- Piše: Magda Peternek
„Blago tebi, ako ti je razum uvijek u srcu”, rekao je Šiler. Nisam baš naklonjena ovoj poruci, ne zato što sam nerazumna, naprotiv, vrlo dobro znam šta mi je činiti, ali još bolje znam da se srcem ne može pametovati. I ne može i ne treba. A i da može, ne treba.
Ubijeđena sam da je upravo potiskivanje emocija, njihovo svjesno gušenje, pravdano razumom, dovelo do mnogih lomova i negativnih pojava u društvu. Razum je neophodan u mnogo čemu, naravno, negdje je neizostavan, ali tamo gdje nas srce vodi, vrlo je spreman da postavi barikade. U takvim situacijama, bila sam i biću u prvim redovima spremna za njihovo rušenje.
Dakle, jasno je da ova dva pojma-razum i srce ne treba stavljati na istu vagu, jer jednostavno nemaju ni istu šifru, niti cijenu. Zanemarujući ovu činjenicu i baveći se materijalnim, a ne duhovnim, zaboravljena je suštinska i osnovna potreba svakog čovjeka, a to je ljubav. Upravo iz tog razloga, sistem vrijednosti nije više apsolutno diskutabilno pitanje. On je potpuno urušen, ili bolje reći okrenut naopačke do krajnje tačke. Materijalno je sinonim za moć, a duhovno je odavno prekrila noć. Ovaj pjesnik što ''čuči'' u meni, nažalost, sada rimuje neke mračne rime.
Vrijeme u kome živimo nije došlo samo. Doveli su ga oni kojima je novac, želja za materijalnim, opsesivna potreba za vlašću, potpuno zarobila i porobila ono što se tako teško stiče i čuva, a to je dostojanstvo duše. Opšta pomama za onim ,,sad ili nikad'', kao i za onim ,,sve ili ništa'', zamračila je i pomračila svijetle prostore duše i neće tako lako da ustukne. Instant misli, instant koraci, instant život. Opšta jurnjava, nestrpljivost i halapljiva grabež vođa je naše svijesti i duhovnih potreba. U sedlu su oni koji su u stanju da pregaze sve što je moral izgradio na svom putu upornosti, poštenja i svega vrijednog i ljudskog. Materijalizacija duše najveći je zločin ovog sumornog i surovog vremena koje su nam na umorna pleća natovarili skorojevići.
Biti ili ne biti, odavno nije pitanje ni za Šekspira ni za nas. Biti ili imati, pitanje je sad, nažalost. Dakle, danas je važno da čovjek ima, jer ako nema on i ne postoji. Golema i tužna istina koju nam serviraju, a ko drugi nego oni što su duhovno prazni.
U Tibetanskoj knjizi o životu učitelj Sogal Rimpoće predlaže: ''Uzmi novčić i zamisli da je to ono što želiš da imaš. Drži ga čvrsto stisnutog u šaci i ispruži ruku, dlanom okrenutim prema tlu. Ako olabaviš stisak, ono što želiš da zadržiš, izgubićeš. Zbog straha od gubitka ruka ti je u grču. Ali, postoji i druga mogućnost. Možeš opustiti stisak, a ipak zadržati novčić. Okreni dlan na drugu stranu, tako da bude okrenut prema nebu. Otvori šaku i vidjećeš da je novčić još uvijek u tvojoj ruci.''
Parabola o novčiću je parabola o svemu ''što je moje''. Gomilajući bogatstvo zaboravlja se živjeti. Misleći samo na materijalno zaboravlja se voljeti. Upravo je to ovo vrijeme koje živimo. Vrijeme kroz koje jurcamo da negdje stignemo, a zaboravljamo da uopšte i postojimo. Pitanje ,,ko sam'' zamijenili smo pitanjem-šta imam!? Zaslijepljeni posjedovanjem, zaboravili smo da živimo.
''Nije sreća para puna vreća, to znaju oni što je imaju'' stihovi su pjesme Dina Merlina. Vjerujem u njih, jer vjerujem da je sreća u nama, u našoj duhovnosti, u snazi i želji srca, u osmijehu koji poklanjamo, u zagrljaju kome se radujemo. Ništa materijalno ne može da zamijeni iskrenu ljubav koju samo duša zna da pruži. Baš ništa. Ja garantujem. I ja i moj bič, jer materijalizacija duše je kič.
(Autorka je pjesnikinja)