Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
GODINU OBILJEŽILI PAD REŽIMA ĐUKANOVIĆA, EPIDEMIJA I NOVA ZADUŽENJA NA TERET GRAĐANA * Osnovna karakteristika ove vlade biće rezultat * Vjerske zajednice da poštuju ustavni princip odvojenosti * Smijenićemo udarne pesnice režima * Teškoće nas ujedinile u borbi za zajednička prava * Vjera jača i od vlasti * „Škaljarci“ i „kavčani“ okrvavili tlo Evrope
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Đorđe Blažić, profesor:
– Nedopustivo je da DIK ne radi ono što je njena dužnost.

Vic Dana :)

Muž i že -na se bučno raspravljaju u pozorištu za vrijeme jedne predstave. Nakon petnaestak minu-ta, čovjek koji je sjedio iza njih izgu-bi strpljenje i obrati im se:• Izvinite, ali ništa ne čujem!A muž će:• I ne treba da čujete, to se tiče samo nas dvoje!Žena natjerala muža da radi po kući. I tako, ... muž stoji u kupatilu i pokušava da u mašini za veš opere svoju majicu. Posle dva minuta razmišljanja, pita ženu:• Koji program na mašini treba da uklju-čim?• Zavisi, - odgovori mu žena - Vidi šta piše na majici?• Manchester United - odgovori muž.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura GLUMICA JELENA MILA STVARA NOVU UMJETNIČKU REALNOST SPAJAJUĆI SKANDINAVSKU I BALKANSKU FILMSKU UMJETNOST
Jelena Mila u Perastu prošle godine Vrijeme straha ne smije postati ograda za kreativnost Kao glumica već osjećam veliku osujećenost novim tehnologijama koje su sklone raznim rješenjima, montažama, izmjenama, lažima koje se mjere količinom uloženog novca, u kojima prividno ulazimo u komformizam savršenosti
Dan - novi portal
Glumica i producentkinja Jelena Mila Ivanišević istrajna je u svom posvećenom radu na popularizaciji filmskih ostvarenja skandinavskih zemalja na našim prostorima, te je uprkos otežavajućim okolnostima pandemije, uspjela da organizuje četvrti Filmski festival „Forteca” Perast-Kotor, ali i onaj u Švedskoj - Festival novog balkanskog filma, kojim promoviše domaće stvaraoce. Snima filmove, igra u pozorišnim predstavama i istražuje načine da u eri nove tehnologije vrednuje fizičku prisutnost glumca na sceni.
• Nastupate li u pozorišnim predstavama u Švedskoj, pišete li scenario, producirate li?
– Naravno, ponekad imam utisak da su nam se vratile devedesete u ovim dvadesetim, samo u blažem obliku (kao novi talas, istog životnog ciklusa)… tako da mi koji imamo iskustvo raspada Jugoslavije znamo da život teče dalje koliko god to teško izgledalo. Igrali smo poslednju predstavu „Mileva Marić Ajnštajn” na švedskom u septembru. Pregovaramo da je odigramo u Nacionalnom pozorištu – Dramatenu, samo što nije prilika, jer je pozorište zatvoreno. Takođe su u toku razgovori s Novim Sadom, Prestonicom evropske kulture 2021, da se Mileva odigra kao dio centralnog programa. Spremam još dvije nove Jelene – Jelenu Balšić i Jelenu Savojsku. Dvije Jelene, dva vremena, isti prostori, i vrlo uporedive sudbine… Radim na tri dokumentrana filma, uporedo i dva igrana, kao autor. Nije lako, ali, nalazim svoj mogući način da realizujem zamišljeno.
• Kako vidite budućnost umjetnosti uopšte, a filmske posebno, u sjenci ove pošasti - koja je to „nova normalnost” u kulturi, o kojoj se govori u umjetničkim krugovima?
