Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Arapi se vraćaju na Kraljičinu plažu, Milo garantovao usvajanje ugovora * Simović najavio raskid koalicije i skore izbore * Izbili mu oko i oteli 9.000 eura * Otkazi za četiri direktora zbog dopisa „Danu” * Budućnosti nema bez ćirilice * Ulovio tunu tešku 133 kilograma * Arapi se vraćaju na Kraljičinu plažu, Milo garantovao usvajanje ugovora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-08-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Hodaju Mujo i Haso ulicom. Priđe im pljačkaš i zatraži sav novac koji imaju. Obojica brzo izvade novčanike i počnu vaditi lovu. Na to se Mujo okrene prema Hasu i pruži mu novčanicu:
- Bolan Haso, evo ti onih 100 eura koje ti dugujem.

Zainteresuje se Crnogorac za zgodnu djevojku i pozove je na sudar u parku. Nađu se oni u parku, sjednu na klupu, pa će Crnogorac:
- Mala, vidiš li ono cvijeće tamo?
Djevojka klimne, a on nastavi:
- Uberi ga, za tebe je!

Kad su u cetinjskoj fabrici bijele tehnike „Obod” počele da se proizvode veš mašine, bile su jako bučne i šetale su kupatilom. Posle iscrpnih istraživanja Crnogorci su našli rješenje. Skratili su kabl za struju, ako mašina pođe - odmah će se ugasiti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2015-08-01 PROMOVISANA KNJIGA ŽELJKA ČUROVIĆA LISANSKOG
Detalj sa promocije knjige „Gusle” Gusle su svjedok svijetle istorije
Dan - novi portal
Knjiga „Gusle” autora Željka Čurovića Lisanskog, poznatog narodnog guslara, sakupljača i rizničara epskih vrijednosti i epa promovisana je nedavno na Murini. U programu su učestvovali i o knjizi govoroli mr Sanja Jončić, profesor violončela, istoričar Goran Kiković, publicista Branislav Otašević, novinar Novak Vujačić i guslar Milun Tomović. Voditelj programa bio je profesor Zoran Jokić.
Kako je istakao Jokić knjiga „Gusle“ je kapitalan poduhvat stvaraoca, poštovaoca tradicije i sopstvenih korijena, pregaoca koji je uspio da u knjizi sabere sve vrijednosti gusala i onoga šta je ko kazao o tom drevnom instrumentu.
Sanja Jončić, priznala je, da, kao violončelista i neko ko je odrastao u porodici gdje se uglavnom slušala klasična muzika, o guslama nije ništa znala. Upoznajući gusle primijetila je da one liče violončelu.
- O tom našem narodnom instrumentu, kako rekoh, ništa nijesam znala, a moj prvi susret sa guslama desio se upravo zahvaljujući Željku Čuroviću, što je za mene u početku bilo odlazak u neka minula vremena. Ono što sam osjetila kad sam čula gusle jeste da se nešto veoma važno priča kroz njihov zvuk, ali da tog zvuka nije, ta priča ne bi bila tako duboka a ni toliko prožimala slušaoca. Tako sam primijetila i sličnost ova dva instrumenta, jer njihovi zvuci najsličniji su boji ljudskog glasa. Mogu da kažem da su gusle bile preteča violončela, pa onda i ovih drugih gudačkih instrumentima. One i svjedoče da smo mi jedan drevni narod, a da nijesmo ni svjesni koliko smo zapravo stari i šta sve u sebi, zahvaljujući njima, nosimo. Možda bez violon čela i preživimo, ali bez gusala teže. Zato, ova knjiga samim tim jedna je velika vrijednost koja treba da bude zavjet srpskom rodu u borbi za njegov opstanak – poručila je mr Jončić.
Vujačić je u svom obraćanju, ukazao na značaj Čurovićevog pitanja u knjizi - ko smo i šta smo, otkud dolazimo i kuda idemo, što je vječno pitanje postavljeno pred Srbima, na koje još nema odgovora, a što je primjereno trenutku u kojem se nalazimo mi u Crnoj Gori.
- Kroz šestovjekovno vrijeme mraka, usmenim predanjem, uz zvuke gusala, pravili smo narodni ep i u njemu nalazili spas. Kad smo se listom zbježali u pjesmu, u njoj se skrasili, ispred sebe držeći gusle kao poslednji bedem odbrane, i u pjesmi, moleći Boga da nas ne dodirne, spašavali se da opstanemo, ne bi li se prepoznali kao narod. Dok god se čuje pjesma i zvuk gusala, postoji nada da će nam svanuti, da ćemo izaći iz tmuša pakla u koji smo utonuli davno –istakao je Vujačić.
Istoričar Kiković istakao je značaj postajanja gusala i njihovog poja kroz vremena, ali i konstatovao da se nažalost sve manje gusle čuju u Crnoj Gori, upravo tu gdje su one ponikle i gdje su se čule najduže i najjače.
- Upravo Čurovića knjiga „Gusle“ zbori o veličini i vrijednosti gusala, o tome šta su gusle pričale kroz vremena, kako su čuvale i sačuvale našu istoriju i naš rod srpski i kako su one najjače sredstvo u borbi Srbinovoj za goli opstanak, protiv koga se najteže i boriti. Zbog toga se i pokušava u kolijevci gusala i srpstva, da se one ućutkaju kako bi se lakše izbrisala naša sjajna prošlost -kazao je Kiković.
Branislav Otašević da je Čurović napravio izuzetno vrijednu knjigu, koristeći iscrpnu građu o ovom drevnom instrumentu.
- Čurović je vještim načinom pisanja, izvornim srpskim jezikom, zaljubljen u prostore gdje je rođen i u prostore gdje danas živi i stvara, na najbolji mogući način ocijenio vrijednost epske poezije i zvuk struna gusala –kazao je Otašević.
Na kraju prisutnima se obratio i autorN.V.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"