Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovom kumu šest miliona državne pomoći * Ne potpisujemo sporazum prije Radojkine ostavke * Novac uzeo da podmiti vještake, a ne Katnića * Prodavali i opasnu opremu za bebe * Milovom kumu šest miliona državne pomoći * Oteo avion da bi predao pismo bivšoj ženi * „Božji prorok” u američkom Kongresu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-03-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vuk Maraš, direktor Monitoring programa MANS-a:
I 2012. godine projekat „Hiljadu plus stanova” pokrenut je uoči parlamentarnih izbora, a veliki broj siromašnih građana ostao je bez neriješenog stambenog pitanja nakon što su prethodno morali da glasaju za DPS.

Vic Dana :)

Čovjek gleda svjetsko prvenstvo u fudbalu. Dolazi dijete i kaže:
- Tata, tata, mamu su zgazila kola!
Čovjek ne pomjera pogled s televizora i kaže:
- Počni ti da plačeš, sad ću ja da dođem.

Prije mnogo godina, jedan mladić je pitao djevojku da se uda za njega.
Rekla je NE!
Tako je on dugo živio srećno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-03-28 VOJISLAV BUDO GLEDIĆ: SVESTRANI MIHAILO PETROVIĆ ALAS (11)
Talentovani pisac i muzičar Feljton o Mihailu Petroviću Alasu uradili smo po Gledićevoj knjizi „Knjiga o Alasu”, koju su izdali „Štampar Makarije” iz Beograda i „Oktoih” iz Podgorice
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Pe­tro­vi­ćev iz­ra­zi­ti knji­žev­ni ta­le­nat se ogle­da ne sa­mo u ve­li­kom bro­ju pi­sa­nih sa­sta­va, naj­ve­ćim di­je­lom na­uč­nog i struč­nog ka­rak­te­ra, već i u nje­go­vim su­ge­stiv­nim i li­te­rar­no ob­li­ko­va­nim pu­to­pi­si­ma, re­por­ta­ža­ma, ese­ji­ma i dru­gim na­pi­si­ma. Ako se na­ve­de po­da­tak da je, re­ci­mo, sa­mo kao struč­njak i na­uč­nik ob­ja­vio 257 ra­do­va, on­da se mo­že za­klju­či­ti o ka­kvom se obim­nom po­slu tu ra­di. Isti­na, kod ovog stva­ra­o­ca je te­ško na­pra­vi­ti stro­ži­ju i ja­sni­ju raz­li­ku iz­me­đu na­uč­nih i struč­nih ra­do­va, ali su svi oni ve­o­ma sklad­no i ele­gant­no na­pi­sa­ni sa iz­ra­zi­tim smi­slom za pi­sme­no, ja­sno i pre­ci­zno, ali i li­te­rar­no ob­li­ko­va­nje i iz­ra­ža­va­nje. Tre­ba na­po­me­nu­ti da se Pe­tro­vić od mla­dić­kih go­di­na in­ten­ziv­no i ne­pre­kid­no in­te­re­so­vao za li­je­pu knji­žev­nost, još iz gim­na­zij­skih da­na (pod­sje­ća­mo da je ta­da gim­na­zi­ja po­či­nja­la na­kon če­tvo­ro­go­di­šnjeg osnov­no­škol­skog obra­zo­va­nja), u vri­je­me ka­da je ve­o­ma stra­sno či­tao mno­ga dje­la na­mi­je­nje­na omla­di­ni, osta­ju­ći joj vjer­ni po­klo­nik do kra­ja ži­vo­ta. Po­red kla­si­ka svjet­ske knji­žev­no­sti uvr­šet­nih u okvir oba­ve­zne škol­ske lek­ti­re, u nje­go­vim ru­ka­ma su če­sto bi­le knji­ge za­bav­nog i avan­tu­ri­stič­kog ka­rak­te­ra, što je kod mla­dog Pe­tro­vi­ća pod­sti­ca­lo ma­štu i že­lju da se i on sa­mo­stal­no pri­hva­ti ne­kog ve­li­kog po­du­hva­ta.
