- Piše: Vladislav Dajković
Ostalo mi je još nekoliko sati do povratka kući. Računajući da mi od hotela do aerodroma treba oko dva (u najboljem slučaju!) sata vožnje, shvatam da je krajnje vrijeme da sjednem i napišem planirani tekst o utiscima koje sam, između izgužvanih košulja i farmerica, strpao u kofer. Pomisao da tekst, ipak, napišem u (vremenskom) komforu svog malog stana u Podgorici odmah odbacujem, uz opravdanje: neću biti ni približno inspirisan kao sada - dok sa dvadesetog sprata hotela gledam kako snijeg polako prekriva Smoljenskaju ulicu - jednu od ljepših u Moskvi.
Stoga, kako neko jednom reče: nemam vremena da pišem kratko, pa ću (vam) pisati opširno. Prije dvadesetak dana sam stigao u Moskvu da kao jedan od 180 predstavnika svih zemalja svijeta predstavljam Crnu Goru, te da na Crvenom trgu u čast otvaranja najvećeg festivala Mladih na svijetu, nosim našu zastavu. No, to nije povod ovog teksta. Povod je utisak o Rusiji. Da, običan, mali, skromni utisak, jednog još običnijeg mladića iz Crne Gore. Mjesecima, pa i godinama sam čitao o ruskom nedemokratskom ponašanju, prijetnjama oružjem, Putinu kao diktatoru, pijanim ruskim turistima koji dolaze u Crnu Goru, o skupoći i prljavosti Moskve, riječju: umalo sam potpao pod antirusku propagandu. Na kraju, odlučih se da provjerim je li zaista tako.
Prvi utisak stičem već na samom aerodromu Domodedovo... ‘’Čovječe, pa cijela Podgorica bi se mogla smjestiti u njemu!’’, razmišljam dok me panika hvata kako ću stići do grada. I zaista: ruski aeorodrom je slika i prilika cijele ruske teritorije – on je ogroman. Dok sam se vozio ka centru grada, ogromni blokovi zgrada (mješavina staljinističke i moderne arhitekture) nizali su se jedan za drugim. Pitao sam se odakle im toliko naroda da popune sve te ogromne građevine. Ulice, bulevari, metro, zgrade, institucije, parkovi, crkve – sve je, naprosto, preglomazno. Ili smo mi minijaturni. Najprije oboje, pomislih.
Već istog dana sam obišao sve one lokacije vrijedne obilaska. Moskovski univerzitet, Kremlj, Crveni trg, Duma, Hram Hristovog spasenja, muzeji – ličili su više na mjesta iz bajki negoli na građevinska zdanja. Ono što mi je posebno zapalo za oči jeste zvijezda petokraka koja je krasila gotovo svako ljepše i više zdanje. Uviđam na startu: u Rusiji je mnogo jači i prisutniji kult pobjede nad fašizmom nego bilo gdje drugo na svijetu. To se, vjerujem, temelji i na činjenici da bez Rusa, odnosno bez žrtve Crvene armije moderni svijet ne bi izgledao ni približno kao što izgleda danas. Dakle, dio ruske moći, dakako, pripisujem i njihovoj grandioznoj i pod konac sređenoj arhitekturi i saobraćajnoj infrastrukturi koja, bez dileme, ostavlja bez daha.
Sa proučavanja zgrada prelazim na proučavanja muzeja, a pogotovo onih koji se tiču Očeva ruske kulture i književnosti, poput stana u kom je živio jedan od (po mnogima) najboljih svjetskih pisaca svih vremena – F.M. Dostojevski. Neponovljiv je osjećaj bio ući u stan u kom je, vjerovatno, napisao „Zločin i kaznu’’ i time okrenuo svoj, ali i moj (kao čitaoca) život naglavačke. Baš negdje u hodnicima tog stana sam ukapirao drugu moć Rusije, onu duhovnu. Upravo ta moć je, siguran sam, zaustavila Napoleonove pohode, kasnije Hitlerove, a danas (na tih način) i moderne pohode nekih drugih. Dakle, nije sve u oružju – ima nešto i u (nesalomivom) duhu.
Nakon muzeja, kod lokalnog stanovništva (ne znaju za Montenegro, ali znaju za Ćernagoriju) raspitujem se i o stanju ekonomije. Kažu, nije sjajno (a gdje jeste!), ali je neuporedivo bolje nego devedesetih. Prosječna plata je 800 eura, nezaposlenost je na svega pet odsto, a bila bi još i manja kad bi odlučili da otkažu gostoprimstvo desetini miliona ljudi iz Azije koji su angažovani kao jeftina radna snaga, te umjesto njih zaposlili lokalno stanovništvo. Stambene zgrade se užurbano grade, fabrički dimnjaci se puše, bulevari dograđuju i sređuju, stari metro sistem zamjenjuje novim, a Moskva sve više raste. Zaključujem: uprkos sankcijama koje joj je Crna Gora uvela, Rusija je zaposlena, bogata (rudama), te samim tim i samodovoljna zemlja. Ipak, najjači utisak u ekonomskom kontekstu, mi je ostavila spoznaja da se u Rusiji Mek Donalds zapravo piše Mek Donalds. Ko razumije, shvatiće.
