Juče je od posledica virusa korona u Crnoj Gori preminulo sedam osoba, dok je ministarka zdravlja
Jelena Borovinić Bojović najavila da će 200.000 kineskih vakcina „sinofarm“ stići u subotu, a masovna vakcinacija početi u utorak, 4. maja. Borovinić Bojovićeva je istakla na pres konferenciji da su ublažene mjere u Pljevljima i Šavniku, kao i da u noći između subote i nedjelje neće biti na snazi policijski čas. Ona je kazala da je trenutna epdiemiološka situacija veoma dobra, ali da treba uraditi sve da tako ostane.
– Informisani smo da je 201.200 kineskih vakcina nalazi na putu za Crnu Goru. Poslate su iz Pekinga 28. aprila i 1. maja stižu na naš aerodrom. Masovna vakcinacija će započeti u očekivanom terminu i očekujemo dobar odziv građana. Očekujemo da od utorka, 4.maja, počne primjena kineskih vakcina, kada će biti otvoreno 140 punktova. Prema našim procjenama, dnevno može da se vakciniše od 5.000 do 7.000 građana, ali sve zavisi od interesovanja. Policijski čas između subote i nedjelje neće važiti, ali će nastaviti da važi svih prethodnih i narednih dana. Zabrana međugradskog saobraćaja vikendom ostaje na snazi. Od 24 opštine 23 imaju ispod 800 aktivnih slučajeva na 100.000 stanovnika. Stanje se popravilo u Pljevljima i u Šavniku, gdje se ublažavaju mjere. Dozvoljeno je pohađanje nastave u obrazovnim ustanovama, rad igraonica od 7 do 20 časova, privrednih društva i preduzetnika koji se bave trgovinom na malo i priređivačima igara na sreću od 7 do 22 časa, ugostiteljski objekti punim kapacitetom rade od 7 do 23 časa, teretane i fitnes centri rade. Jedini grad u crvenoj zoni je Andrijevica – ističe ministarka.
Na pitanje „Dana“ ministarka je kazala da se ruske vakcine, kao i „fajzerove“ očekuju u maju.
– Detaljne informacije ćemo saopštiti pred njihov dolazak. One će dolaziti etapno u zemlju, biće raspoređene po nedjeljama – kazala je Borovinić Bojovićeva. Ministarka je za „Dan“ saopštila da očekuju informacije od Evropske komisije o priznavanju potvrde o vakcinaciji kineskom vakcinom prilikom ulaska u države EU.
Prema njenim riječima, građani koji su se prijavljivali za vakcinaciju biće pozvani i obaviješteni o terminu kada da dođu na vakcinaciju. Ona je objasnila da to ne znači da oni ne mogu sami da odu da se vakcinišu.
– Odvojićemo određene punktove za revakcinaciju sa „astra-zeneka“ vakcinom da se ne bi sudarali oni koji su dolazili na revakcinaciju i oni koji su došli da prime kinesku vakcinu – kaže ministarka.
Na pitanje da li su upoznati sa gužvama u domovima zdravlja i žalbama pacijenata koji tvrde da se u čekaonicama ne poštuje distanca, ministarka je kazala da su dijelom odgovorni i sami građani, ali i da je u planu otvaranje kovid centra na Starom aerodromu kako bi se riješio taj problem.
– Uskoro će biti predstavljen plan za turistički sektor u slučaj pojave infekcije među turistima. Što se tiče turističkih radnika, očekujemo masovno prijavljivanje. O tome ćemo detaljnije informisati javnost nakon započinjanja masovne vakcinacije. Pozivamo sve građane da mogu bez zakazivanja da se vakcinišu u svojim opštinama. Neće biti uslovljavanja građana da moraju da se prijave – kaže Borovinić Bojovićeva.
Na pitanje da li će kineske vakcine biti upućene na testiranje u Beogradu, ona je kazala da nema potrebe jer imaju sve serijske brojeve i podatke.
