Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tara zbog tajkuna postala bara * Briselski plan osnažuje mogućnost tehničke vlade * Preko 90 radnika tužbom traže 1,2 miliona eura * Ministrova „istina“ prva žrtva poligona * Brat i sestra pljačkali kuće * Deponiju opasnog otpada hoće da smjeste u centar Pljevalja * Opozicija treba da iskoristi slabost DPS-a
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, PREDSJEDNIK RADNIČKE PARTIJE:
Biselski plan vodi do sprečavanja izborne krađe

Vic Dana :)

Mujo krenuo na posao tramvajem, kad mu prilazi neki tip i kaže mu:
- Bio sam ti sa ženom!
Sjutradan isto. Kada se to dogodilo i treći dan, Mujo nazove Fatu kad je došao na posao i ispriča joj što mu se već više dana događa u tramvaju.
Fata nervozno odgovori:
- Ma pust’ b’dale, nemoj se ti nervirat’, ignoriši ga pa će prestat’...
Sjutradan opet u tramvaju prilazi mu isti frajer, i kaže:
- Tužibabo jedna!!!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-04 USPOSTAVLJANJE NEZAVISNE CRNOGORSKE DRŽAVE 12. JULA 1941. GODINE 12
BORIVOJE ĆETKOVIĆ Ustanak odgovor na fašizam federalista Nezavisna država ili Kraljevina Crna Gora je bila marionetska država za vrijeme Drugog svjetskog rata pod protektoratom jedne od sila Osovine, Kraljevine Italije (1941-1943), i kasnije Njemačke (1943-1944). Glavni grad te marionetske države, na čijem čelu su bili okupatorski namjesnici, bio je Cetinje. Od prvog dana okupacije Crnogorska stranka federalista, zelenaši, stala je na stranu okupacionih snaga
Dan - novi portal
-PIŠE: BORIVOJE ĆETKOVIĆ

Mali, beznačajan broj Crnogoraca, vatrenih pristalica kralja Nikole, okupio se na Cetinju, u Katunskoj nahiji, dakle tamo gdje je „propireno ognjište srpske slobode” (M. Đilas), da putem deklaracije obznani da je prestala okupacija Crne Gore, nametnuta voljom takozvane Velike Narodne skupštine u Podgorici, da je „van snage režim koji je bio stvoren u Crnoj Gori od bivše Kraljevine Jugoslavije” i da se „proglašava suverena i nezavisna Država Crna Gora u obliku Ustavne monarhije”.

Crnogorstvo shvaćeno u duhu onog kraljevog pokliča da je „Crna Gora Crnogoracah” uzimalo je sve više maha, radikalizovalo se – istina ne hvatajući korijena u širim masama.

U tom zelenaškom,separatističkom, usko shvaćenom crnogorstvu, nema mjesta srpstvu, niti zajedničkom životu sa Srbijom. Već od Veljeg rata, (1876–1878. godine), od kada se sa prvim začecima pljačkaškog, primitivnog kapitalizma počeo formirati glavarski sloj, predvođen nezasitim knjazom i dvorom i grabljivom kamarilom, ne piše se dobro srpstvu i ujedinjenju.

A i druga srbijanska strana – dvor i vrhuške vodećih stranaka u Srbiji, slijedili su isključivo svoje interese uvijajući ih u oblande opštih srpskih interesa.

Dvanaestojulski Sabor 1941. nije dakle nastao slučajno, neočekivano – determinisan je višedecenijski antagoniziranim odnosima zvanične Srbije i zvanične Crne Gore. Teror i nasilje, nastali nakon Ujedinjanja 1918. godine, kao odgovor na zelenaško odmetništvo i banditizam, samo su još više stvarali raskol, sijali mržnju i trovali odnose između Srbije i Crne Gore.

