Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bombaški napad na Branovog druga * Za putovanja potrošili 50 hiljada eura * Razveden svaki četvrti brak * Za ajfon bivšeg ministra 1.200 eura * Bombaški napad na Branovog druga * Govornik * Građanin u pravnom sistemu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milka Tadić Mijović, izvršni direktor Centra za i:
– Dan je slobode medija, a svi slučajevi od ubistva Duška Jovanovića, kao i ostali napadi na novinare, još uvijek nijesu riješeni.

Vic Dana :)

Plavuša pita momka:
– Šta ti se više sviđa, moje seksi tijelo ili moje predivno lice?
Momak je odmjeri od glave do pete, pa odgovori:
– Tvoj smisao za humor!
Hvali se komšinica:
– Moja kćerka je imala dva prosca, bankara i biznismena.
– Pa, koji se usrećio?
– Bankar, udala se za biznismena!
Jednog dana učiteljica je zadala da se napiše sastav koji sadrži riječ: ananas. Perica je napisao:
– Moj tata je primio platu, napio se i sve potrošio, a na nas nije mislio.
– Vidimo se večeras?
– Ne mogu, imam smrtni slučaj!
– Ijao, baš mi je žao,... a ko ti je umro?
– Umrla mi svaka želja da te vidim!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-04-28 PETAR ROMANOV: JEZUITI I MASONI U RUSIJI (5) Još jedno sjeme koje je doneseno iz Evrope Jezuiti i masoni iz Zapadne Evrope su pokušali da ostvare svoje ciljeve i prenesu svoju ideologiju na Istok kontinenta. Sjeme, koje su sijali po Evropi, uspjeli su da posiju i u carskoj Rusiji. Koliko su u tome uspjeli opisano je u dijelu knjige „Rusija i Zapad” od Petra Romanova
Dan - novi portal
-Priredio i preveo sa ruskog: VOJIN PERUNIČIĆ

