Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Penzije za Filipa i Mila neustavne * Ugovor prekršili prije nego što su ga usvojili * U stečaj otišlo 660 preduzeća * Za rekordan minus nagrađen poslom u ministarstvu * Penzije za Filipa i Mila neustavne * Viva Voks u Podgorici, Lea Dobričić u Nikšiću * Vukota Kažić državni prvak
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mitropolit crnogorsko -primorski Amfilohije:
- Ja odgovaram Svetom Petru, a Milo NATO paktu.

Vic Dana :)

Dogovorile se životinjice da naprave malu žuraju i pozvale u goste i stonogu. Počela žurka ali stonoge nema. Prođoše 2-3 sata a stonoge nigdje. Svi se zabrinu što nema stonoge jer je žurka pri kraju. Tek u šest ujutru, zeko izlazi i vidi stonogu na vratima pa je pita:
- Pa dobro stonoga, šta bi sa tobom? Gdje si bre, do sada?
- A gdje je ovaj što je napisao na ulazu „Briši noge?”

Kako se zove sin od Čaka Norisa?
- DjeČak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-04-25 DR ANA STOLIĆ: KRALJICA DRAGA OBRENOVIĆ
Princeza Ksenija Petrović Spremana prosidba princeze Ksenije Feljton smo uradili po knjizi dr Ane Stolić „Kraljica Draga Obrenović”, koju je izdao Zavod za udžbenike iz Beograda, 2009. godine
Dan - novi portal
Od­la­skom kra­lja Mi­la­na i kra­lji­ce Na­ta­li­je iz Sr­bi­je mla­di vla­dar je ostao sam u Dvo­ru. Iz vla­da­lač­kog do­ma nje­go­vi ro­di­te­lji po­ni­je­li su sa so­bom i sve vred­ni­je stva­ri. Kralj Alek­san­dar bio je okru­žen sa­mo oni­ma ko­ji su mu, pre­ma mi­šlje­nju nje­go­vog oca, mo­gli bi­ti od po­mo­ći i nad­zi­ra­ti ga u obra­zo­va­nju i vas­pi­ta­nju. Ka­sni­ja pri­tvor­nost, ko­ja je is­ti­ca­na kao naj­i­zra­zi­ti­ja oso­bi­na kra­lja Alek­san­dra, na­sta­la je u vri­je­me od­ra­sta­nja, u at­mos­fe­ri stal­ne bor­be ro­di­te­lja oko uti­ca­ja nad si­nom. Kra­lji­ca Na­ta­li­ja je opi­su­ju­ći u „Uspo­me­na­ma” po­vra­tak sa Jal­te u Be­o­grad 1887. go­di­ne do­bro za­pa­zi­la u ka­kvom se pro­cje­pu na­la­zio njen je­di­nac: „Do­vo­de mi za­tvo­re­na ko­la, ma­da sam ja tra­ži­la otvo­re­na, a ka­ko to Mi­lan ni­je pred­vi­dio, vi­djeh ka­ko nam pri­la­zi dvo­sjed, u ko­ji se ne­ka­ko smje­sti­smo svi tro­je. Po­što ni­jed­no od nas ni­je mr­ša­vo, jad­nom Sa­ši ni­je bi­lo udob­no iz­me­đu nas dvo­je. Sko­ro da je to bi­la ale­go­ri­ja ono­ga što će usli­je­di­ti u nje­go­vom ži­vo­tu”. U li­te­ra­tu­ri je za­bi­lje­že­no mno­go pri­mje­ra Alek­san­dro­ve, za nje­go­ve dje­čač­ke go­di­ne go­to­vo ne­vje­ro­vat­ne, rav­no­du­šno­sti i hlad­no­će. Mno­gi ne­sta­šlu­ci ka­sni­je su tu­ma­če­ni kao znak iz­vi­to­pe­re­no­sti nje­go­vog ka­rak­te­ra. Kralj Alek­san­dar je tvr­dio da su se otac i maj­ka bo­ri­li za nje­go­vu na­klo­nost vi­še zbog učvr­šći­va­nja svog po­lo­ža­ja, ne­go iz ro­di­telj­ske lju­ba­vi.
