Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vozač otkrio šemu šverca duvana * Umjesto dječaka, dali im djevojčicu * Nema vanrednih parlamentarnih izbora * Venecijanci sahranili vladin zakon * Vozač otkrio šemu šverca duvana * U ratu poginulo 360.000 ljudi * Štulić i njegove pjesme tema doktorata
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zarija Franović, izvršni direktor Luke Bar:
- Ne pada mi na pamet da podnesem ostavku.

Vic Dana :)

Ruski arheolozi iskopali telefonski kabl star hiljadu godina i zaključili da je još tada u Rusiji moglo da se telefonira. Američki arheolozi pronašli optički kabl star dvije hiljade godina i zaključili da je još tada u Americi postojao internet. Čuli to crnogorski arheolozi pa počeše i oni da kopaju neku rupetinu na Cetinju. Pošto nijesu ništa našli, zaključili su da su još prije 5.000 godina Crnogorci imali mobilne telefone!
– Zašto Crnogorac živi u jednosmjernoj ulici?
– Da ne bi morao da okreće glavu na obje strane dok prelazi ulicu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-09-11 FILMSKO PREISPITIVANJE: VATROSLAV MIMICA, „PROMETEJ SA OTOKA VIŠEVICE”
Kadar iz filma „Prometej s otoka Viševice” Borba za revoluciju, borba sa realnošću Scenario: Vatroslav Mimica, Slavko Goldštajn, Krunoslav Gulen (Kvien); režija: Vatroslav Mimica; fotografija: Tomislav Pinter; scenografija: Željko Senečić; muzika: Miljenko Prohaska; montaža: Katja Majer; uloge: Slobodan Dimitrijević, Mira Sardoč, Janez Vrhovec, Dina Rutić, Pavle Vujisić, Husein Čokić, Dragomir Felba; proizvodnja: Jadran film, 1964. godine
Dan - novi portal
- PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ, FILMSKI I TV REDITELj
bangorski@t-com.me

U rediteljskom postupku Vatroslava Mimice izgleda da je primarno formiranje predstave o mogućnostima materije. Na taj način ona za njega dobija posebno, takoreći njegovo lično značenje i shvatanje. Iz toga proizlazi da Mimica ne apsorbuje i ne raščlanjuje likovne forme samo zato da bi pomoću njih nešto novo izrazio. To još uvijek ne bi potvrdilo pretpostavku da se u rediteljskom shvatanju došlo do aktivnog odnosa prema elementima od kojih se komponuje film. U samoj slici i poretku stvarni reditelj formira jedno novo viđenje sadržaja koje se razlikuje od onog koje te stvari možda imaju izvan takvih struktura. Mimica otkriva njihovo unutrašnje djelovanje i pomoću njega stvara i predstavu o prostoru. Prostor je u ovom kontekstu nešto mnogo šire i sveobuhvatnije od onog što vidimo u našoj neposrednoj realnosti. Kameri mora biti sve blisko: ne samo predmeti već i osjećanja, unutrašnja psihološka previranja, ljudske dileme, kolebanja ideje i mogućnosti. Za kameru ne smiju da postoje granice realnosti, ni naše imaginacije. U tom neprekidnom kretanju i potrebi za sagledavanjem svega što se može vidjeti, osjetiti ili pretpostaviti — najmanje je važno u kakvoj se formi to događa.
Ako je jedan opus završen, to još ne znači da je i medijum napušten i, obratno, ukoliko je ponovo oživljeno interesovanje, u drugačijem obliku se ne može govoriti o defintivnom opredjeljenju! I reditelj mora da se kreće i mijenja, jer i on je sa svim onim što ga stvaralački određuje uvijek samo jedan vid izraza i forme. Umjetnost režije ne smije da se svede na posredovanje između života i gledaoca, već kroz ličnost reditelja razne životne manifestacije mora da preobrazi u film. Forma, stoga, ne ostaje u domenu tehnike i nužno se pretvara u potragu za sopstvenim identitetom. Kamera, koja ostaje na površini stvari, nikada ne uspijeva da materijalu, bio on realistički postavljen ili potpuno slobodno stilizovan, udahne one unutrašnje vibracije pravog filma. Nas, kako rado ističe Mimica, ne interesuje samo poredak stvari, već sve ono što se nalazi u njima. Da li je svuda prisutno naše biće sa svojim subjektivnim doživljajem svijeta? Onog časa kada uspijemo sebe da prepoznamo u prizorima ispred kamere — stvoren je film. Sve ostalo je pitanje vještine, strpljenja, ukusa i intelekta. Pojedine scene i sekvence u Mimičinom filmu „Prometej sa otoka Viševice” liče upravo na dočaravanje vremenskih i prostornih raspona neophodnih da bi čovjek i pokušao saznati potpuno istinu o isebi.
Film je vrlo slojevit i kreće se na više nivoa ili punkotva, od kojih su dva glavna. Na prvom, koji uokviruje djelo, nalazi se glavni junak Mate Bakula u zrelim godinama, kada kao visoki rukovodilac sa svojim uspomenama, ali i svojom realnošću, dolazi na otok Viševicu, povodom otkrivanja spomenika palim borcima. Na drugom punktu je mladić Mate, koji polazi u borbu za revoluciju i nakon rata vodi uzaludnu bitku sa zaostalim otočkim mentalitetom, a za napredak i razvoj. Teški su problemi s kojima se on susreće, tako teški da mu propada i prvi brak, a on kao poraženi rukovodilac odlazi malim čamcem s otoka na kopno. Ondje započinje novi život i nastavlja staru borbu, ali u drugoj, gradskoj sredini. U okviru ova dva toka ima još nivoa kojima teče ta imaginarna filmska priča, što se odvija u svijesti i podsvijesti glavnog junaka.
(Nastaviće se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"