Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pobjeda DPS-a, zrelo za ostavke u opoziciji * Tukli opozicione aktiviste i kupovali glasove * Bez promjene vlasti u Podgorici * Duškova iskra se ne gasi * Kim za prekid neprijateljstva * U komite za spas Bukovice * „Velike“ misli
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Hronologija braka:
Prve tri godine on govori, a ona sluša.
Sledeće tri godine ona govori, a on sluša.
Od sedme godine braka oni govore a komšije slušaju.
Na kraju oni govore, a sudija se krsti.

Žirafa se hvali zecu dugačkim vratom:
-Kada pijem vodu u vruće dane neopisiv je doživljaj, kada centimetar po centimetar voda hladi moje grlo.
-Kada jedem ukusno lišće sa drveća i gutam neopisiv je doživljaj, kada centimetar po centimetar klize kroz moje grlo.
Na to će zec:
-A jesi li ikad povraćala?
Što je to arogantni snobizam?
– Prođeš autom kroz crveno, zaustaviš se pred policajcem, spustiš staklo, ispružiš ruku, pucneš prstima i kažeš:
– Račun,molim!

Kako životinje idu na godišnji odmor?
Lav ide sam, tigar s ljubavnicom, a majmun sa ženom.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2018-05-27 KONCESIONI UGOVOR ZA RUDNIK „ŠUPLJA STIJENA“ PO MJERI PRIVATNOG VLASNIKA IZ POLJSKE
Rudnik Šuplja stijena Od 10 miliona prihoda, država dobija 84 hiljade Na 10 miliona eura prihoda od prodaje rude, koju uzimaju vlasnici, država i Opština dobijaju 286 hiljada eura. Sve preko 10 miliona obračunava se po stopi od 25 odsto godišnje proizvodnje, naveli su iz Poreske uprave
Dan - novi portal
Iako je Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“, koji je u vlasništvu poljske kompanije ZGH Boleslava, u 2016. godini ostvario prihode od preko 12 miliona eura, Crna Gora je od toga po osnovu koncesija prihodovala svega 295 hiljada eura. Rudnik, koji radi u okviru kompanije „Gradir Montenegro“ zaposlenima uredno isplaćuje plate, poreze i doprinose na zarade, ali uslovi rada za oko 130 radnika nijesu najpovoljniji. Rudnik nema organizovanu rudničku kuhinju, iako je praksa da rudnici zbog teškog rudarskog posla obezbjeđuju topli obrok u vidu kuvanog jela, već se za obrok dijeli suva hrana. Pritom rudari na kopovima nemaju pitku vodu, već istu nose od kuća u flašama.
Kada je u pitanju koncesiona naknada ona će u ovoj godini, za proizvodnju iz prošle godine, biti veća jer je u prošloj godini ostvarena prodaja, odnosno prihodi u iznosu od 17 miliona eura. Prema slobodnim procjenama predstavnika pljevaljske lokalne uprave, koncesiona naknada će za prošlu godinu na ostvarenu proizvodnju od 17 miliona eura iznositi oko 430 hiljada eura.
– Shodno ugovoru o pravu na eksploataciju rude cinka i olova, fiksna – godišnja koncesiona naknada za korišćenje mineralnih sirovina „Gradir Montenegro” Nikšić, na ležištima „Šuplja stijena”, „Đurđeve vode”, „Paljevine” i „Ribnik” Opština Pljevlja, iznosi 286.000 eura dok je promjenljivi dio koncesione naknade, koji se obračunava svake godine u iznosu 2,5 odsto od godišnje vrijednosti proizvodnje, za 2016. godinu iznosio 9.731 euro – saopšteno je za „Dan“ iz Poreske uprave (PU).
Od pomenutog iznosa pljevaljska lokalna uprava dobija sedamdeset odsto novca, dok trideset odsto novca ostaje u državnom budžetu. Na proizvodnju od deset miliona eura u pljevaljskoj lokalnoj upravi su nam objasnili da nema promjenljivog dijela koncesije, odnosno da se naplaćuje samo fiksni dio od 286 hiljada eura, gdje pljevaljskoj opštini pripadaju 202 hiljade eura.
– Za prošlu godinu očekujemo da će iznos promjenljivog dijela biti oko 140 hiljada eura, dok će Opština dobiti, uz fiksni dio od 202 hiljade eura, oko 100 hiljada eura – kazali su nam u lokalnoj upravi uz napomenu da još nijesu dobili tačne podatke.
Zanimljivo je da ova kompanija cjelokupnu svoju proizvodnju izvozi iz Crne Gore u Poljsku u vidu koncentrata rude, pa je ista oslobođena PDV-a, odnosno naplaćeni porez na dodatnu vrijednost država svake godine vraća.
Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ jedini je aktivni rudnik olova i cinka u Evropi gdje se eksploatacija rude vrši na površinskom kopu. Svi ostali rudnici imaju podzemnu eksploataciju, pa je proizvodnja znatno skuplja. Dobri poznavaoci prilika u slučaju „Šuplje stijene“ kažu da je on „rudnik zlata“. Posebno što se podaci o iskopanom srebru i zlatu nigdje ne prikazuju.
B. Je.

Otpadne vode idu u Ćehotinu

Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ jedan je od najvećih zagađivača rijeke Ćehotine. Otpadne vode iz ovog rudnika otiču u rijeku Ćehotinu Mjedeničkim potokom, tako da se rijeka u donjem toku, u dijelu gdje dolazi do izbistravanja, opet zagađuje.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"