Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bez Duškovih ministara u glavnom odboru * Taru uništili, imanja pretvorili u deponije * Vlada krije mišljenje o stanovima i kreditima * Pomagao ubicama Mila Ilića * Većina birača bez adrese * Kamerom stvorio svoj univerzum * Smijenjen Branko Brnović
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-10-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Neđeljko Rudović, NEZAVISNI POSLANIK:
Ako ne dođemo do dogovora u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva, to će odgovarati samo DPS-u

Vic Dana :)

Mujo dolazi u kafanu predveče bez prednjih zuba, pa ga Haso sumnjičavo upita:
– Mujo, bolan, š’a t’ je Fata rekla kad si sinoć doš’o kuć’ iz kafane?
Mujo slegne ramenima:
– Ma ništa, bolan... ova dva prednja zuba i tako s’ bila za vađenje....


- Ljubavi, varao sam te - kaže muž ženi. - I ja tebe! - odgovara ona. - Prvi april! - kaže muž. - Deveti februar - odgovara ona.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-10-24 VASIONA KROZ VJEKOVE 11
VOJISLAV BUDO GLEDIĆ Bez početka i bez kraja U feljtonu je dat odlomak iz knjige publiciste Vojislava Buda Gledića, koja uskoro treba da se pojavi iz štampe
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Ponašanje svemira u cjelini objašnjava relativistička teorija gravitacije Alberta Ajnštajna (1879–1955), odnosno njegova opšta teorija relativnosti postavljena 1915. godine. Gravitacija je jedina sila koja djeluje na najvećim udaljenostima. Ona ima privlačno dejstvo, i kada ne bi bilo širenja svemira, sve bi se galaksije približile jedna prema drugoj, i na kraju bi se stopile u jednu cjelinu. Inače, velike brzine širenja uočavaju se na ogromnim daljinama (ili u davno vrijeme). Brzinu širenja galaktičkih objekata objašnjava Hablov zakon koji kaže da ta brzina zavisi od njihove udaljenosti. Ajštajnova teorija daje i jednu konstantu gustine vasione od koje zavisi njena dalja budućnost. Postoje tri mogućnosti: da je konstanta manja, jednaka ili veća od jedinice. U prvom slučaju, vasiona bi se neograničeno širila, u drugom bi imala stabilno stacionarno stanje, dok bi se u trećem slučaju (kada bi konstanta bila veća od jedinice), ona skupljala i ponovo dospjela u prvobitno stanje.

Postepeno upoznavanje širenja svemira, odigralo je glavnu ulogu za postavljanje savremenih teorija o postanku i razvoju svemira. Neposredno nakon otkrića ekspanzije vasione, belgijski sveštenik i astronom Žorž Lemetr (1894–1966), iznio je ideju prema kojoj je kosmos nastao iz izuzetno „zbijenog“ toplog stanja. Postepenim širenjem svemira, materija se hladila i diferencirala, stvarajući kompleksnu kosmičku strukturu koju mi danas posmatramo. Čitava vasiona je nestala u jednom trenutku tzv. Velikog praska (Big Bang), enormno guste i vruće pramase (singularnog stanja), koja se razletjela pa je danas vidljivi svemir ostatak te eksplozije. Prema Ajnštajnovoj opštoj teoriji relativnosti, ekspanzija svemira je zapravo širenje prostor-vremena, a ono se manifestuje u stalnom povećanju udaljenosti među galaksijama.

Suprotno navedenoj ideji, koja se vremenom razvila u popularnu teoriju Velikog praska, godine 1951, engleski naučnik Fred Hojl (1915–2001), sa Univerziteta u Kenbridžu, postavio je tzv. teoriju Stacionarnog stanja. Prema toj teoriji, svemir nema početka ni kraja, pa je nepromijenjen i u prostoru i u vremenu. Ali zbog širenja vasione, pretpostavljeno je stalno stvaranje materije u slobodnom kosmičkom prostoru, od koje se vremenom formiraju nove galaksije. Inače, teorija Stacionarnog stanja u početku je bila omiljena i prihvaćena, bez obzira na pomalo čudni postulat o stvaranju materije iz „praznog” prostora. Međutim, prihvatanje jedne od ovih „suparničkih” teorija, i to teorije Velikog praska, nije bilo zasnovano na pretpostavkama i neosnovanim tvrdnjama, već na mnogobrojnim naučnim provjerama i dokazima, izvedenim u drugoj polovini XX vijeka.

Ključne argumente za primat teorije Velikog praska dali su radio astronomi, a jedan od najčvršćih dokaza bila je potvrda predviđanja naučnika Džordža Gamova (1894–1966), da čitavo nebo treba da isijava elektromagnetne talase, poput tzv. crnog tijela površinske temperature od svega nekoliko stepeni iznad apsolutne nule. Porijeklo tog tzv. pozadinskog zračenja, povezano je sa zbivanjima u ranim trenucima nastanka i evolucije svemira, kada je on bio ispunjen zračenjem vrlo visoke temperature, odnosno ogromne energije. Kako se kosmos širio, pripadna temperatura zračenja je opadala, a teorija je predvidjela da bi ono danas trebalo da odgovara zračenju tijela temperature od svega oko 3°K. Iz iskustva nam je poznato da zagrijana (tzv. crna) tijela mijenjaju svoju boju u zavisnosti od temperature njihove površine.

Kada je Gamov 1948. godine predvidio mogućnost postojanja pozadinskog zračenja, nije postojao način za registrovanje takvog zračenja, pa i na predviđanje nije obraćena dovoljna pažnja. Međutim, kada su 1964. godine slične proračune izveli još neki naučnici, radio astronomi Arno Penzijas i Robert Vilson uspjeli su iste godine, koristeći se osjetljivim instrumentima Belove laboratorije (u Americi), da otkriju kosmičko pozadinsko zračenje.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"