Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vukčević tražio oko 125.000 eura, laptop, „ajfon“ * Onlajn nastava ne dopire u sirotinjske domove * Nema promjene lokacije kolektora * Traže da se bar zakrpe rupe na glavnoj cesti * Narod zna gdje su mu temelji * Zaključavaju šest gradova * Droga preko Rožaja stiže do Novog Pazra
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, predsjednik SDP-a:
Otpočinjanje sveobuhvatnog političkog dijaloga je najbolji i optimalan način da se krene u demokratsko razrješavanje aktuelnih izazova pred kojima se Crna Gora nalazi.

Vic Dana :)

Policajac priveo par muškaraca na razgovor. Dođe do poslednjeg pa ga pita: - Čime se ti baviš? - Ja sam biohemičar. - Nisam te pitao što si bio, nego čime se baviš!.

Ode Haso sa porodicom na more. Dok su se brčkali, mali Mujica zavapi:
- Babo, babo, progut’o sam malo vode! Haso:
- Gutaj sine, sve je to babo platio!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton GEORGIJE V. VERNADSKI: VLADAVINA BORISA GODUNOVA 8
Reč Pospolita, 1619–1621. godine, u vrijeme najveće ekspanzije Sklapanje „vječnog mira” sa Litvanijom Boris Godunov je doveden na presto moskovskog carstva zahvaljujući nesposobnosti svog maloumnog zeta cara Fjodora, sina cara Ivana IV (Ivana Groznog). Cijelo vrijeme vladavine Godunov je bio u sukobu sa nekoliko istaknutih boljara i visokih plemića, pa mu je život bio u stalnoj opasnosti, što je na kraju i platio životom
Dan - novi portal
Godine 1599. Boris je opet pozvao Gustava u Moskvu i ovog puta princ je prihvatio poziv. Boris mu je obećao posjed u Moskoviji i ruku princeze Ksenije. Brak nije ostvaren, jer Gustav nije htio da primi pravoslavlje i on se rastao sa svojom voljenom damom. Posjed je dobio u Ugliču i tamo je nastavio da se bavi hemijom, jer je imao sklonosti prema nauci.

Poslije krunisanja, Boris je smatrao obaveznim da obavijesti poljskog kralja Sigismunda o svom dolasku na presto. Zbog konflikta sa Švedskom, Reč Pospolita je imala potrebu za mirom sa Moskvom. Bez obzira na to, planovi Stefana Batorija da pokori Moskoviju ipak su imali još mnogo pristalica. Kancelar Velike litvanske kneževine Lav Sapega 1598. godine, na osnovu informacija koje su sakupili špijuni Andreja Sapege, saznao je da su neki uticajni boljari bili opozicija caru Borisu.

Sapega je podržavao plan ujedinjenja Reči Pospolite sa Moskovijom po tipu, koji je predložio litvanski ambasador Garaburda moskovskoj vladi za vrijeme poslednje godine vladavine Stefana Batorija. U Reči Pospoliti su očekivali da ako Moskva prihvati ovakav plan, omogućiće se infiltracija Poljaka i Litvanaca u Moskvu.

U jesen 1600. godine kralj Sigismund je poslao u Moskvu brojno poslanstvo na čelu sa Lavom Sapegom. Osim izaslanika, njihovih pomoćnika i sekretara, Sapega je poveo sa sobom 400 članova posluge i 700 običnih sluga.

Izaslanici su stigli u Moskvu 16. oktobra i bili su dočekani uz uobičajene počasti. Međutim, tek 26. novembra Sapega i dvojica njegovih kolega su bili primljeni u audijenciju kod Borisa. U toku tih sedam sedmica Sapega i čitav njegov personal su bili smješteni u određenoj rezidenciji u potpunoj izolaciji. Takva moskovska praksa je bila uobičajena, ali to odugovlačenje je bilo namjerno i imalo je namjeru da demonstrira poslanstvima da se moskovskoj vladi mnogo ne žuri sa pregovorima. Izaslanike su zvanično obavijestili da car ima nastup kostobolje. Sapega je pobjesnio.

Pregovori između Sapege i boljara počeli su u prvim danima decembra 1600. godine i nastavljeni su do avgusta 1601. godine. Jedna od tačaka, koja je izazivala sporenja, bila je odbijanje izaslanika da priznaju Borisa za cara (oni su ga oslovljavali sa gospodare i veliki kneže). Zauzvrat na to, boljari nijesu željeli da priznaju Sigismuda za kralja Švedske.

Sapega je predložio Moskvi „vječiti mir” u formi unije Reči Pospolite sa Moskovijom. Po uslovima unije, dva monarha, a takođe i stanovništvo njihovih država, morali su da žive u vječnoj bratskoj ljubavi. Podanici iz svake države su dobijali pravo da se preseljavaju, da upravljaju imanjima i zapošljavaju se u državnu službu u bilo kojoj državi (tj. Poljaci i Litvanci u Moskoviju, a Rusi u Poljsku i Litvaniju). Moskovljani koji bi se naselili u Poljsku i Litvaniju su imali pravo da sačuvaju svoju vjeru i da prave pravoslavne crkve na svojim posjedima. Poljaci i Litvanci koji budu živjeli u Moskoviji su imali ta ista prava u odnosu na katoličku vjeru i hramove. Beliki knez Boris je morao da dozvoli izgradnju katoličkih crkava u Moskoviji za veleposlanike, najamnu radnu snagu i trgovce svih nacionalnosti koje ispovijedaju katoličanstvo. Ako Sigismundu bude suđeno da umre bez naslednika, Reč Pospolita je imala pravo da izabere za svog kralja suverena Moskve, u tom slučaju on bi garantovao privilegije i slobode Poljaka i Litvanaca i živio bi naizmjenično, dvije godine u Poljskoj i Litvaniji i godinu dana u Moskvi. Ako Boris umre bez naslednika, Sigismund bi postao suveren Moskve. I na kraju, kao uslov vječitog mira, Smolensk i Sjeverska Zemlja bi se vratile Poljskoj.

Moskovska vlada je odbila te uslove i, umjesto vječnog mira, zaključeno je dvadesetogodišnje primirje. Boris kao car se našao u osjetljivijem položaju nego kao Boris dok je vladao carstvom u ime Fjodora. Kao samodržac, on je bio iznad Boljarske Dume. Duma je nastavljala da radi, međutim, Boris, imajući u vidu da više nije bio njen član, nije mogao više da utiče na njenu unutrašnju aktivnost.

Preveo sa ruskog i priredio:

VOJIN PERUNIČIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"