Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ekspertski dijalog umjesto torture * Podržaćemo pametne da riješe probleme * Za poslove sa tajkunima DPS-a isplaćeno 9,5 miliona * Otvorena diktatura i izazivanje vjerskih sukoba * Novski brod čvrsto na kursu i bez pomoći Vlade * Baković ne dozvoljava kontrolu računa * Pola zaposlenih tužbama traže isplatu dugova
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-05-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, lider Demokratske Crne Gore:
– Poslednja faza svakog diktatorskog režima, uvijek je najopasnija, jer je onaj ko brani pljačku i prevaru spreman na sve. Zato institucije treba delegitimisati i sve procese bojkotovati.

Vic Dana :)

Otišao Mujo u prirodu sa zgodnom ženom. Taman kad su počeli da se maze, ona reče:
- Ja sam prostitutka i ovo će da te košta 100 eura.
Mujo izvadi novac i dade. Kad su se vraćali, on zaustavi vozilo ispred grada.
- Ja sam taksista i ova vožnja će da te košta 200 eura.
-Halo, da li je to razredni starješina V-5?
-Da, ja sam!
-Telefoniram Vam da kažem da Perica danas neće doći u školu, bolestan je.
-A ko telefonira?
-Pa moj tata!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-05-17 SVIJET 2020
Milan Mišić Kooperativno neprijateljstvo
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Nizbrdica na kojoj su odnosi dviju najvažnijih sila 21. vijeka – Amerike i Kine – sve je strmija. Retorika se na obje strane zaoštrava, a u opticaju je i ocjena da su već na kolosijeku novog hladnog rata, koji će obilježiti ovo stoljeće na isti način na koji je to učinilo sučeljavanje SAD i Sovjetskog Saveza u prošlom vijeku.

Predsjednik Tramp je prošle nedjelje otišao toliko daleko da je najavio i mogućnost „totalnog raskida”. To je ekstremna pozicija koja, bar u ovom momentu, nije realna, ali kad se uzmu u obzir već pokrenuti procesi „razdvajanja” dviju ekonomija i učestale prognoze o „kraju globalizacije”, postaje očigledno da je prekomponovanje novog geopolitičkog poretka uveliko u toku.

Retorika je u ovom momentu zaista vruća, o čemu svjedoče ne samo Trampove bombastične izjave i prijeteći tvitovi, nego i opšta atmosfera stvorena u okolnostima pandemije koja je započela u Kini, a koja se proteklih nedjelja najdramatičnije ispoljava upravo u Americi.

Prema nalazima renomiranog „Pju istraživačkog centra”, Amerikanci danas na Kinu gledaju mnogo negativnije nego ikad u poslednjih 15 godina. Slično je i na drugoj strani – jedna interna bezbjednosna procjena, namijenjena rukovodstvu, a koja cirkuliše u Pekingu, SAD opisuje kao ekonomsku i bezbjednosnu prijetnju, uz napomenu da američka retorika stvara atmosferu globalnog antikineskog raspoloženja.

Za zaoštravanje koje dolazi iz Vašingtona ima više objašnjenja. Po jednom, ono je rezultat Trampove političke potrebe da krivicu za američko kasno i neadekvatno reagovanje na pandemiju svali na nekog drugog. Kina je za tu ulogu najpogodnija, zbog početne netransparentnosti poslije pojave novog virusa korona. Americi i ostatku svijeta navodno nisu predočene prave dimenzije lokalne zaraze koja se ekspresno pretvorila u globalnu, zbog čega se danas Pekingu prijeti čak i tužbama za naknadu štete.

Treba, međutim, imati u vidu da je Tramp odnose sa Kinom zaoštrio i prije zdravstvene krize, uvođenjem carinskih dažbina na dobar dio američkog uvoza iz Kine, pravdajući to velikim kineskim suficitom u bilateralnoj trgovini koji se ustalio na oko 500 milijardi dolara.

U tek započetom trgovinskom ratu u međuvremenu je postignuto krhko primirje, ali je klima zategnutosti ostala.

Ostale su i nedoumice šta zapravo Amerika traži od Kine, čije su geopolitičke ambicije poslednjih godina u nesumnjivom porastu, o čemu svjedoči „Pojas i put”, globalni infrastrukturni projekat koji za Peking na više načina vezuje veliki broj zemalja, uključujući tu i 17 iz našeg dijela svijeta (Srbija u tom pogledu u mnogim aspektima prednjači).

Zapaljiva retorika koju emituje Vašington rezultat je i neprijatne zavisnosti američke ekonomije od kineske, naročito u poslednje dvije decenije, od kako je Kina postala „globalna fabrika” od čijih proizvoda zavisi i veliki dio američke industrije.

Kina je i dalje u ulozi najdinamičnije svjetske ekonomije, ali ona još zaostaje za američkom. SAD su i dalje vojno superiornije od Kine – i to će biti i za dogledno vrijeme. U takvim okolnostima moguć je prekid samo nekih, ali ne i svih veza. Zbog njihove isprepletanosti, dvije zemlje ostaju i prijatelji i neprijatelji, osuđeni, kako je to formulisao američki politikolog Džozef Naj, na „kooperativno rivalstvo” koje će samo povremeno dolaziti do ivice neprijateljstva.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"