne Go­re – sta­me­ni kao sti­je­ne Cr­ne Go­re, ko­ji lju­bo­mor­no ču­va­ju svo­je si­ro­ma­štvo; ne in­te­re­su­je ih bo­gat­stvo dru­gih, pa ta­ko ni moć­nih su­sje­da. ,,Osta­li svi­jet” i nje­go­vi is­tak­nu­ti pje­sni­ci po­že­lje­li su da po­sje­te tu čud­nu ze­mlju i upo­zna­ju nje­ne lju­de – oso­be­ne po mno­gim ljud­skim vr­li­na­ma. Osta­vi­li su za­pis: „Ka­ko su bo­ga­ti ovi si­ro­ma­šni Cr­no­gor­ci”. A je­dan ve­li­ki pje­snik po­da­rio je upra­vo toj Cr­noj Go­ri i nje­nom jed­no­vjer­nom pra­vo­slav­nom na­ro­du – po­zna­te sti­ho­ve: „O naj­ma­nji od na­ro­da; kr­va­vi pre­sto­le slo­bo­de; ve­li­ka Cr­na Go­ro!”
Da­kle, Ve­li­ka Cr­na Go­ro, i ka­da je ona bi­la ma­la, da ma­nja i ni­je mo­gla bi­ti. Isto­rij­ski iz­vo­ri go­vo­re da je odi­sta ta­da ima­la oko 80 se­la, 800 pu­ša­ka i slo­bod­nu te­ri­to­ri­ju u „ara­vij­skom mo­ru” – ma­nju od ma­lo bo­ga­ti­je okuć­ni­ce. Pod­lov­ćen­ska i če­tvo­ro­na­hij­ska Cr­na Go­ra za­i­sta je bi­la jed­no­vjer­na – pra­vo­slav­na i jed­no­na­ci­o­nal­na – srp­ska dr­ža­va. Ta­kva je vje­ko­vi­ma op­sta­ja­la. Za­to je u nje­nom naj­vi­šem prav­nom ak­tu i za­pi­sa­no: U Cr­noj Go­ri ži­vi je­di­no srp­ski na­rod – pra­vo­slav­ne vje­re. Na­ro­di dru­ge vje­re su ula­zi­li u sa­stav te Cr­ne Go­re u vri­je­me uspje­šnih oslo­bo­di­lač­kih ra­to­va 19. i 20. vi­je­ka. Bi­la je to i za­vjet­na oba­ve­za – po­mo­ći svo­jim su­na­rod­ni­ci­ma da bu­du slo­bod­ni i kao ta­kvi go­spo­da­ri na svo­joj ze­mlji. U tom smi­slu za­ni­mljiv je i za­pis iz udž­be­ni­ka isto­ri­je. Ci­ti­ra­će­mo ga: „Sva­ki Sr­bin u Cr­noj Go­ri – du­žan je po­zna­va­ti i vo­lje­ti svo­ju cje­lo­kup­nu do­mo­vi­nu – sve srp­ske ze­mlje, u ko­ji­ma ži­ve na­ša oslo­bo­đe­na i neo­slo­bo­đe­na bra­ća Sr­bi. Ni­je­dan Sr­bin i Srp­ki­nja, ma ko­je vje­re bi­li, ne smi­ju po­ža­li­ti ni ži­vot, ni ima­nje – za op­štu srp­sku slo­bo­du, do­bro i bla­go­sta­nje. Tre­ba da je brat mio, ko­je vje­re bio, jer te­ško bra­tu bez bra­ta!”
Ka­da je ta ma­le­na Cr­na Go­ra po­sta­la rav­no­prav­na u dru­štvu me­đu­na­rod­no pri­zna­tih dr­ža­va, do­mi­nan­tan je bio njen pra­vo­slav­ni srp­ski na­rod. Ali su se u njoj na­šli i ne­ki dru­gi na­ro­di, naj­pri­je Al­ban­ci, a za­tim i ne­ki dru­gi – kao Je­vre­ji, Ro­mi, Hr­va­ti. Isti­na, od tih ne­srp­skih ma­nji­na – naj­broj­ni­ji su bi­li mu­sli­ma­ni, ali ih ta­da ni­je bi­lo ni sa ma­lim, ni­ti sa ve­li­kim „m”; naj­če­šće su bi­li na­ci­o­nal­no neo­pre­di­je­lje­ni. Ob­ra­do­va­li su se 1929. go­di­ne pro­mje­ni ime­na dr­ža­ve u Ju­go­sla­vi­ju, pa su se jed­no vri­je­me ka­zi­va­li Ju­go­slo­ve­ni­ma. Ako se do­bro sje­ćam – ta­da ih je bi­lo u za­jed­nič­koj dr­ža­vi, oko dva mi­li­o­na. Da­nas se u Cr­noj Go­ri na­zi­va­ju i Bo­šnja­ci­ma i či­ne oko 16 od­sto ukup­nog sta­nov­ni­štva Cr­ne Go­re.