Ro­di­te­lji i pri­je zva­nič­nog raz­vo­da bra­ka ni­je­su bi­li sa­gla­sni u mno­gim pi­ta­nji­ma ko­ja su se ti­ca­la bu­duć­no­sti nji­ho­vog si­na. Oko vas­pi­ta­nja su se ne­pre­sta­no sva­đa­li. Po­sto­ja­lo je uvje­re­nje da je kralj Mi­lan, kao pr­vi uči­telj, svom si­nu ulio do­zu po­li­tič­kog pe­si­mi­zma, ko­ji je raz­bio sve ilu­zi­je o raz­lo­zi­ma za po­vje­re­nje, vjer­nost oko­li­ne pre­ma vla­da­ru, a po­ten­ci­rao sum­nju u is­kre­ne mo­ti­ve vla­dar­skog okru­že­nja.
Na­čin vas­pi­ta­nja i obra­zo­va­nja ni­je bio je­di­ni raz­log za da­lje su­ko­be kra­lje­vih ro­di­te­lja. Si­no­vlje­va že­nid­ba ta­ko­đe je bi­la pred­met spo­re­nja i nad­mu­dri­va­nja iz­me­đu kra­lja Mi­la­na i kra­lji­ce Na­ta­li­je. Že­nid­ba vla­da­ra bi­la je po­li­tič­ki čin, a po­ve­zi­va­nje sa ne­kim od stra­nih dvo­ro­va ima­lo je zna­ča­ja i za cje­lo­kup­nu spolj­no­po­li­tič­ku ori­jen­ta­ci­ju ze­mlje. U Sr­bi­ji je po­sto­ja­lo uvje­re­nje da je pra­vi tre­nu­tak da se is­pra­vi gre­ška, ko­ja je po­či­nje­na že­nid­bom kne­za Mi­la­na sa Na­ta­li­jom Ke­ško. Ta­da je pro­pu­šte­na pri­li­ka za po­ve­zi­va­nje srp­skog dvo­ra sa ne­kom zna­čaj­ni­jom evrop­skom vla­da­lač­kom ku­ćom. Osim to­ga, kra­lji­ca Na­ta­li­ja i kralj Mi­lan, ni­su ro­đe­ni na pre­sto­lu i od­nje­go­va­ni u du­hu is­prav­nog shva­ta­nja vla­dar­skih du­žno­sti. Vje­ro­va­lo se da bi kralj Alek­san­dar že­nid­bom sa prin­ce­zom ko­ja bi bi­la sprem­na da „sva­ki co­up de ca­nif dans le con­trat de ma­ri­a­ge ne vje­ša na ve­li­ka zvo­na”, iz­bje­gao ne­spo­ra­zu­me te vr­ste.
