- Piše: Milutin Mićović
Slušam prijatelja s kojim često razgovaram, ponekad i na političke teme. Čudan je, jer mu ne znaš kad ozbiljno priča, kad se šali, kad svojim ironičnim zahvatima nešto podiže ili poništava, kad, istovremeno, i podiže i poništava. Dok priča, ne znaš mu da li svog sagovornika provjerava svojim stavovima, ili saopštava svoje misli i stavove, nezavisno od sagovornika. Po nacionalnom osjećanju uvjeren sam da je Srbin, ali isto tako sve srpske priče su mu tijesne, i kao da nanose neki mulj na njegovo razumijevanje čovjeka. Taman nešto poslije ponoći, uz toplu srpsku šljivu, slušam:
„Možda su i drugi destruktivni, ali Srbi često mogu da služe za primjer, pa čak i za ugled. Iskustvo i u destruktivnosti se stiče svakodnevnom upornošću. Posebno ako čovjek, ili narod, odluči da bude destruktivan na duge staze, tj. koliko se može. Jer, samo konstruktivnost, to jest, kreativna konstruktivnost ima neograničene resurse. A destruktivnost, i kad je donekle kreativna, iscrpljuje svoj resurs i napravi crne rupe u svojim nosiocima.
Postoji destruktivnost koja je spolja gledano konstruktivna, humana, čovjekoljubiva, i čak - narodoljubiva. Ta sakrivena destruktivnost trebalo bi da nas više zabrine od otvorene destruktivnosti, ali prije toga, treba je tačno detektovati. Jer destrukcija, koja je spolja gledano konstrukcija, nije baš podložna lakom razotkrivanju. Tim prije, što ta prividna konstruktivnost, humanost, čovjekoljublje i narodoljublje, u svom zamahu uspije da zgrabi dovoljno naivaca (pustosvata), a potom kolovođe dignu zastavu neke važne ideje, nekog važnog, skoro mesijanskog poduhvata.
Da se malo vratimo u realnost, i prisjetimo srpskih lidera devedesetih godina, devedesetih i dvijehiljaditih. A nema razlike između dvijehiljadite i dvije hiljade i sedamnaeste. Da ne idemo dalje od Crne Gore. Zašto bismo pričali i pisali o drugima kad imamo svoje pred očima? I drugi su naši, ali stvar je tome da nam i naši postaju tuđini. Jer lideri, ipak, imaju svoju računicu. I dobro koriste mogućnosti kreativne destrukcije. Naravno, to je neki viši oblik mimikrije, takozvano -sakrivanje u „dobroj ideji“, ili kako to narod kaže – oblačenje vukova, lisica i jazavaca u jagnjeće kože i golubije perje. Sakrivanje u dobroj ideji, možemo pratiti naveliko od novovjekovnih revolucija. Pa šta je bio nesretni komunizam, nego sakrivanje monstruma u dobroj ideji. Sakrivanje u dobroj ideju bio je i njemački nacionalsocijalizam, koji je kulminirao u fašizmu. Sakupilo se ogromno iskusto sakrivanja u dobroj ideji, vidiš li ti to? Vidiš, ako ti oči nijesu ispale od gledanja svega ovoga. Vidiš da se đavoli žene u srpskim kućama i nerotkinje preuzimaju vlast.
Pogledaj ovaj detalj: nekad su srpski poslanici na problemu Kosova, srpskog jezika, dobijali mandate u skupštini, umovali o jeziku i narodu, Bogu i srpskim svecima, dičili se ordenjem narodnih prvaka, izgovarali krupne riječi, u naletu i nadahnuću „izlazili pred Miloša“ po nekoliko puta na dan, riječju, vodili „kosovski boj’’ otkad svane dokle u jad mrkne. Njihovo požrtvovanje, prost narod nije mogao i nije smio da vidi. No, ne zabrinjavaju me ti lideri koji sve znaju, i sve mogu, nego narodna naiva, kojima takav lider može biti bog otac, kukala nam majka.
Neko mi reče da Srbi u Crnoj Gori, poslije svih „uspješnih“ iskustava, osnivaju akademiju nauka. Da, u srpskom političkom prostoru ne može više da se otvori nijedan resurs (velike) „srpske priče“ jer je svaka grdno završila, a iza nje ostalo grdno jalovište. Pa zašto se sad ne bi potegla ova „velika priča“, u kojoj će novi život dobiti i one izgubljene, osramoćene i pomrle priče, i pomrli ljudi? Čudi me od obezglavljenih crnogorskih Srba, kako i prije nijesu otkrili taj veliki duhovni resurs. Ali, nije se moglo to čudo dogoditi, kaže stara istina, dok se dobro ne postrada, dok sve ne propadne. Tada, i samo tada se otkriva prijeki put u besmrtnost. Za besmrtnošću žude svi: i izgubljeni, i propali, i ateisti, i komunisti, i učeni i nedoučeni, i nepismeni, i megalomani, i niko, i ne znam ko. Akademija nauka je rješenje za sve neuspjehe, i za sve narodne muke. Tako piše u osnivačkom proglasu : „Narod, ili narodić, ili pleme, kad ima svoju akademiju nauka, ima svoje besmrtnike koji će svoj narod izvući iz svih bijeda, propasti, pa i - pakla“.
(Autor je književnik)