Poslednjih nekoliko decenija, tek su počeli da se pojavljuju ozbiljniji istorijski radovi u Rusiji, koji govore o aktivnostima ruskih masona.
Pored toga, kako to obično biva, radovi, koji nijesu bili pod cenzurom, mnoge su doveli u nezgodan položaj. Političari, koji su od patriotizma napravili svojevrsnu profesiju i koji su pravdali sve ruske probleme nekakvom permanentnom „masonskom zavjerom”, i koji su sa lupom tražili strašne masonske oznake u štampi za vrijeme Gorbačovljeve perestrojke, odjednom su primijetili da se kreću po ulicama, koje su izgrađene po projektu masona Boženova, da se djeca obrazuju po knjigama masona Gribojedova, da se oduševljavaju pobjedama Kutuzova i t.d. Čak i sami simbol ruskog patriotizma – spomenik Minjinu i Požarskom na Crvenom trgu, i on se pokazao da je rad slobodnog zidara Martosa. Ispostavilo se da su mikrodkopom tražili to, što se moglo vidjeti golim okom svukuda oko sebe.
Određene neprijatnosti su osjetili mnogi ruski istoričari i kritičari umjetnosti. Ne svojom krivicom, već na osnovu poznatih okolnosti, oni su mnogo godina pažljivo zaobilazili masonske motive u svojim radovima. Sada su u tim radovima vidljive očigledne i ozbiljne praznine.
Zabrana na istinu o masonima je bila tradicionalna u Rusiji i ni u kom slučaju se nije pojavila tek u sovjetsko vrijeme, kako se često pretpostavlja, već mnogo ranije, još za vrijeme vladavine Katarine Druge. Jedan od osnivača slovenofilstva, filozof Ivan Kirejevski u svojoj raspravi 1829.godine je pisao, govoreći o jednom od najvećih ruskih masona Nikolaju Ivanoviču Novikovu, da mnogi od čitalaca, vjerovatno, nikad nije ništa čuo o njemu, iako se on po svom značaju i čuvenosti može uporediti sa američkim masonom Franklinom. Kirejevski piše da je on „...obavljao iste poslove na suprotnom kraju zemaljske kugle, ali rezultati njihovog rada se nijesu toliko razlikovali, koliko se Rusija razlikovala od Sjedinjenih Američkih Država”.
Pravda je djelimično pobijedila nešto kasnije, o Novikovu i njegovoj štampariji su počeli da pričaju i na Moskovskom univerzitetu. Međutim, pisali su o svemu i svačemu, izuzev o tome šta je za samoga Nikolaja Novikova bio smisao života, t.j. o njegovom masonstvu. Ali, govoriti o Rusiji iz XVIII vijeka, a ne govoriti o ruskom masonstvu, to je isto kao držati predavanja iz astronomije, a izbaciti iz njega Kopernikovu kosmologiju, ili koncepciju o beskonačnosti univerzuma Đordana Bruna. Veliki ruski filozof Nikolaj Berdajev je konstatovao:
„U XVIII vijeku, masonstvo je kod nas bilo jedini intelektualno-društveni pokret, njegov značaj je bio ogroman, najbolji ruski ljudi su bili masoni... Masonstvo je bilo prva slobodna samoorganizacija društva u Rusiji, samo što nije bila povezana sa vrhom vlasti”.
Ako ne možeš govoriti o masonima, ispostavlja se da, u stvari, ne možeš govoriti ni „o najboljim ljudima” iz Katarinine epohe.
Ruski slobodni zidari vode svoj rodoslov od Petra Velikog, kojega je, prema nekim pričama, uveo u masone Kristofer Ren, magistar Velike engleske lože. Tobože to se desilo za vrijeme čuvene careve posjete Evropi, kao članu Velikog poslanstva.
Ne mogu se potvrditi, a ni opovrgnuti ni jedna od ovih legendi, ali je dobro poznato i dokumentovano potvrđeno da su ruski slobodni zidari mnogo poštovali svoga reformatora i veoma uvažavali i njemu su posvetili dosta masonskih himni.
Prema tome, ideološka i duhovna veza ruskih masona sa Petrovim reformama je očigledna.
Veoma je važno da su ruski masoni pretpostavljali da oni svoje korijene vode od Petra Velikog, a ne od nekog drugog.
Međutim, to se dešavalo ranije. Svjetska masonska mitologija je bogata egzotikom, pa su ruski masoni, takođe kao i njihova braća iz inostranstva, mogli da po svojoj želji potraže svoje daleke korijene i da ih vežu za Olega Mudrog. Ruski masoni su više voljeli cara-zidara, jer je potpuno odgovarao njihovoj ideologiji. Očigledno, ne bez razloga, slobodni zidari u Rusiji su mnogo voljeli da citiraju Senekinu izreku: „Pretsoblja uljepšana starim slikama neće nikoga učiniti srećnim”.
Korijene ruskog masonstva treba tražiti svakako u Evropi. Ako masonstvo nije došlo sa Petrom, onda je ono stiglo u zemlju sa inostranim specijalistima, ili što je takođe moguće, masonstvo su donijeli u domovinu Rusi, koji su po naređenju cara bili na obuci u inostranstvu. U svakom slučaju sve se vrtjelo oko Petrovih reformi i veza sa Zapadom. Da li je to bilo uz Petrovu pomoć ili bez njega, masoni su ušli kroz taj isti prozor, koji je reformator probio u Evropu.
U samom početku u ložama su se pojavljivala imena najpoznatijih ruskih velmoža, koji su bili predstavnici starog plemstva, pa čak i koji su imali kneževsko porijeklo. Na saslušanju 1747. godine grof Golovin je iskreno odgovorio na pitanje o svojim vezama sa masonima: „Priznajem da sam pripadao tom redu i znam da grofovi Zahar i Ivan Černiševi pripadaju tom redu...”
Istražne sudije nijesu bile mnogo iznenađene tom informacijom. U tom trenutku je masonstvo već bilo dosta rašireno, kako u inostranstvu, tako u samoj Rusiji. Mnogi od pomenutih istorijskih ličnosti su bili masoni, na primjer: pruski kralj Fridrih Veliki, Petar Treći, Katarinin muž, Grigorij Orlov, njen miljenik i mnogi drugi.(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"