Na­mje­ra kra­lja Mi­la­na da si­na ože­ni nje­mač­kom prin­ce­zom i Na­ta­li­ji­na po­tra­ga za Ru­ski­njom, bi­la je u osno­vi po­ku­šaj da se na stra­nom dvo­ru na­đe po­dr­ška u me­đu­sob­noj bor­bi i is­ko­ri­sti za sop­stve­ne po­li­tič­ke kom­bi­na­ci­je. Ve­zi­va­nje za Austro­u­gar­sku po­sli­je 1878. go­di­ne bi­lo je jed­nim di­je­lom iz­nu­đe­no zbog po­li­ti­ke Ru­si­je na Bal­ka­nu, ali je pred­sta­vlja­lo i re­zul­tat kra­lje­ve na­klo­no­sti. On je mo­rao da bi­ra iz­me­đu za­šti­te sje­ver­nog su­sje­da, odr­ža­nja lič­nog re­ži­ma, bi­ro­krat­ske upra­ve i sta­ja­će voj­ske ili ra­di­kal­ske pre­vla­sti, ko­ja je zna­či­la ne­ka­kvu ne­iz­vje­snu srp­sku va­ri­jan­tu par­la­men­tar­nog ži­vo­ta, lo­kal­nu sa­mo­u­pra­vu i na­rod­nu voj­sku, uz pre­vlast ru­skog uti­ca­ja. Kra­lji­ca Na­ta­li­ja je vr­lo ra­no po­ka­za­la in­te­re­so­va­nje da se srp­ski dvor oro­di sa ru­skim, že­nid­bom kra­lja Alek­san­dra sa ne­kom od ru­skih prin­ce­za. Is­pi­ti­va­nje te­re­na za­po­če­lo je još 1887. go­di­ne ka­da je Alek­san­dar imao je­da­na­est go­di­na. Ru­ski car je dis­kret­no upu­tio na grč­ke i cr­no­gor­ske prin­ce­ze. Ova­kav stav bio je sa­mo iz­go­vor ko­jim je pri­kri­ve­na ne­za­in­te­re­so­va­nost ru­skog dvo­ra za pred­log kra­lji­ce Na­ta­li­je.
Kra­lje­va ne­za­in­te­re­so­va­nost za že­nid­bu išla je u pri­log pla­no­vi­ma kra­lji­ce Na­ta­li­je. Ona je to­kom 1895. go­di­ne, za­jed­no sa ar­hi­man­dri­tom Ni­ći­fo­rom Du­či­ćem i Val­ta­za­rom Bo­gi­ši­ćem, ta­da­šnjim mi­ni­strom prav­de u cr­no­gor­skoj vla­di, pre­da­no ra­di­la da se kralj Alek­san­dar ože­ni kne­gi­njom Kse­ni­jom. U plan je upu­ti­la, u po­čet­ku, je­di­no još kra­lja Alek­san­dra. Pre­ma Sto­ja­nu No­va­ko­vi­ću bi­la je kraj­nje uz­dr­ža­na, ne sa­op­štiv­ši mu svo­je na­mje­re sve do av­gu­sta 1896. go­di­ne. Ali je za­to pri­ja­te­lji­ma, ra­di­ka­li­ma Sa­vi Gru­ji­ću, Mi­ha­i­lu Vu­ji­ću i Đor­đu Si­mi­ću, u ja­nu­a­ru 1896. go­di­ne ka­za­la da bi sva­ka dru­ga dje­voj­ka, osim cr­no­gor­ske kne­gi­nje, sma­tra­la da gu­bi do­la­skom u Be­o­grad. Na­ta­li­ja je u ma­ju 1896. go­di­ne do­šla u Be­o­grad da bi pri­su­stvo­va­la po­sje­ti kne­za Ni­ko­le.
Oto­plja­va­nje od­no­sa iz­me­đu Be­o­gra­da i Ce­ti­nja za­po­če­to je 1896. go­di­ne. Na Ce­ti­nju se sma­tra­lo da je mi­si­ja ge­ne­ra­la Mi­lo­va­na Pa­vlo­vi­ća, u ja­nu­a­ru iste go­di­ne, ima­la za cilj pro­sid­bu kne­gi­nje Kse­ni­je. Knez Ni­ko­la je bio upo­znat sa dje­la­njem kra­lji­ce Na­ta­li­je, Du­či­ća i Bo­gi­ši­ća. Od­mah po od­la­sku ge­ne­ra­la Pa­vlo­vi­ća sa Ce­ti­nja, vi­jest o vje­rid­bi je sa cr­no­gor­ske stra­ne de­man­to­va­na. Knez Ni­ko­la je sma­trao da bi ga po­ve­zi­va­nje sa Obre­no­vi­ći­ma do­ve­lo u ne­mo­guć po­lo­žaj pre­ma Ka­ra­đor­đe­vi­ći­ma. Pro­tiv uda­je kće­ri za srp­skog kralj bi­la je i kne­gi­nja Mi­le­na.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"