Cr­no­gor­ci, kao no­va na­ci­o­nal­na od­red­ni­ca di­je­la hri­šćan­skog na­ro­da Cr­ne Go­re – ja­vlja­ju se pr­vi put u Usta­vu Cr­ne Go­re iz 1947. go­di­ne. Isti­na, moj pro­fe­sor aka­de­mik Va­sa Ču­bri­lo­vić sa­op­šta­va da je pr­vi put čuo za na­ci­o­nal­ne Cr­no­gor­ce 1936. go­di­ne, ka­da je bio na od­mo­ru na Ža­blja­ku. Mo­ji stu­den­ti su vo­di­li ras­pra­vu o cr­no­gor­skom na­ci­o­nal­nom iden­ti­te­tu.
Po pr­vom po­pi­su sta­nov­ni­štva u Cr­noj Go­ri, na­kon oslo­bo­đe­nja 1945. go­di­ne, na­ci­o­nal­ni Cr­no­gor­ci su bi­li ubje­dlji­vo naj­broj­ni na­rod u Cr­noj Go­ri – pre­ko 98 od­sto. Ne­sta­lo je Sr­ba ko­ji su do ta­da či­ni­li ve­ćin­ski na­rod Cr­ne Go­re. Ko­men­ta­ri­šu­ći taj pr­vi po­sli­je­rat­ni po­pis sta­nov­ni­štva, ne­ki su se upi­ta­li – šta se to de­si­lo sa do­ta­da­šnjim Sr­bi­ma, i oda­kle se to do­se­li­lo to­li­ko Cr­no­go­ra­ca – i sve to u sa­mo jed­noj ge­ne­ra­ci­ji.
U pi­ta­nju je, na­rav­no, ša­la, iako je ri­ječ o pra­voj prav­ca­toj zbi­lji. Ona se mo­že naj­bo­lje po­ja­sni­ti isto­rij­skom ana­li­zom od­no­sa na­ro­da, nje­go­ve vje­ro­i­spo­vi­je­sti, na­ci­je i dr­ža­ve. Isto­rij­ski gle­da­no – pr­vo se ja­vlja na­rod sa svo­jim je­zi­kom, pa taj na­rod pri­ma vje­ru, što je ne­spor­no. Ne­spor­no je i da su pr­vi vje­ro­u­či­te­lji bi­li Ći­ri­lo i Me­to­di­je. Ne za­bo­ra­vlja­mo ni ras­kol u hri­šćan­stvu 1054. go­di­ne: is­tok je po­stao ši­zma­tič­ki i od­met­nič­ki. I da­nas se ta­ko tre­ti­ra. A mi smo, za­pi­sao je Sv. Sa­va – iz­gra­di­li ku­ću na­sred tog vr­lo fre­kvent­nog pu­ta ko­ji spa­ja ili raz­dva­ja Is­tok i Za­pad. Pa smo po­ma­lo i Is­tok na Za­pa­du i Za­pad na Is­to­ku. Ni­ti jed­no, ni­ti dru­go. Ili i jed­no, i dru­go. A po­li­ti­ka ka­že da su to dvi­je sto­li­ce i sa­vje­tu­je (pri­mo­ra­va) oda­be­ri­te sa­mo jed­nu. A na­ša po­li­tič­ka re­al­nost ka­zu­je da ima­mo svo­ju sto­li­cu.
Na­kon vje­re – ozna­či­li smo na­ci­ju kao va­žan med­nik u isto­ri­ji na­ro­da. Isto­rij­ski gle­da­no, na­ci­o­nal­na svi­jest je mno­go mla­đa od pret­hod­nih ka­te­go­ri­ja. A po­sli­je nje se ja­vlja­ju na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve. Pro­bu­đe­na na­ci­o­nal­na svi­jest stva­ra dr­ža­vu da bi šti­ti­la na­ci­o­nal­ne in­te­re­se svo­ga na­ro­da. Kod nas u Cr­noj Go­ri de­sio se te­o­rij­ski pre­se­dan: Cr­na Go­ra se opre­di­je­li­la za obr­nu­ti red: dr­ža­va stva­ra na­ci­ju – ne zna se za­što, bla­go re­če­no. Pa ni ka­ko. Mo­žda i pri­si­lom.
Mi­je­ša­nje na­ve­de­nih poj­mo­va do­vo­di do pra­vog te­o­rij­skog, pa i prak­tič­nog ha­o­sa. Za­go­vor­ni­ci tog ha­o­sa do­bro zna­ju hro­no­lo­ški re­do­sled na­ve­de­nih ka­te­go­ri­ja, ali se pra­ve da to ne pri­mje­ću­ju. A ono što se ne vi­di to i ne po­sto­ji. Jed­no­stav­ni­je re­če­no, za­ne­ma­ru­je se hro­no­lo­ški re­do­sled: na­rod, vje­ra, na­ci­o­nal­na svi­jest i na­ci­o­nal­na dr­ža­va, da bi se, on­da, po­ja­sni­lo da je sve mo­gu­će pa i da je­dan na­rod pre­ko no­ći pro­mi­je­ni svoj na­ci­o­nal­ni i vjer­ski iden­ti­tet, upra­kos va­zda­še­njeg upo­zo­re­nja: vje­ra nas je odr­ža­la – njoj hva­la.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"