U bi­bli­o­te­ci Po­uč­nik, Srp­ske knji­žev­ne za­dru­ge 1940. go­di­ne, iz­la­zi Pe­tro­vi­će­va knji­ga Ro­man je­gu­lje, ko­ja je ima­la 187 štam­pa­nih stra­na, a či­ji pr­vo­bit­ni na­slov je bio Isto­ri­ja je­gu­lje. Tom knji­gom se, za­pra­vo, za­o­kru­žu­je nje­gov ci­klus od pet dje­la, ko­ja su na­sta­la to­kom nje­go­vih pu­to­va­nja po ši­ro­kim oke­a­ni­ma, po­seb­no kao re­zul­tat pret­hod­nih na­uč­nih is­pi­ti­va­nja na­sta­lih na tim pu­to­va­nji­ma. U na­ve­de­nim knji­ga­ma se naj­pot­pu­ni­je iz­no­se sva Pe­tro­vi­će­va is­ku­stva i za­pa­ža­nja, ko­ja je on vi­dio i do­ži­vio kao član ugled­nih na­uč­nih eks­pe­di­ci­ja. Iako je ov­dje ri­ječ pri­je sve­ga o po­uč­noj i po­pu­lar­noj li­te­ra­tu­ri, na­mi­je­nje­noj mla­đoj po­pu­la­ci­ji i lju­di­ma za­in­te­re­so­va­ni­ma za po­mor­stvo i ro­bo­lov, on pom­no i zna­lač­ki iz­no­si niz ve­o­ma zna­čaj­nih i li­te­rar­no uob­li­če­nih po­jed­no­sti ko­je za­slu­žu­ju na­slov: Ro­man o je­gu­lji. Da ka­že­mo sa­mo da je ri­ječ o je­gu­lji, ri­bi ko­ja se, ina­če, ja­vlja u pre­ko 500 po­seb­nih vr­sta. Tre­ba na­po­me­nu­ti da su to ri­be ko­je ima­ju vit­ko i iz­du­že­no ti­je­lo, obič­no bez kr­lju­šti. Je­gu­lje, ina­če, ži­ve u svim mo­ri­ma, ali ih ima i u slat­ko­vod­nim vo­da­ma, a ži­ve kao gra­blji­vi­ce, dok im se du­ži­na kre­će od 10 cen­ti­me­ta­ra do tri i po me­tra. Za­ni­mlji­vo je na­po­me­nu­ti da upra­vo te slat­ko­vod­ne je­gu­lje ima­ju dvi­je po­seb­ne fa­ze u svom raz­vo­ju: naj­pri­je, do zre­lo­sti, ži­ve u slat­kim vo­da­ma, a za­tim se vra­ća­ju u mo­re gdje se mri­je­ste Nji­ho­vo mje­sto za mri­je­šće­nje se na­la­zi u sje­ver­nom di­je­lu Atlant­skog oke­a­na, bli­zu ame­rič­ke oba­le; nji­ho­ve lar­ve se po­tom raz­vi­ja­ju i pre­no­se Golf­skom stru­jom do evop­ske oba­le gdje do­bi­ja­ju no­vi ob­lik. Po­sli­je to­ga na­pu­šta­ju oke­an­sku vo­du i od­la­ze u slat­ko­vod­ne sli­vo­ve, da bi tu na­sta­vi­le svo­je sa­zri­je­va­nje i ži­vot.
Pe­tro­vi­ćev Ro­man je­gu­lje pred­sta­vlja iz­van­red­no zre­lo i uspje­šno li­te­rar­no i po­pu­lar­no dje­lo. Ni­je ri­ječ sa­mo o po­seb­nom pri­stu­pu i raz­ma­tra­nju ži­vot­nog pu­ta jed­ne od naj­čud­no­va­ti­jih vo­de­nih ži­vo­ti­nja, već i o na­sto­ja­nju da se osvi­je­tle ne­ke vje­kov­ne taj­ne, ko­je su ne­pre­kid­no in­te­re­so­va­le bi­o­lo­ge i ri­bo­lov­ce. Pi­sac tu da­je izan­red­no pro­nic­ljiv i sve­o­bu­hva­tan pri­kaz je­gu­lje, pri če­mu iz­no­si ve­li­ki broj sop­stve­nih za­pa­ža­nja, op­ser­va­ci­ja i za­klju­ča­ka.