Kao državljanina članice NATO-a (ne na moju sreću), zanimalo me je i rusko naoružanje, odnosno da li je i njihova vojna moć potpala pod propagandu. Dok sam obilazio samo djelić ruske vojne mašinerije, uključujući najnovije raketne sisteme (poput S-400), shvatio sam da ove ‘’igračke’’ nisu simboli rata i razaranja već, paradoksalno, simboli mira. Uprošćeno: ko ih ima, on je miran. Ko ih nema – doživjeće svoju verziju 1999. I baš, nedugo zatim, dok sam šetao ulicama Sočija (na Crnom moru) prije nekoliko dana, iznad glave mi je proletjela čitava eskadrila ruske moći u obliku bombardera i zaparala nebo. Pomislio sam da su, poput goluba pismonoše, preletjeli Crno more, ne bi li poslali Erdoganu poruku: tu smo i danas – u vrijeme kada predstavnica vašeg NATO-a i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović sjedi sa našim predsjednikom - Putinom. O snazi i značaju KGB-a (danas FSB-a) ne treba trošiti riječi, sem istaći da su u SAD uticali na predsjedničke izbore, ali su na našu ponosnu mojkovačku tajnu službu slomili zube – smijem se sam sa sobom.
O rusko-crnogorskim odnosima kroz istoriju niko nije morao ništa da mi priča – našu zajedničku istoriju znao sam i sam. Znam i za našu zajedničku krv, zajednička stradanja, ali i da smo uvijek bili na istoj, pravoj strani istorije. Znam i da Rusi nisu nikad spaljivali naše manastire, niti 500-godišnjom okupacijom istrebljivali naše đedove, a obeščašćivali naše babe. Znam i da Rusi nisu, uz lekcije smrti, pisali ,,Krvave bajke’’ 40-ih godina minulog vijeka. Znam i da nisu oni 90-ih ubijali našu djecu, rušili naše mostove i fabrike, zbog tamo nekog Milovog druga Miloševića. Znam i da nas nisu oni uveli u svoj vojni savez bez referenduma. Znam... Ma znate već i vi.
Prijatelj Marko Milačić je nedavno rekao da se Crna Gora danas nalazi u saksiji, naizgled zaštićena, ali da joj tako otkinutoj (iz svog korijena, tradicije) brzo slijedi nestanak, odnosno totalno iskorjenjivanje. Drugi prijatelj Željko Ivanović će reći: ‘’Čudo su metafore’’. I jedan i drugi su, zaključujem, u pravu. Metafore jesu čudo, baš kao što je i Crna Gora – zemlja čuda.
Nakon odjavljivanja iz hotela, prijatelj iz Crne Gore, nastanjen u Moskvi, Vojin, preuzima obavezu da me sprovede do aerodroma, uz nezaobilazan ručak u njegovom domu. To me obradovalo jer, gdje god da odem van zemlje, po čudnoj navici se obradujem našim ljudima. Volim da ih čujem, da se razgovorimo, da naučim nešto novo. Nekako mi se čini da uvijek imaju bolju sliku o nama i o političkim dešavanjima u zemlji, nego mi sami. Da li je to zato što stvari posmatraju sa strane, pa samim tim imaju i (fudbalskim rječnikom) bolji pregled igre – ne bih znao. Na kraju druženja, po izlasku iz njihove tople kućne atmosfore, Vojinova mala ćerka (Ruskinja) mi poklanja suvenir na kom piše: „Iz Moskve s ljubavlju’’.
I zaista, tako je i bilo. Hladna Moskva i topla crnogorsko-ruska ljubav. Lijepo zvuči, pa makar i u tekstu. Vrijeme je da krenem kući!
Istorijski podsjetnik br. 1: U periodu između 1714. i 1908. godine, Rusija je uputila milione rubalja pomoći Crnoj Gori, dominantno za suzbijanje gladi koja se javljala u određenim vremenskim periodima, ali i za izgradnju modernih institucija (Senata, Gvardije i perjanika) Crne Gore. Takođe, Moskva među prvima priznaje crnogorsku nezavisnost 2006. godine.
Istorijski podsjetnik br. 2: Milova Crna Gora, u znak zahvalnosti za rusku pomoć kroz istoriju, 2014. godine uvodi ekonomske i političke sankcije Rusiji.