Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Brana ne smiju da gone * Brana ne smiju da gone * Provjerićemo sve koncesione ugovore * Niko neće da bude predsjednika Vrhovnog suda * Operativac ANB-a optužio načelnike za spaljivanje dokumentacije * Vujadinoviću odbijeno preko 150.000 jemstva * DPS pokušao državni udar, Ustavni sud gazi Ustav
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zdravko Krivokapić, predsjednik Vlade:
Ako vam neko nudi pare, vi uzmite, a glasajte za najbolje.

Vic Dana :)

Voditelj: - Znači vi ste pjesnik?
Gost: - Da ja sam pjesnik...
Voditelj:
- Amater?
Gost: - A mater nije, ona je domaćica, malo oko bašte i tako...
Piroćanca zovu hitno iz bolnice i kažu mu:
- Gospodine, sin vam je stao na ekser!
Piroćanac će:
- Kuku, jel’ probušio patiku?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-01-25 FILMSKO PREISPITIVANJE: JAPANSKA KINEMATOGRAFIJA 8
Reditelj Masaki Kobajaši (1916–1996) Stalno istraživanje ljudske prirode I sa svedenom osnovom, Ozu je snimio filmove velike emotivne sublimiranosti i suptilnosti i danas se smatra za jednog od velikih reditelja svjetske kinematografije
Dan - novi portal
U njegovim filmovima upotrebljavana su samo najelementarnija stilska sredstva – i to uglavnom ona koja su postojala još prije 1914. Jednostavnost Ozuovog stila posljedica je suštinski religioznog karaktera njegove umjetnosti. Ta umjetnost počiva na poštovanju koje zen-budizam gaji prema misteriji svakodevice. Prema riječima Donalda Ričija, Ozuov film polazi od premise da se ono transcedentno može izraziti samo kroz svjetovno i opšte a, kao i gotovo sva religiozna umjetnost, koristi primitivne tehnike. Ali, i s tako svedenom osnovom, Ozu je snimio filmove velike emotivne sublimiranosti i suptilnosti i danas se smatra za jednog od velikih reditelja svjetske kinematografije. Od 1936. pa sve do smrti 1963, čvrsto je držao pod kontrolom pisanje scenarija, izbor glumaca, snimanje i montiranje svojih filmova i formirao sopstvenu dramsku trupu izvođača i tehničara u koje je imao povjerenja. Mada je bio Japanac do srži, Ozu se, poput Šekspira i Tolstoja, bavio jednom jedinom univerzalnom temom: ljudskom prirodom. Tokom plodnog radnog vijeka, postao je, kako je nedavno ocijenio Britanski institut za film, „jedan od najvećih umjetnika XX vijeka uopšte, bez obzira na medij i zemlju“. Kurosavinoj, Mizogučijevoj i Ozuovoj generaciji pripadaju i Teinosuke Kinugasa (1896–1982), čiji se džidai-geki prelijepe fotografije „Vrata pakla” (1953), smatra za jedan od najboljih kolor-filmova u istoriji kinematografije, i Keisuke Kinošita (1912–1998), čije humanističko ostvarenje „Nijushi no hitomi” (1954) govori o razvoju fašizma u Japanu u periodu 1927–1946, posmatranom očima mlade učiteljice i njenih đaka. Mada je za vrijeme rata režirao propagandne filmove po narudžbini vlade, Tadaši Imaj (1912–1991) postao je politički angažovan kritičar preživjelih oblika feudalizma i plodan predstavnik neorealizma. Njegov film iz tri dijela „Nigori” (1953) otkriva političku i društvenu represiju tokom „liberalne“ restauracije pod dinastijom Meidži.

Druga generacija u periodu poslijeratnog preporoda javnosti predstavila se pedesetih i šezdesetih. Njeni su predstavnici, prije svega, Masaki Kobajaši (1916–1996), Kon Ičikava (1915–2008) i Kaneto Šindo (1912–2012). Kobajašijevi i Ičikavini filmovi vjerovatno su poznatiji na Zapadu nego Šindovi.

Kobajaši je studirao filozofiju na Univerzitetu Vaseda, a njegovi rani filmovi uglavnom se u realističnom maniru bave društvenim i političkim problemima. Njegovo prvo remek-djelo bilo je „Ljudsko stanje” (1959–1961), antiratni ep u trajanju od devet i po sati koji se bavi japanskom okupacijom i otimanjem Mandžurije od 1943. do 1945. Objavljen u tri dijela, taj humanistički, ali surovo realistični, film za široki ekran govori o mladom pacifisti koji je primoran da ode u rat da bi na kraju pao kao njegova žrtva. Kobajašijevi sljedeći važni filmovi bili su drastično nasilni džidai-gekiji „Harakiri” (1962) i „Pobuna” (1967). Oba polaze od neuspjele pobune pojedinca protiv autoritanog društvenog sistema iz doba dinastije Tokugava da bi dali ozbiljan komentar na opstanak feudalizma u modernom tehnološkom Japanu. U nesvakidašnjem, ali čudesno lijepom, filmu „Strašne priče” (1964), Kobajaši je pažljivo kontrolisanom upotrebom širokog ekrana i izražajnim bojama ispričao četiri sablasne priče o duhovima, prema djelima Lafkadija Herna (1850–1904), američkog autora koji je postao japanski državljanin.

Kona Ičikavu Zapad uglavnom smatra za najboljeg stilistu u japanskoj kinematografiji. Karijeru je počeo kao animator. Njegov prvi značajan film bio je „Burmanska harfa” (1956), lirska pripovijest o japanskom vojniku koji mučen osjećanjem krivice zbog učešća u kolektivnim ratnim strahotama, odlazi među budističke monahe i vodi besprekoran život. Scenario potpisuje njegova supruga Vada Nato (1920–1983), koja je scenarista svih njegovih važnijih filmova do 1965. Drugi značajan Ičikavin film pacifističke orijentacije bio je „Vatre u ravnici” (1959). Radnja se odigrava posljednjih dana japanske okupacije Filipina, kad su ostaci desetkovane japanske vojske bili prisiljeni na ubijanje i kanibalizam da bi preživjeli i u konačnu bitku stupili „časno".

PIŠE:

DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

NASTAVIĆE SE


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"