– Nova normalnost je došla da nas vrati suštini. Tjelesnost, fizičko prisustvo se skuplja, dok se tehnologija širi. Hvala Bogu da je imamo, ali s mjerom. Ako je tehnologija pomak naprijed, tehnološki moramo biti svjesni da tjelesnost mora da se pokrene u korak s razvojem tehonologije… Ako dođe do poremećaja odnosa i tehnologija prevagne, postaćemo svjesni (sa zakašnjenjem) da mi nemamo drugu realnost bez tjelesnog prisustva… Tu kao glumica već osjećam veliku osujećenost novim tehnologijama koje su sklone raznim rješenjima, montažama, izmjenama, lažima koje se mjere količinom uloženog novca, u kojima prividno ulazimo u komformizam savršenosti. I opet, čovjek koliko dobija, mnogo više gubi, ponajviše tlo pod nogama. Kada savladamo tu lekciju globalizacije, prije svega medijske, koja jede i filmsku umjetnost, moći ćemo da idemo dalje.
• Da li je pandemija inspirisala skandinavske autore da stvaraju na ovu temu?
– Da, znam da su krenule neke „korona produkcije” u jeku korone. Kada se dese ovakve krizne situacije, mi ih prepoznajemo kroz devedesete, jasno je da pitanja, zašto, kako, ko je kriv, kako se snalazimo, kako stradamo… i traženje kreativnih rješenja, jeste zapravo dobar materijal – drama za filmsko stvaralaštvo. Tu postoje dva polazišta – jedno je da se stvara gotovo dokumentaristički, dok sve traje… Primjer je film „Lepa sela, lepo gore” koji smo snimali 1995-96, u jeku borbi i konflikta u Bosni i Hercegovini. Sjećam se gorčine i težine baviti se temom koja nam je svima bila zajednička velika muka i rana. Ali, film je uspio da oslika stanje stvari unutar samog konflikta na jedan kompleksan dramski način, čak u trenucima i duhovit. Drugi pristup je stvaranje s distancom, kada se emocije i unezvijerenosti životna smire, kada sve prođe i hladne glave se opisuju strahote. Jasno je da poslije trauma dolazi talas osvješćivanja i nalaženja novih kodova života, samim tim i stvaralaštvo dobija svoj novi izraz, uspostavljanja novih vrijednosti. Tako da sličnim traumama možemo prići s novim spoznajama, punoćom doživljaja, kroz oprost, možda sazrijevanje… Ali, dodala bih i racionalnu manipulaciju, kada emocija postane sredstvo političke manupulacije. Tako da traumu, kroz koju globalno prolazimo, još uvijek ne možemo da sagledamo onako u cjelini. Sada hvatamo samo pojedine segmente. Vremenom, sasvim je izvjesno, uskoro će nas zapljusnuti talas stvaralaštva koje nosi kod korone u sebi i da će tema korona i pandemija biti tema serijala filmova, to je jasno, nešto kao posttraumatski odnos prema problemu pošto je prošao.
• Koliko je hrabrosti, volje, entuzijazma bilo potrebno da se sve ovo organizuje? Podržali su Vas Norveški filmski institut, grad Stokholm, gdje živite i radite? Da li je bilo podrške ovdašnjih ustanova kulture?
– Naravno da nema ni realizacije bez dobre produkcione osnove. Nekako idu ruku pod ruku. Jasno mi je da za sve treba vremena, ali ponekad sadržaj koji osmislimi vidim, nema vremena da čeka, jer ako se mnogo čeka stvari mogu i da se ugase… zato krećem u rad, bez mnogo čekanja i objašnjavanja. Računam da ako je ideja dobra kao što je ja doživljavam, valja krenuti u realizaciju srcem, tako da će sam rezultat, ideja, djelo, već pričati za sebe i nalaziti put za dalju realizciju. I tako je bilo. Prve godine možemo reći da smo krenuli od nule ili čak iz minusa – zahvaljujući kontaktima i ranijoj saradnji, povjerenju, bile su zalog da krenemo. Prvo čvrsto tlo nam je bio Muzej Perast. Ideja je bila, ako nas svi odbace, imaćemo makar krov nad glavom da realizujemo zamisao. A, onda polako, korak po korak, priključio se i grad Kotor i pored svih svojih turbulencija unutar uprave Grada u poslednje četiri godine. Naravno, Mjesna zajednica Perast, dala je podršku, kao i don Srećko, uglavnom u organizacionoj logistici. Odmah zatim se priključila i Turistička organizacija Kotor s odličnom predsjednicom Anom-Nives Radović. Važan saradnik od starta je Ambasada Švedske u Crnoj Gori i Srbiji, ambasador Jan Lundin, koji je i sam prisustvovao otvaranju Festivala prošle godine i Slavica Marković-Sandić odgovorna za kulturu. Ubrzo zatim smo napravili saradnju s Ministarstvom za kulturu koji su nas uputili na crnogorski Filmski centar. A onda se Festival nastavio širiti po cijeloj Crnoj Gori, sarađujući sa drugim partnerima i institucijama - Turističkom organizacijom Cetinje i Centrom za kulturu Berane, udruženjem građana u Baru i Sinepleks bioskopom u Budvi. Tako je Festival s centrom u Perastu postao pravi crnogorski festival, što mi je jako važno.
