- Piše: Budo Simonović
Kako je moj stric Gajo za 17 godina boravka u Americi – veli dalje Dragiša Mićunović – po svoj prilici, bio stekao američko državljanstvo, kao američkom državljaninu te 1924, godine kad je naumio da se vrati, bio je dopušten samo šestomjesečni boravak u otadžbini i to je jasno upisano u pasošu koji je tada dobio u konzulatu tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u Njujorku.
Ostaće zasigurno velika tajna zašto se on tada vratio iz Amerike, a posebno zašto se po isteku tog šestomjesečnog roka, niti ikada kasnije, nije ponovo vratio u Ameriku, u kojoj mu je, sasvim je sigurno, ostala porodica, žena i troje djece. To, uz njegovo kazivanje, nepobitno potvrđuju i fotografije koje je donio iz Amerike i koje su evo do danas pretrajale i čuvam ih kao dragocjene uspomene, zajedno sa to malo drugih njegovih dokumenata i stvari na osnovu kojih se može sa dosta sigurnosti i vjerovatnoće zaključiti, kud se kretao, dokle je stizao i šta je radio u Americi.
U stričevoj zaostavštini, koja se čuva u mojoj kući, najrječitija je svakako njegova originalna diploma koju je takođe donio iz Amerike 1924. godine. Na osnovu nje se da nesumnjivo zaključiti da je on u Argentini ostao kratko, možda dvije ili najviše tri godine, jer diploma kazuje da je on 1911. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, u Pensilvaniji, stekao kvalifikaciju stručnog minera.
Moj stric je, na osnovu svega onoga što sam o njemu čuo i dosad doznao, bio veoma bistar i pronicljiv čovjek i on je, po svemu sudeći, brzo zaključio da se u Južnoj Americi ne može lako i brzo zaraditi i da nema ništa od priča o tamošnjem blagu i blagostanju, pa je ugrabio prvu priliku i iz Južne prebacio se u Sjevernu Ameriku. Tu se, kao što se vidi, opredijelio za opasan i rizičan, ali veoma unosan posao, koji je i tada i uvijek bio veoma dobro plaćen.
Taj posao mu je svakako omogućio i da dobro zaradi, ali i da proputuje Amerikom, jer nije bilo mnogo onih koji su imali kvalifikaciju stručnog minera, pa je tako on, po potrebi, krstario od gradilišta do gradilišta širom te velike zemlje.
Na tim putovanjima je negdje sreo i svoju suprugu – ne znamo, nažalost, kako joj je tačno bilo ime ni odakle je bila – oženio se, najvjerovatnije 1912. ili 1913. godine i zasnovao lijepu porodicu – za četiri ili pet godina je dobio kćerku i dva sina.
Od fotografija koje je donio iz Amerike i koje su do danas sačuvane, na jednoj je on, najvjerovatnije odmah po prelasku iz Argentine u Sjevernu Ameriku. Na drugoj je njegova očigledno veoma mlada supruga i kćerka, koja je izgleda bila najstarija od djece, rođena po prilici 1914. godine, a na trećoj su dva njegova maloljetna sina. Na poleđini te fotografije su rukom upisana njihova imena „Tomas i Džon”, odnosno Tomo i Jovan – što znači da je Gajo za spomen ponovio imena svoje braće tragično stradale u Prvom svjetskom ratu, a tu je i naziv studija i mjesta u kojem je fotografija snimljena. Radi se, koliko smo do sada mogli da utvrdimo, o nekom mjestu u Sjevernoj Karolini...
Sjutra:
NIKAD SE NIJE VRATIO
U AMERIKU
Prsten
U našoj kući se kao amajlija čuva i zlatni prsten moga strica Gaja sa njegovim inicijalima, koji bih ja sjutra sa velikom radošću poklonio nekome od njegovih potomaka da imaju uspomenu od svoga djeda, jer ja bih, naprimjer, kao dragu uspomenu čuvao i kakav krivi štap moga djeda a kamoli prsten sa njegovim imenom. Tu ima i još nekih drugih uspomenica koje bih im poklonio i kako sam stariji ta želja me sve više zaokuplja i pritiska.