Manifestacija kamernih dramskih ostvarenja – MAKADO, od prošle godine dio dramskog programa KIC-a „Budo Tomović”, počela je sinoć dramom „Tre sorele” Stevana Koprivice, koju je „pročitao” mladi reditelj, student režije Zoran Rakočević. Predstava „Tre sorele”, urađena u koprodukciji Centra za kulturu Tivat i Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja, bila je završni ispit za šest mladih studenata glume, Marije Đurić, Jelene Đukić, Marije Labudović, Omara Bajramspahića, Vuleta Markovića i Pavla Popovića. Ove glumce u ovom izdanju podgorička publika je vidjela prvi put tek sinoć.
„Napravili su zanimljive role, odmakli se od sebe, uživaju u ovoj predstavi, koja je, eto, doživjela i tranziciju sa otvorene na zatvorenu scenu”, kazao je Zoran Rakočević.
Ne znajući šta su radili njegovi prethodnici, Rakočević je na prvi dan rada na komadu donio svoju adaptaciju čuvene drame iz kultne bokeške trilogije profesora cetinjskog FDU Stevana Koprivice, koji je ovim tekstom pretočio u tekst jednu od najpoznatijih bokeških legendi.
- Komad je, kako profesor Koprivica kaže, izvođen u regionu tek nekoliko puta i doživio je Scile i Haribde, a smatram da smo mu mi, zajednički, pružili jednu sigurnu luku i ispoštovali ga do kraja. Na prvu probu sam došao sa adaptiranim tekstom, ne znajući šta su ranije radili reditelji koji su ga postavljali, i ispostavilo se da je to vrlo sličan štrih. Od profesora Koprivice, u ovom slučaju najboljeg djelioca pravde, jer je riječ o njegovoj drami, dobili smo riječi pohvale za predstavu. Mislim da se tekstu pristupilo ozbiljno, kroz prizmu koja osavremenjava potrebe nas danas kao zatočenika naših sopstvenih dogmi i barijera koje oličavamo u društvu, sredini, porodici, Bogu. Umjesto da se uvalimo u istraživanje naše nutrine, u naš pakao - kazao je za „Dan” Rakočević.
Ova predstava je bila diplomski rad mladih glumaca, pa je rad na predstavi budno pratio profesor Branko Ilić. Pored njegove pomoći ansambl je, podsjeća Rakočević, sarađivao i šef klase, mentor Branislav Mićunović, a u prihvatanju bokeškog narječja pomogala im je profesorica govora Dubravka Drakić.
„Nekako, pruži vam se dosta toga, i na vama je samo da rezonujete, odabirate, maštate”, komentariše mladi reditelj.
Rakočević koga smo prije nekolikog godina upoznali kao reditelja amatera u Kolašinskom amaterskom pozorištu ističe da je festival MAKADO „častan podvig i lijepa zamisao da se na njemu nađu kamerne, alternativne, manje produkcije”. Smatra festival poput tivatskih „Purgatorija” uzorom, koji kao mjesto susreta domaće i regionalne produkcije nedostaje Podgorici.
- I to takmičarski, naravno, da se polako kalimo i oštrimo rogove jedni na drugima – kazao je on.
MAKADO se nastavlja komadom „Jerihonska ruža”, koprodukcija „Zahumlja” i NU „Art 365”, večeras, u Dodestu, u 20 sati. Autorka teksta koji tretira trgovinu ljudima je Diana Meheik, režiju potpisuje Mirko Radonjić, a igraju Jelica Vukčević, Nikola Perišić, Nada Vukčević i Jovan Krivokapić.
S.Ć.
Studenti nisu poželjni na Grad teatru
- Nažalost, u Crnoj Gori je malo ovakvih festivala, a oni poput Budve Grad Teatra kao da se ne dešavaju u ovoj zemlji, jer ne samo što nema mjesta za studente sa našeg fakulteta, već studenti sa inostranih akademija polažu veća prava. Naši apeli prema tom festivalu odbili su se kao od tvrde budvanske bedeme – kazao je Rakočević.