Kao takav planira dalje gostovanje i po regionu. Sledeći korak je odlazak Festivala u prijestonicu Evropske kulture za 2021. Novi Sad, tako da će Festival dobiti na svojoj regionalnoj, balkanskoj, težini, baš kao što to radimo s domaćim filmovima na sjeveru Evrope preko BaNeFF - a koji prikazuje festivalsku premijeru u Stokholmu, a onda kao Festival putuje po svim nordijskim zemljama, Švedskoj, Norveškoj, Finskoj, Islandu i moguće Danskoj.
M.D. POPOVIĆ


Digitalne platforme apsolutno rješenje
• Kako ste zadovoljni realizacijom Filmskog festivala Forteca u uslovima pandemije?
– Prezadovoljna, jer se pokazalo da je Festival zauzeo svoj prostor u Boki i mjesto je susreta sjevera i juga. Postigli smo ono što drugim festivalima možda nije pošlo za rukom… da se brzo reorganizujemo i sačekamo trenutak realizacije: prilagođenog sadržaja, prostora i publike. Potpuno novo iskustvo. Ali, da nismo imali tako dobre saradnike pri Centru za kulturu Kotor, saradnju od ranije s Turističkom organizacijom, Filmskim centrom Crne Gore, Švedske, Švedskim institutom i Ambasadom Švedske sve bi bilo neizvjesno. Zaista dokazali smo da smo tim koji izdržava i kada kreću nadljudske sile da drmaju (tzv. FORCE MAJEURE – nepogode). Ova vremena - straha, restrikcija, fizičkih ograničenja, svakako su alarmantna, ali ne smiju postati ograde u kreativnom smislu. Sva sreća što suštinsko stvaralaštvo nalazi načina da ide dalje. Ne kažem da je onlajn platforma koja postaje novi život rješenje, ali dok se ne snađemo u novim okolnostima koje su došle da ostanu ili da prođu, mislim da je kombinacija fizičkog kontakta u umanjenoj mjeri i digitalne platforme apsolutno rješenje. Čak daje i neke nove perspektive za buduća kreativna rješenja. Sve nas tjera da se snalazimo. Gozba za filmsku umjetnost
• Šta ovaj „dah kulture” sa sjevera Evrope znači za kulturu na Balkanu i obrnuto?
– Smatram da sjever i jug postoje da bi bili povezani, jer kao što ne postoji apsolutni sjever već prirodno vapi za jugom, tako ne postoji ni apsolutni jug za koji sjever nije izazov i izlaz da se rashladi. I upravo u tom spoju leže naša dva Festivala. Festival Nordijskog novog filma s Balkana - BANEFF i Forteca međunarodni filmski festival Perast- FIFFP. Kako u produkcionom smislu, tako i još više u kreativnom smislu. Spoj naših i njihovih filmskih naracija, simbolike, kulturnog nasljeđa, gozba je za filmsku umjetnost. Biti na izvoru takvih kreativnih zamaha i posmatrati pasivno, za mene je bio grijeh. Pošto nema kreativnosti, umjetnosti bez realizacije, prosto me je natjeralo da moj kreativni život preusmjerim ka višem, zajedničkom cilju – spajanju sjevera i juga i pravljenju mogućnosti susreta, upoznavanja, saradnje, da se taj spoj dovede do nekih novih filmskih ostvarenja.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"