– Što se tiče „sinofarm“ vakcina, one imaju poznat serijski broj. Dakle, dobićemo saopštenje Instituta za ljekove. Očekujemo da te vakcine neće morati da prođu dodatnu provjeru na „Torlaku“ te da ćemo moći odmah da započnemo masovnu vakcinaciju – navela je Borovinić Bojovićeva. Ona je saopštila da nemaju podatke da je bilo infekcije kod građana koji su vakcinisani, ali da je to moguće ukoliko se ne pridržavaju mjera dok se ne stvori imunitet.
– Što se tiče novog kontingenta dolaska „atra-zeneke“ u zemlju, nama je dat termin od strane „kovaks mehanizma“ – poslednja nedjelja aprila ili prva nedjelja maja. Javnost će blagovremeno biti obaviještena – dodala je ona.
Na naše pitanje da li imaju podatke koliko je građana više puta zaraženo virusom, direktor Instituta
Igor Galić naveo je da imaju informacije da je jedan broj građana dva puta obolijevao, ali ne i precizne podatke. Galić je upozorio da osobe sa blažim simptomima bolesti imaju veću mogućnost da se ponovo zaraze od onih koji su imali teže ispoljavanje bolesti. On je saopštio da epidemijska kriva pokazuje najbolji nivo u odnosu čak i na septembar i u odnosu na ovaj drugi talas, što je rezultat mjera koje su sprovedene.
– Zamolio bih da se u predstojećem periodu, koji smatramo epidemiološkim rizikom – prvomajski i vjerski praznici – pridržavamo mjera. Vrlo povoljna situacija je u primorskim opštinama što je bitno za predstojeći turistički period. Što se tiče konkurentskih turističkih destinacija, Crna Gora tokom aprila stoji bolje u odnosu na Kipar, Tursku i Hrvatsku. Zamolio bih građane da se odluče za vakcinaciju jer je ona oružje uz koje možemo, uz poštovanje mjera, kontrolisati pandemiju. Pridržavajte se mjera i vakcinišite se – apelovao je Galić.
Direktor Kliničkog centra
Ljiljana Radulović kazala je da je stanje u kovid bolnicama znatno bolje i da imaju 41 odsto popunjenost kapaciteta. Ona je istakla da prvi put imaju ovako dobru statistiku za kovid bolnice, gdje je trenutno slobodno 436 kreveta. Radulovićeva je podsjetila da su u KCCG liječena 2.664 kovid pacijenta.
D.B.-N.M.
Respiratori u proceduriRadulovićeva je saopštila da je 60 doniranih respiratora koji su u Montefarmu još u administrativnom procesu koji moraju da prođu.
– Proći će cijelu provjeru. Kada prođu administrativni dio, ide tehnička provjera, i tek se onda mogu distribuirati. Imaju istu oznaku kao oni u BiH. Ali aparati istih oznaka imaju različite tehničke djelove. Aparati koje smo dobili mogli bi se koristiti i za jednu i za drugu tehniku, u zavisnosti od dopunske opreme. Tek kada ih vidimo reći ćemo imamo li ili nemamo mogućnost da ih koristimo za invazivnu ventilaciju. Nakon provjere ćemo vam reći tačno stanje. Svaki aparat mora da prođe registraciju i cijelu pravnu proceduru ispoštovaćemo u potpunosti – dodala je ona.Oboljelo još 177 osobaIinstitut je nakon je obrađenih 1.336 uzorka na korona virus dijagnostikovao 177 novopozitivnih slučajeva infekcije. Novooboljeli su iz: Podgorice 60, Pljevalja 22, Ulcinja 16, Rožaja 15, Bijelog Polja 14,
Nikšića i Bara po deset, Herceg Novog devet, Tivta pet, Cetinja četiri, Kotora, Berana, Danilovgrada i
Andrijevice po dva, Budve, Petnjice, Tuzi i Žabljaka po jedan. Od posledica infekcije preminule su 1.492 osobe, a trenutno je zaraženo 2.400. Ukupno je oboljelo 97.257 osoba.