Trenutne aktivnosti preduzeća Vodovod i kanalizacija usmjerene su na rješavanje problema detekcije gubitaka na mreži, sanacije mreže, racionalizacije poslovanja i reorganizacije sektora.
Olivera Doklestić, v.d. direktora preduzeća, kazala je da tokom zimskog perioda tehnički i administrativni gubici iznose 65 odsto, dok se ljeti uvećavaju na oko 75 odsto, te da je upravo zbog takve količine gubitaka, neiskorišćen ogroman resurs. Kako bi riješili ovaj problem, angažovali su veći broj kontrolora i inkasanata na terenu da bi u potpunosti identifikovali nelegalne potrošače i neuredne platiše.
-Inženjerska je stavka da u ovim gubicima počiva čitav jedan novi resurs vode, s obzirom na činjenicu da je ovo preduzeće, gašenjem privrednih subjekata u gradu, izgubilo milion eura od inkasiranja utrošene vode. Pojačali smo aktivnosti na detekciji gubitaka na mreži. Timovi za detekciju aktivno rade na utvrđivanju sektora na sistemu starom četiri decenije. Postoje cjevovodi koji datiraju još iz doba austrougarske vladavine, a i mnoge cijevi i ventili su zatrpani. Duži vremenski period se radi na izradi katastra podzemnih instalacija vodovodnih i kanalizacionih cijevi. Jedan od najvažnijih zadataka je sektorski pristup vodovodnom sistemu gdje je potrebno izgraditi nove ventile, unutrašnje podsisteme, kako bi efikasnije mogli otkriti kvarove i nelegalne priključke, a onda investirati, kazala je Doklestićeva.
Ona je naglasila da na području opštine postoji oko 700 nelegalnih objekata, što podrazumijeva da nelegalno koriste i vodu.
Doklestićeva je najavila optimalizaciju i efikasnost rada postrojenja, kako bi utvrdili stepen pokrivenosti.
-Naš akutni problem predstavlja pumpanje vode u tri visinske zone, odnosno četiri- pet duž rivijere.Sama pumpna stanica Kanli kula ima veću potrošnju električne energije, nego sve ostale. Iz Kanli kule se voda prepumpava na Španjolu, odakle se vraća ka Srbini i Savini što je složen postupak, pa ćemo raditi na racionalizaciji i uštedi električne energije. Tako da za rad pumpi više neće biti potrebna dva pumpna agregata već jedan, objasnila je Doklestićeva.
Kada je riječ o održavanju kolektora, istakla je da su radnici sektora kanalizacije zauzeti poslovima na sakupljanju taloga na rešetkama na pumpnim postrojenjima Forte mare, Savina i Meljine. Ljeti se rešetke čiste dvaput dnevno, a u ovom periodu jednom. Osim pomenutih, istom dinamikom se čiste rešetke u pumpnoj stanici kod bivšeg hotela ,,Tamaris’’.
-Sve pomenuto čini uska grla u kanalizacionom sistemu i zahtijeva konstantno angažovanje timova iz sektora kanalizacije. Ne smije se desiti zastoj u tim poslovima, a to je za nas ozbiljan problem, konstatovala je Doklestićeva.
Ona smatra da bi bilo cjelishodnije preuzimanje nove vodovodne i kanalizacione mreže sa velikim brojem pumpnih postrojenja i uspostavljanje SKAD sistema, čime bi iz jedne prostorije imali elektronsku povezanost sa svim pumpnim postrojenjima i ujedno pratili stanje na kompletnom sistemu. Podsjetila je da je još u februaru Opština primila od izvođača i nadzora tri kilometra primarne dionice kolektora od Forte mare do Meljina, ali i da do danas nisu dobili od projektanta, nadzora i firme ,,Čeltikčoglu’’ nikakvu dokumentaciju, odnosno projekat izvedenog stanja, građevinsku knjigu, građevinski dnevnik niti šta je urađeno po žutoj Fidikovoj knjizi.
-Dobili smo krak kolektora, a sami ne znamo šta smo dobili. Znamo da može izazvati velike probleme. Tokom gradnje kolektora, bilo je mnogo primjedbi građana, danas mi upravljamo nečim, a ne znamo čime upravljamo, jer nemamo tehničku dokumentaciju. Moja namjera je da kada dokumentacija prispije formiramo nezavisni tim inženjera i ljudi od struke, koji bi analizirali tu dokumentaciju, u cilju privođenja te dionice sistema što boljoj funkcionalnosti, poručila je Olivera Doklestić.
K.Matović
Obaveze izmiruju, plaćaju i nepotrošeno
Doklestićeva je naglasila da redovno izmiruju obaveze prema Elektroprivredi, 20.000 eura mjesečno, a da je stepen naplativosti kada je riječ o građanima 97 odsto.
Po pitanju priključenja Herceg Novog na Regionalni vodovod, urađeni su projekti, ministarstvo je dalo građevinsku dozvolu za izgradnju cjevovoda sa tivatske strane, a za priključenje treba novi hidrotehnički tunel.
-Regionalni vodovod nam je izdao fakturu da platimo do 31.decembra 2017.godine za preuzimanu vodu, po ugovoru, za količinu od 138.400 kubika, a iskoristili smo manji dio. Vodu smo preuzimali tokom restrikcija u junu i avgustu do 11.septembra. Na tu fakturu Regionalnog vodovoda morali smo da platimo i 640 eura dnevno, odnosno 20.000 eura ukupno tivatskom Vodovodu, zbog toga što su oni iz internog sistema iz njihovog izvora Potkuk pumpali vodu u naš sistem, kazala je Doklestićeva.