Mi­ha­i­lo Pe­tro­vić je bio ta­ko­đe i ve­o­ma ta­len­to­va­ni mu­zi­čar. U ra­noj mla­do­sti je za­vo­lio vi­o­li­nu i na­u­čio da svi­ra taj li­je­pi i ga­nu­tlji­vi mu­zič­ki in­stru­ment. Ka­sni­je se ni­je odva­jao od tog in­stru­men­ta i, slič­no zna­me­ni­tom Al­ber­tu Ajn­štaj­nu, uvi­jek ga uzi­mao u ru­ke i svi­rao ne­ke sa­mo nje­mu svoj­stve­ne me­lo­di­je. Mu­zi­ka je, ta­ko, po­sta­la i traj­no osta­la sa­stav­ni dio nje­go­vog ži­vo­ta i mno­gi lju­di, ali i pri­ja­te­lji, su ga go­to­vo vi­še po­zna­va­li kao vr­snog vi­o­li­ni­sta, ne­go kao zna­me­ni­tog ma­te­ma­ti­ča­ra. S dru­ge stra­ne, naj­ši­ra jav­nost ga je po­zna­va­la kao pa­si­o­ni­ra­nog ri­bo­lov­ca – ala­sa, ta­ko da je Mi­ka bio omi­lje­na lič­nost sta­rog Be­o­gra­da. Ka­da bi se za­mo­rio od rje­ša­va­nja te­ških ma­te­ma­tič­kih pro­ble­ma, Mi­ka bi pri­hva­tao vi­o­li­nu i svi­rao li­je­pe i to­ple na­rod­ne me­lo­di­je. Nje­go­va mu­zi­ka je, za­pra­vo, pred­sta­vlja­la nje­go­va­nje i une­ko­li­ko mo­di­fi­ko­va­nje mno­go­broj­nih sta­rih iz­vor­nih na­rod­nih pje­sa­ma i me­lo­di­ja ko­je su bi­le go­to­vo za­bo­ra­vlje­ne. Ve­li­ki broj nje­go­vog iz­u­zet­no bo­ga­tog i ra­zno­vr­snog re­per­to­a­ra, su bi­le ma­lo po­zna­te na­rod­ne me­lo­di­je ko­je je ovaj ve­li­kan čuo i za­pam­tio, a po­tom i in­ter­pre­ti­rao.
O to­me ka­ko je Mi­ka za­vo­lio mu­zi­ku, ka­ko je po­čeo njo­me da se ba­vi, ka­ko je, naj­zad, osno­vao i svoj sop­stve­ni or­ke­star na­zvan Suz, de­talj­no go­vo­ri nje­gov pri­ja­telj i stal­ni član tog or­ke­stra Je­len­ko Mi­haj­lo­vić (1869–1956), ko­ji je po stru­ci bio se­i­zmo­log, ali je du­go oba­vljao du­žnost pro­fe­so­ra i rek­to­ra Vi­še pe­da­go­ške ško­le u Be­o­gra­du. Bio je ta­ko­đe i di­rek­tor Se­i­zmo­lo­škog za­vo­da Sr­bi­je. Mi­ha­i­lo­vić pri­pa­da naj­u­žem kru­gu du­go­go­di­šnjih dru­go­va i pri­ja­te­lja Mi­ha­i­la Pe­tro­vi­ća, pa je do­bro po­zna­vao nje­go­ve ži­vot­ne pri­li­ke i na­vi­ke. Od­mah po­sli­je Dru­gog svjet­skog ra­ta, J. Mi­ha­i­lo­vić je za­jed­no sa prof. Mi­lu­ti­nom Mi­lan­ko­vi­ćem ob­ja­vio knji­gu Mi­ka Alas, u iz­da­nju Ko­smo­sa (Be­o­grad, 1946), u ko­joj se na­la­ze mno­gi ve­o­ma za­ni­mlji­vi i ko­ri­sni po­da­ci i do­ga­đa­ji.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"