Tadašnja Crna Gora, za razliku od ove današnje gospodareve evroatlantske, plebiscitarno je odbacila italijansku politiku njenog uključenja u interesnu sferu Italije – u, kako su tada govorili nacisti, poredak nove Evrope. Musolinijevi fašisti, koji su istini za volju uveli relativno snošljiv režim okupacije, oličen u Civilnom komesarijatu, (nijesu ga ustanovili ni u jednoj drugoj okupiranoj zemlji), stvaranjem nezavisne države, obnavljanjem dinastije Petrovića, nastojali su da razviju antisrpska osjećanja i „negativan stav prema Jugoslaviji kao životnoj zajednici”.

MN:Trinaestojulski ustanak, jedinstven fenomen u okupiranoj Evropi

Želje italijanskih fašista da će pridobiti Crnogorce ubrzo su bile raspršene. Organizovanim masovnim ustankom crnogorskog naroda protiv okupatora i njegovih malobrojnih saradnika, crnogorskih separatista, u kome je učestvovalo preko 30.000 boraca (gotovo cjelokupno stanovništvo sposobno da nosi pušku), oslobođena je cijela Crna Gora, sem gradova Cetinje, Nikšić, Podgorica i Bar. Prema mišljenju prof. dr Branka Petranovića 13-julski ustanak je po masovnosti, jednovremenom izbijanju na više mjesta, iznenadnosti, demoralizirajućem dejstvu na okupatora i velikim vojnim uspjesima, bio je jedinstven fenomen u okupiranoj Evropi.

Bili su to neki drukčiji Crnogorci, držali su do bojeva i megdana, do „borbe neprestane”, do crnogorske slobodarske tradicije, za razliku od ovih današnjih gospodarevih bespogovornih NATO poslušnika – odvedoše je bez pitanja tamo gdje nikada nije bila – u porobljivački savez uperen i protiv Rusije i Srbije. Dvije svetinje: ljubav prema Srbiji i Rusiji, kojih su se držali Crnogorci kroz istoriju, današnji vlastodršci su pogazili, šireći mržnju prema bratskom srpskom i ruskom narodu.

Borci – zelenaši u želji da podrže politiku i ideologiju DPS režima govore da su se 13. jula 1941. godine borili za „uspostavu” nezavisne crnogorske države, mada je notorna činjenica da niko od ustanika, baš niko nije pomislio na suverenu državu Crnu Goru – borili su se za slobodu i obnovu Jugoslavije kao federativne republike i u njenom sastavu za republiku Crnu Goru.

Negiranje jugoslovenskog karaktera 13-julskog ustanka izraz je baštinjenja zelenaškog „komunizma” u današnjoj gospodarevoj Crnoj Gori. Režim uporno ćuti i o proglašenju 13. jula za dan opštenarodnog ustanka u Crnoj Gori protiv fašističkog okupatora i njegovih slugu – zelenaša. Naime, Zakon o ustanovljenju narodnog praznika 13. jula, donijelo je Predsjedništvo crnogorske narodne skupštine (na osnovu Odluke o konstituisanju CASNO-a) na sjednici održanoj 29. juna 1945. god. na Cetinju. Dakle, dan opštenarodnog ustanka nije proglašen danom državnosti federalne Crne Gore, jer nikom od ustanika nije ni nakraj pameti bilo da se bori za nezavisnu i suverenu Crnu Goru.

Povezivanje 13. jula, koji je uzet za Dan državnosti Crne Gore na Berlinskom kongresu, održanom 13.6. do 13. 7.1878. godone, samo je djelimično tačno, jer je Crnoj Gori prije ovog kongresa, Sanstefanskim mirom, po ugovoru između Rusije i Turske (3.3.1878) priznata nezavisnost. Dakle, bitan je datum kada su Rusija i Turska priznale njenu nezavisnost, a ne datum kada su velike sile na Berlinskom kongresu, i to posljednji dan održavanja, formalno potvrdile prethodno donijetu odluku.


(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"