Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vukčević tražio oko 125.000 eura, laptop, „ajfon“ * Onlajn nastava ne dopire u sirotinjske domove * Nema promjene lokacije kolektora * Traže da se bar zakrpe rupe na glavnoj cesti * Narod zna gdje su mu temelji * Zaključavaju šest gradova * Droga preko Rožaja stiže do Novog Pazra
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, predsjednik SDP-a:
Otpočinjanje sveobuhvatnog političkog dijaloga je najbolji i optimalan način da se krene u demokratsko razrješavanje aktuelnih izazova pred kojima se Crna Gora nalazi.

Vic Dana :)

Policajac priveo par muškaraca na razgovor. Dođe do poslednjeg pa ga pita: - Čime se ti baviš? - Ja sam biohemičar. - Nisam te pitao što si bio, nego čime se baviš!.

Ode Haso sa porodicom na more. Dok su se brčkali, mali Mujica zavapi:
- Babo, babo, progut’o sam malo vode! Haso:
- Gutaj sine, sve je to babo platio!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-02-24 GEORGIJE V. VERNADSKI: VLADAVINA BORISA GODUNOVA 3
Portret Borisa Godunova u Muzeju umjetnosti u Moskvi Progon i kažnjavanje Nagoja Boris Godunov je doveden na presto moskovskog carstva zahvaljujući nesposobnosti svog maloumnog zeta cara Fjodora, sina cara Ivana IV (Ivana Groznog). Cijelo vrijeme vladavine Godunov je bio u sukobu sa nekoliko istaknutih boljara i visokih plemića, pa mu je život bio u stalnoj opasnosti, što je na kraju i platio životom
Dan - novi portal
-Preveo sa ruskog i priredio: VOJIN PERUNIČIĆ

28. maja car Fjodor je poslao Maksimu Stroganovu gramatu u Čusovu sa obavještenjem o opasnosti i naređenjem da preduzme sve mjere predostrožnosti protiv izazivača požara. Slična pisma su najvjerovatnije bila poslana i u nekoliko drugih gradova.

Na taj način se Vlada sukobila sa dvije pojave izdajničkog djelovanja Nagoja, sa otvorenom pobunom u Ugliču i požarima ili pokušajima paljenja u Moskvi i drugim gradovima.

2. juna Komisija je dostavila caru svoj izvještaj, car je izvještaj proslijedio patrijarhu i Savjetu episkopa. Episkopi su konstatovali da je smrt carevića božije djelo, a Mihail Nagoja i niže plemstvo Ugliča su krivi za nevino prolivenu krv i zaslužuju kaznu. Izbor kazne su ostavili svjetovnim vlastima.

Dimitrijevu majku, caricu Mariju, zamonašili su pod imenom Marfa, nju su poslali u manastir blizu Beloozera. Nikoga od Nagoja nijesu osudili na smrtnu kaznu. Trojicu njih (Mihaila Fjodoroviča, njegovog oca Fjodora Fjodoroviča i Mihailovog brata od strica Andreja Aleksandroviča) protjerali su u najdalje gradove od Moskve i utamničili. Njihovu imovinu su konfiskovali. Očigledno, i Afanasije Aleksandrovič je kažnjen istom kaznom.

Neposlušne kmetove iz Ugliča, koji su aktivno učestvovali u pobuni, prognali su u Sibir da naseljavaju nedavno osnovani grad Pelin. U ovom slučaju kažnjavanje je korišćeno za projekat kolonozicije Sibira.

Ugušivši pobunu Nagoja, moskovska Vlada je morala da preduzme neophodne mjere za zaštitu od najezde krimskog hana Kazi-Gireja. Tatare su podržavali Nogajci (koji su tada živjeli na Sjevernom Kavkazu između Kubanja i njižnjeg Dona).

Istovremeno su očekivali i napad Šveđana sa sjevera, pa je veliki dio ruskih jedinica bilo potrebno zadržati tamo. Budući da su oružane snage Rusa na taj način bile razdvojene na dva fronta, armija, koja se suprostavljala Kazi-Gireju, bila je malobrojna da bi se sudarila sa Tatarima na otvorenom prostoru.

Vlada je odlučila da locira izvidnicu u Serpuhovo i utvrdi prilaze Moskvi. Na nedavno završenim zidovima, koji su opasivali glavni dio grada, postavili su topove. Da bi zaštitili predgrađa, oni su podigli zaštite od drveta oko njih. Da bi spriječili prodiranje Tatara s juga preko Zamoskvorečja prema Kremlju, napravili su kulu od drveta na točkovima i opremili je lakim poljskim topovima.

Car Fjodor je postavio za prvog vojvodu Velikog puka kneza Fjodora Mstislavskog, a za drugog – Borisa Godunova. Pored toga, pod njihovu komandu su stavili vojni Savjet od pet vojnih načelnika, uključujući i Bogdana Beljskog. Faktički je Boris Godunov bio glavnokomandujući Savjeta, a glavni vojni ekspert je bio Bogdan Beljski.

Za vrijeme napetog iščekivanja tatarske najezde, car Fjodor i patrijarh Jov su pozvali narod da se moli pred ikonom Majke Božije, a takođe pred ikonom Svetog Sergija.

4. jula han i njegovi Tatari su došli pod Moskvu. Njih su dočekali topovski plotuni sa gradskih zidina i kula. Na oštrom zavoju rijeke Moskve Rusi su, pod zaštitom pokretne kule, odbili sve napade Tatara.

Tatari nijesu ni pretpostavljali da je Moskva tako dobro utvrđena i nijesu očekivali da će se susresti sa tako jakim otporom. Ne uspjevši da zauzmu Moskvu na juriš sa jednim naletom i pretrpjevši velike gubitke, oni su pali duhom. Osim toga, preko svojih špijuna saznali su da se prema Moskvi kreću dodatne ruske jedinice. U toku noći han je naredio da se izvrši povlačenje jedinica. Ruska konjica ih je tjerala do same Oke. Moskva je bila spasena.

To je bio poslednji veći napad krimskih Tatara za vrijeme Fjodorovog carovanja.

16. maja 1595. godine Moskva i Švedska su potpisale ugovor „o vječnom miru“.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"