Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vukčević tražio oko 125.000 eura, laptop, „ajfon“ * Onlajn nastava ne dopire u sirotinjske domove * Nema promjene lokacije kolektora * Traže da se bar zakrpe rupe na glavnoj cesti * Narod zna gdje su mu temelji * Zaključavaju šest gradova * Droga preko Rožaja stiže do Novog Pazra
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, predsjednik SDP-a:
Otpočinjanje sveobuhvatnog političkog dijaloga je najbolji i optimalan način da se krene u demokratsko razrješavanje aktuelnih izazova pred kojima se Crna Gora nalazi.

Vic Dana :)

Policajac priveo par muškaraca na razgovor. Dođe do poslednjeg pa ga pita: - Čime se ti baviš? - Ja sam biohemičar. - Nisam te pitao što si bio, nego čime se baviš!.

Ode Haso sa porodicom na more. Dok su se brčkali, mali Mujica zavapi:
- Babo, babo, progut’o sam malo vode! Haso:
- Gutaj sine, sve je to babo platio!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-02-27 PATRIJARH GEORGIJE BRANKOVIĆ – DOBROTVOR CRKVE I NARODA 10
Zgrada Narodno-crkvenih fondova (Narodnog doma) Svojim sredstvima sagradio školu Feljton o patrijarhu Georgiju Brankoviću uradili smo prema tekstu istoričarke dr Gordane Petković, muzejske savjetnice Muzeja grada Novog Sada
Dan - novi portal
-Priredio:

MILADIN VELjKOVIĆ


Godinu 1900, u kojoj je proslavio desetogodišnjicu patrijaršijske službe i svoj sedamdeseti rođendan, Branković je obilježio još jednim dobročinstvom namijenjenim srpskoj prosvjeti. Patrijarh je gradnju seminara finansirao iz svojih sredstava, utrošeno je oko 230.000 forinti, a zgrada je rađena po projektu arhitekte Nikolića. Već krajem 1901. godine zgrada Bogoslovskog seminara bila je završena. Uređenje je trajalo još dvije godine, a prvi pitomci su se uselili početkom školske 1904. godine. Seminar je opremljen iz trećine prihoda zaklade Save Tekelije. U parku koji ga je okruživao nalazile su se biste patrijarha Brankovića i velikog srpskog dobrotvora Save Tekelije, rad vajara Đorđa Jovanovića.

Gradnja Bogoslovskog seminara još nije bila u potpunosti dovršena kada su započete pripreme za izgradnju palate Narodno-crkvenih fondova (Narodnog doma). Zgrada podignuta u vrijeme patrijarha Rajačića (1859), u kojoj su bile smještene kancelarije Fondova, stanovi pridvornih kaluđera i patrijaršijska biblioteka, nije više ispunjavala neophodne uslove za rad. Javila se potreba za izgradnjom novog objekta u čijem sastavu bi se našla i nova saborska dvorana. Patrijarh Georgije, koji je odlučivao o sadržaju zgrade, odredio je jedno krilo za smještaj Mitropolijsko-patrijaršijskog arhiva.

Projekat i ove zgrade izradio je arhitekta Nikolić, a njena gradnja trajala je od juna 1901, kada je patrijarh osveštao temelje, do juna 1902. godine, kada je završeno sa uređenjem enterijera.

Poslednja u nizu zgrada, podignutih zaslugom patrijarha Georgija, koje su u potpunosti promijenile izgled centra Sremskih Karlovaca, je zgrada Srpskih manastirskih pitomaca (Stefaneum). Bila je namijenjena smještaju manastirskih pitomaca, kako bi im se pružila prilika da se, nakon ukidanja Monaške škole u Hopovu, obrazuju u Karlovcima. U tom cilju patrijarh je poklonio zemljište, a manastiri su finansirali izgradnju internata, u kojem su pitomci imali besplatan stan i hranu. Zgrada je podignuta 1903. godine, takođe, po Nikolićevom projektu. Međutim, Sjemenište je poslije nekoliko godina prestalo sa radom. Na predlog Radivoja Vrhovca, direktora karlovačke gimnazije, u zgradu je useljeno Stratimirovićevo Blagodjejanije, u kome su dobri, a siromašni učenici mogli besplatno da se hrane. Po mitropolitu je zgrada nazvana Stefaneum.

Široka ruka patrijarha Brankovića nije zaobišla ni njegov Sombor, u kome je on proveo mnoge godine svoje svešteničke službe, istovremeno upravljajući i somborskom učiteljskom školom – Preparandijom. Patrijarh je odlučio da, o svom trošku, podigne za učiteljsku školu novu školsku zgradu i tako riješi problem prostora koji je, zbog velikog broja đaka, postao nedovoljan. Za zidanje škole patrijarh je sam odredio zemljište i to u glavnoj somborskoj ulici. Brankovića je na osvećenju temelja, 21. maja 1894, zastupao dr Milan Maksimović, upravitelj patrijaršijskog vlastelinstva u Dalju. Nikola Đ. Vukićević, upravitelj škole, tom prilikom se zahvalio patrijarhu Georgiju na izuzetnom dobročinstvu. Za gradnju su namijenjena sredstva u visini od 40.000 forinti, a nacrte je uradio arhitekta Nikolić. Zgrada je u jesen 1895. godine primila prvu generaciju učenika.

Još jedan primjer patrijarhove brige bilo je obnavljanje i uređenje karlovačke Gornje crkve, posvećene Vavedenju presvete Bogorodice. Cilj ovog posla, povjerenog Vladi Nikoliću, bila je izgradnja kripte za sahranjivanje patrijarha. Radove je 1903. godine pokrenuo i finansirao Georgije Branković.

U vrijeme patrijarha Georgija započeta je obnova karlovačke Saborne crkve. Osim toga, patrijarh je ovoj crkvi poklonio crkvenih utvari i odeždi u vrijednosti oko 4.000 kruna. Godine 1905. patrijarh je darovao svešteničkom Konviktu 5.000 kruna za nabavku namještaja.

Vrijedni pomena su i manji prilozi patrijarha Georgija Brankovića, upućeni kao pomoć crkvama, siromašnima, učenicima, raznim društvima i ustanovama, o kojima svjedoče mnogobrojni dokumenti. Patrijarhu su se vrlo često obraćale crkvene opštine, tražeći pomoć za obnovu ili zidanje hramova, njihovo ukrašavanje i nabavku crkvenih utvari.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"